Jeśli jesteś niezadowolony z usług operatora telefonicznego albo pocztowego - procesuj się. Pierwsze wnioski już od tygodnia napływają do centrali Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty w Warszawie, do sądu polubownego. Te dotyczące Lubelszczyzny będą rozpatrywane przez specjalnie do tego powołanych arbitrów w oddziale URTiP na ul. Zana 38 C (budynek ZUS)
Z czym do sądu
Przykład:
Nie tylko klient może...
trzeba spełnić warunki.
Podstawą wszczęcia postępowania jest skierowanie przez konsumenta, przedsiębiorcę telekomunikacyjnego lub operatora pocztowego wniosku do sądu polubownego. Wniosek powinien zawierać roszczenia i argumentacje strony. Musi być ręcznie podpisany i złożony w 2 egzemplarzach.
Do wniosku należy dołączyć:
- kserokopie wszystkich dokumentów związanych ze sprawą (w 1 egzemplarzu).
Wzory dokumentów można pobrać ze strony internetowej www.urtip.gov.pl lub w siedzibie oddziału okręgowego URTiP. Wniosek należy przesłać pod adresem centrali URTiP w Warszawie (adres - niżej).
Jak to działa
Sąd orzeka w trzyosobowym składzie - przewodniczącego, tzw. superarbitra, oraz dwóch arbitrów. Jeden z nich reprezentuje organizacje konsumenckie, a drugi organizacje przedsiębiorców. Każda ze stron może sama dokonać wyboru arbitra. Lista nazwisk ma się pojawić dziś na stronie: www.urtip.gov.pl
Główna zaleta
Główna wada
Werdykt sądu polubownego jest niezaskarżalny (nie przysługuje od niego odwołanie).
Koszty
W przypadku ugody strony sporu są współodpowiedzialne za koszty sądowe. W przypadku przegranej jednej ze stron, ponosi ona koszty postępowania zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Wysokość opłaty określona jest w wyroku sądu.
Dodatkowe koszty mogą powstać w przypadku, gdy do rozstrzygnięcia sporu konieczne będzie powołanie świadków lub biegłego.
Rozprawa i wyrok
Mimo że od wyroku sądu polubownego nie przysługuje odwołanie, ma on taką samą moc, jak wyrok sądu powszechnego. Oznacza to, że może być przymusowo wykonany przez komornika. Istnieje natomiast prawo do wniesienia skargi o uchylenie wyroku do sądu powszechnego w terminie jednego miesiąca od doręczenia wyroku. Sąd powszechny może uchylić wyrok sądu polubownego tylko wówczas, kiedy uzna, że sąd polubowny naruszył przepisy prawa, w tym przepisy proceduralne.
Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty Stały Polubowny Sąd Konsumencki przy Prezesie URTiP
ul. Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa, tel. (022) 53 49 474 (nowy numer telefonu!)
e-mail: sadpolubowny@urtip.gov.pl
Regulamin
...organizacji i działania stałych polubownych sądów konsumenckich określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 grudnia 2004 r. (DzU nr 281, poz. 2794), które weszło w życie
13 stycznia 2005 r.