Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lutego 2005 r.
22:10
Edytuj ten wpis

Pójdziemy z tym do sądu polubownego

Jeśli jesteś niezadowolony z usług operatora telefonicznego albo pocztowego - procesuj się. Pierwsze wnioski już od tygodnia napływają do centrali Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w Warszawie, do sądu polubownego. Te dotyczące Lubelszczyzny będą rozpatrywane przez specjalnie do tego powołanych arbitrów w oddziale URTiP na ul. Zana 38 C (budynek ZUS)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od początku lutego, kiedy sąd polubowny zaczął działać, wpłynęło do niego do końca ubiegłego tygodnia 37 spraw, głównie dotyczących rachunków telefonicznych. Najniższa kwota, o jaką chce się sądzić klient, to 19 zł, najwyższa - 300.

Z czym do sądu

Skargi mogą składać klienci niezadowoleni z usług telekomunikacyjnych i pocztowych. Podstawowy warunek: muszą to być sprawy majątkowe. Czyli możemy się sądzić głównie o pieniądze, np. zbyt wysokie, naszym zdaniem, rachunki telefoniczne. A za źle wykonaną usługę albo inne działania (zaniechania) firmy wtedy, gdy wykażemy, że w związku z nimi ponieśliśmy straty finansowe.

Przykład:

Pod telefon agencji reklamowej klienci nie mogli się dodzwonić przez tydzień. Powodem był błąd techniczny operatora. Firma straciła przez to kontrakty. Oszacowała swoje straty na 5 tys. zł i zażądała zadośćuczynienia od operatora. Ten nie zgadza się z roszczeniami agencji. Wtedy sprawę można skierować do sądu polubownego.

Nie tylko klient może...

Firmy też mogą poskarżyć się na klienta. Jeśli zalega z płatnościami, to zawsze lepszym rozwiązaniem będzie sąd polubowny niż wpisywanie go na publiczną listę dłużników. Ale zanim sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd polubowny...

trzeba spełnić warunki.

Najważniejszy z nich - na rozstrzygnięcie sporu przez sąd polubowny muszą się zgodzić obydwie strony.
Podstawą wszczęcia postępowania jest skierowanie przez konsumenta, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego lub operatora pocztowego wniosku do sądu polubownego. Wniosek powinien zawierać roszczenia i argumentacje strony. Musi być ręcznie podpisany i złożony w 2 egzemplarzach.

Do wniosku należy dołączyć:

- zapis na sąd polubowny (w jednym egzemplarzu, podpisany odręcznie),
- kserokopie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą (w 1 egzemplarzu).
Wzory dokumentów można pobrać ze strony internetowej www.urtip.gov.pl lub w siedzibie oddziału okręgowego URTiP. Wniosek należy przesłać pod adresem centrali URTiP w Warszawie (adres - niżej).

Jak to działa

Po wpłynięciu wniosku przewodniczący sądu bada jego zasadność i wysyła pismo do strony, nakłaniając ją do polubownego zakończenia sporu. Do pisma dołącza wniosek zgłoszony przez stronę wnioskującą oraz zapis na sąd polubowny. Strona wezwana może wyrazić zgodę na polubowne zakończenie sporu bez udziału sądu lub podpisać zapis na sąd polubowny. O swojej decyzji strona wezwana w ciągu 14 dni informuje przewodniczącego.
Sąd orzeka w trzyosobowym składzie - przewodniczącego, tzw. superarbitra, oraz dwóch arbitrów. Jeden z nich reprezentuje organizacje konsumenckie, a drugi organizacje przedsiębiorców. Każda ze stron może sama dokonać wyboru arbitra. Lista nazwisk ma się pojawić dziś na stronie: www.urtip.gov.pl

Główna zaleta

Postępowanie jest szybsze w porównaniu z sądami powszechnymi, a procedura uproszczona i niesformalizowana.
Główna wada
Werdykt sądu polubownego jest niezaskarżalny (nie przysługuje od niego odwołanie).
Koszty
W przypadku ugody strony sporu są współodpowiedzialne za koszty sądowe. W przypadku przegranej jednej ze stron, ponosi ona koszty postępowania zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Wysokość opłaty określona jest w wyroku sądu.
Dodatkowe koszty mogą powstać w przypadku, gdy do rozstrzygnięcia sporu konieczne będzie powołanie świadków lub biegłego.

Rozprawa i wyrok

Podczas postępowania każda ze stron przedstawia swoje racje, stanowisko oraz dowody na ich poparcie. W razie potrzeby sąd przesłuchuje świadków, bada dokumenty i powołuje biegłych. Rozprawie przewodniczy superarbiter, który po wstępnym wysłuchaniu wyjaśnień stron, podejmuje czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
Mimo że od wyroku sądu polubownego nie przysługuje odwołanie, ma on taką samą moc, jak wyrok sądu powszechnego. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Istnieje natomiast prawo do wniesienia skargi o uchylenie wyroku do sądu powszechnego w terminie jednego miesiąca od doręczenia wyroku. Sąd powszechny może uchylić wyrok sądu polubownego tylko wówczas, kiedy uzna, że sąd polubowny naruszył przepisy prawa, w tym przepisy proceduralne.
Gdzie kierować wnioski:
Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty Stały Polubowny Sąd Konsumencki przy Prezesie URTiP
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa, tel. (022) 53 49 474 (nowy numer telefonu!)
e-mail: sadpolubowny@urtip.gov.pl

Regulamin


...organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2004 r. (DzU nr 281, poz. 2794), które weszło w życie
13 stycznia 2005 r.

Pozostałe informacje

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Nowe jednostki wojskowe w regionie. MON uzbroi żołnierzy w używany sprzęt

Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło szczegóły dotyczące formowania jednostek wojskowych w Wólce Gościeradowskiej i Poniatowej. Resort zdradził plany związane z infrastrukturą oraz sprzętem w odpowiedzi na pytania posłanki Anny Baluch (PiS).

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?
galeria

Juwenalia 2025 z Natalią Szroeder i Lady Pank. Kto jeszcze wystąpi w Lublinie?

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. I to jeszcze nie wszystko. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują równo za miesiąc, a biletów już prawie nie ma.

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W Lublinie upamiętnią 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W czwartek na Placu Litewskim i przy ul. Gospodarczej odbędą się uroczystości rocznicowe. Organizatorzy zapraszają mieszkańców do wspólnego oddania hołdu 96 ofiarom tragedii z 2010 roku.

Otwarcie mostu w grudniu 2024 roku

Radni zdecydują o alei Riada Haidara. Ale święty Kuncewicz też nie będzie pominięty

Wszystko na to wskazuje, że nowy most w Białej Podlaskiej zyska patrona. Radni Koalicji Obywatelskiej już w 2023 roku proponowali, by przeprawę nazwać aleją Riada Haidara. W międzyczasie środowiska religijne zaczęły lobbować za świętym Jozafatem Kuncewiczem.

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach "Płomień" wrócił z bezimiennego grobu do Międzyrzeca Podlaskiego

Po 77 latach powrócił z bezimiennego zbiorowego grobu w Lublinie i został pochowany obok ukochanej żony Stefanii. Na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaski spoczął żołnierz powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego sierż. Jan Grudziński ps. Płomień.

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

Peter Lerant (asystent Pavola Stano): Nie jesteśmy zadowoleni z tego wyniku

We wtorek Górnik Łęczna nie znalazł sposobu na defensywę broniącej się przed spadkiem Kotwicy Kołobrzeg. Zielono-czarni zremisowali z beniaminkiem 0:0, a wynik z całą pewnością bardziej cieszył rywali zielono-czarnych. Jak spotkanie podsumowali Piotr Tworek i Peter Lerant oraz Damian Warchoł i Branislav Pindroch?

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

Poddasze kamienicy w ogniu. Czujka uratowała mieszkańców

W nocy doszło do pożaru przy ulicy Garbarskiej w Lublinie. Paliło się poddasze kamienicy.

Arkadiusz Klucznik

"Pozostawił niezatarte ślady w lubelskiej kulturze". Zmarł były dyrektor Teatru Andersena

Zmarł Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena w latach 2007-2017.

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

5 mitów o psychoterapii, które warto obalić

Psychoterapia coraz bardziej zakorzenia się w naszej codzienności jako naturalna forma dbania o zdrowie psychiczne. Mimo to wciąż krąży wiele mitów, które potrafią zniechęcić do sięgnięcia po wsparcie. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej powtarzanym przekonaniom i zweryfikować, ile mają wspólnego z prawdą.

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

zatrudnię pracownika

polska

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

47,00 zł

Komunikaty