Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska zacieśniają współpracę w ramach nowego projektu. Cel? Lepsze wykorzystanie potencjału naukowego oraz odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK) ma pełnić kluczową rolę w realizacji tego zamierzenia.
WAK, czyli powołana przez trzy uczelnie spółka celowa, będzie działał w dwóch obszarach: z jednej strony odpowiadając na zapotrzebowanie biznesu, a z drugiej oferując gotowe rozwiązania technologiczne opracowane na uczelniach. Kluczowym elementem działalności WAK będą cyfrowe bliźniaki – wirtualne odwzorowania rzeczywistych przedmiotów, procesów i systemów. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli lepiej ocenić użyteczność proponowanych wynalazków, bez konieczności zapoznawania się z opisami patentowymi.
– Pierwsze działania, jakie podejmiemy w ramach WAK, to wykonanie cyfrowych bliźniaków, bo trzeba mieć materiał, który będziemy oferować podmiotom gospodarczym. W Politechnice Lubelskiej w tym roku powstało trzynaście takich rozwiązań. W przyszłym roku chcielibyśmy tę liczbę potroić, aby oferta dla przemysłu była bogata. Jeśli dwie pozostałe uczelnie przygotują podobną liczbę rozwiązań, to już na wstępie będziemy mieli ponad sto ciekawych pomysłów, które możemy zaoferować – mówi rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.
Trzy politechniki współpracujące w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia mają za sobą wieloletnie doświadczenie w dziedzinie patentów i komercjalizacji wyników badań. Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marta Kosior-Kazberuk, podkreśla, że WAK jest naturalnym krokiem w rozwoju współpracy między uczelniami.
– To wzmocnienie naszych działań w kierunku komercjalizacji, wymiana doświadczeń i przygotowanie każdej z naszych uczelni do jeszcze bardziej efektywnego wchodzenia na rynek z opracowanymi rozwiązaniami – zaznacza rektor Marta Kosior-Kazberuk.
Zdaniem rektora Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotra Koszelnika, WAK może pomóc w pokonaniu administracyjnych barier, które utrudniały dotychczasowe próby komercjalizacji.
Projekt WAK zapowiadany jest jako ważny krok w kierunku zacieśnienia współpracy między nauką a biznesem, dając nadzieję na lepsze wykorzystanie potencjału polskich uczelni technicznych.