Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 czerwca 2003 r.
21:34
Edytuj ten wpis

Pogrzebali Gotów

0 0 A A
Prof. Kokowski nie pokaże Szwedom swoich archeologicznych odkryć (M. Kaczanowski)
Prof. Kokowski nie pokaże Szwedom swoich archeologicznych odkryć (M. Kaczanowski)

Do wielkiej wystawy w Szwecji prof. Andrzej Kokowski i Muzeum Zamojskie szykowali się od kilku miesięcy. Wszystko na darmo. Urzędnicy marszałka zapomnieli im powiedzieć, że nie pojadą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czego Lubelszczyzna nie pokaże Szwedom? Chodzi o ekspozycję "Jak Goci wędrowali po Polsce”. Wystawa miała być prezentowana we wrześniu w ramach promocji województwa lubelskiego podczas Dni Polskich.
- Zupełnie przypadkowo dowiedzieliśmy się, że z wystawy zrezygnowano - mówi prof. Andrzej Kokowski, kierownik Katedry Archeologii UMCS z Lublina. - Nikt nie uznał za stosowne powiadomić nas o zmianie planów.
Żalu i zdumienia nie kryje też Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego, które brało udział w przygotowaniu wystawy. - Ekspozycja jest gotowa. W ramach próby generalnej pokazaliśmy ją w Krakowie.
W październiku prof. Andrzej Kokowski otrzymał oficjalne zaproszenie do objęcia funkcji komisarza wystawy archeologicznej o Gotach. Pismo podpisał Edward Hunek, ówczesny marszałek województwa lubelskiego.
Przygotowano scenariusz, sposób ekspozycji, miejsce i terminy prezentacji. - Zaangażowałem się. Pokazanie Szwedom lubelskich Gotów było znakomitym pomysłem promocyjnym - uważa Kokowski.
Piotr Sawicki, dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej i Przedsiębiorczości w UM, przyznaje, że w programie promocji Lubelszczyzny w Szwecji nie ma wystawy o Gotach. Decyzję o tym, co pokażemy, a czego nie, podjął Zarząd Województwa Lubelskiego 17 kwietnia.
- A ja promocją Lubelszczyzny zajmuję się od początku maja - zaznacza Sawicki.
Oficjalnie do tej pory nikt nie poinformował zainteresowanych stron o decyzji. - Nie wiem, dlaczego tak się stało. Mogę powiedzieć, że mnie zatkało - dodaje dyr. Sawicki.
Według Krzysztofa Kuśmickiego, dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UM, Goci nie pojadą do Szwecji ze względu na wysokie koszty. W dodatku ze wsparcia wystawy wycofały się województwa warmińsko-mazurskie i łódzkie, na co wstępnie liczono. - Zdecydowaliśmy się pokazać inne rzeczy - tłumaczy dyr. Kuśmicki.
- Pomijając zdumienie, że nikt nas o tym nie poinformował, okazuje się że to, co Lubelszczyznę najbardziej łączy ze Szwecją, nie zostanie pokazane - dodaje prof. Kokowski.
- Płakać nie będziemy. Żal poniesionych kosztów i pracy ludzi. O jesienne terminy zabiegało jedno z europejskich muzeów, ale odmówiliśmy - dodaje dyr. Urbański.
Promocja województwa lubelskiego potrwa od 16 do 21 września 2003 r. Jej koszty wyniosą 120 tys. zł. Delegacja Urzędu Marszałkowskiego będzie liczyć 10 osób. Pokażemy m.in. wystawę grafiki, spektakl "Ferdydurke”, ginące zawody Lubelszczyzny, ofertę gospodarstw agroturystycznych.

Kim są Goci

Lud pochodzenia wschodniogermańskiego zamieszkujący początkowo południowo-wschodnią Skandynawię, który w końcu II tysiąclecia p.n.e. przywędrował na tereny Europy Środkowej. Przyjmuje się, że na początku I w. Goci przybyli do rejonu dolnej Wisły i przeszli w kierunku południowo-wschodnim przez ziemie polskie. Odkrycie ich grobów w Masłomęczu (Kotlina Hrubieszowska) przez prof. Andrzeja Kokowskiego stało się sensacją archeologiczną na skalę europejską.

Pozostałe informacje

Pustki w banku krwi. Kończą się zapasy trzech grup
WSPARCIE

Pustki w banku krwi. Kończą się zapasy trzech grup

Kończą się zapasy trzech grup krwi. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa szuka honorowych dawców. Tylko w tym tygodniu jest 11 okazji, by oddać krew.

Matka na "podwójnym gazie" przywiozła dziecko do przedszkola

Matka na "podwójnym gazie" przywiozła dziecko do przedszkola

„Odpowiedzialna” matka wiozła dziecko do przedszkola mając ponad dwa promile alkoholu we krwi.

IMGW ostrzega przed gołoledzią. Na drogach będzie ślisko

IMGW ostrzega przed gołoledzią. Na drogach będzie ślisko

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed marznącymi opadami. Na drodze może powstać tzw. "szklanka".

Lublin powinien być dumny z Opery

Lublin powinien być dumny z Opery

Na tydzień przed premierą „Don Giovanniego” rozmawiamy ze znakomitym reżyserem filmowym i teatralnym, Wojciechem Adamczykiem, który odpowiada za reżyserię przedstawienia.

PGE Start Lublin w ćwierćfinale Pekao S.A. Pucharu Polski zagra z Dzikami Warszawa

PGE Start Lublin kontra Dziki Warszawa w ćwierćfinale Pekao S.A. Pucharu Polski

We wtorek poznaliśmy pary ćwierćfinałowe Pekao S.A. Pucharu Polski. PGE Start Lublin zmierzy się z Dzikami Warszawa. Turniej będzie rozgrywany w Sosnowcu od 13 do 16 lutego.

Promy cargo a zrównoważony transport – czy to ekologiczna przyszłość?

Promy cargo a zrównoważony transport – czy to ekologiczna przyszłość?

Transport morski od wieków odgrywa kluczową rolę w międzynarodowej wymianie handlowej. Wśród różnych form transportu morskiego, promy cargo zyskują coraz większe znaczenie jako efektywna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych metod przewozu towarów. Ale czy naprawdę mogą stać się częścią zrównoważonej przyszłości?

Kochana Babciu, dziękujemy że jesteś!
MEMY
galeria

Kochana Babciu, dziękujemy że jesteś!

21 stycznia to dzień babci. Według niektórych to najukochańsze istoty na świecie.

Michał Król i jego koledzy we wtorek musieli uznać wyższość rywali z Serbii
film

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań

Pierwsza porażka Motoru Lublin podczas zimowych przygotowań. Piłkarze Mateusza Stolarskiego ulegli we wtorek ostatniej drużynie serbskiej ekstraklasy FK Jedinstvo Ub 1:2.

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Badaczka z Lublina trafi do Singapuru

Profesor Katarzyna Falkowicz z Politechniki Lubelskiej będzie prowadzić badania w Singapurze.

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Czy bufor z wężownicą CWU ma tę samą funkcję co zasobnik CWU?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy bufor z wężownicą CWU może zastąpić zasobnik CWU i czy oba urządzenia pełnią tę samą funkcję. Choć ich zadanie – dostarczanie ciepłej wody użytkowej – w pewnym stopniu się pokrywa, to w praktyce są to dwa różne rozwiązania, różniące się zasadą działania i przeznaczeniem.

Pierwsze ognisko wścieklizny w 2025 roku stwierdzone u kota

Pierwsze ognisko wścieklizny w 2025 roku stwierdzone u kota

Mamy pierwszy przypadek wścieklizny w województwie lubelskim w 2025 roku. Choroba została stwierdzona u kota.

Wynajem pracowników z Uzbekistanu: potencjał dla rynku pracy?

Wynajem pracowników z Uzbekistanu: potencjał dla rynku pracy?

Polski rynek pracy zmaga się z wyzwaniem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w wielu sektorach. Coraz większe zainteresowanie budzą pracownicy z Azji Środkowej, w tym szczególnie pracownicy z Uzbekistanu, którzy charakteryzują się wysoką motywacją, lojalnością, niską skalą rotacji i zaangażowaniem. Dzięki współpracy z krajami regionu Azji Środkowej, polskie przedsiębiorstwa mogą skutecznie uzupełniać braki kadrowe i zwiększać swoją konkurencyjność.

Aleksander i Zofia najpopularniejsi. Jakie imiona nadawano dzieciom w 2024?

Aleksander i Zofia najpopularniejsi. Jakie imiona nadawano dzieciom w 2024?

W zeszłym roku w Lublinie prym wśród chłopców wiódł Aleksander, a wśród dziewczynek Zosia. Ale pierwsze urodzone w 2025 roku dziecko nie dostało imienia z listy najpopularniejszych.

Jedna lekcja religii tygodniowo. Rozporządzenie weszło w życie

Jedna lekcja religii tygodniowo. Rozporządzenie weszło w życie

W poniedziałkowy wieczór do Dziennika Ustaw trafiło rozporządzenie dotyczące organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Pokazano nowy Stadion Miejski w Chełmie

Pokazano nowy Stadion Miejski w Chełmie

2025 rokiem Chełmianki a prezentem nowy stadion. Obchody 70. rocznicy powstania chełmski klub rozpoczyna z przytupem a włodarze miasta ujawniają wygląd nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty