Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 grudnia 2019 r.
11:27

Powstaną nowe drogi w Lublinie. Będzie łatwiej wyjechać sprzed dworca kolejowego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Nowa droga biegnąca częściowo wiaduktem na skraju parku Ludowego ma wyprowadzić ruch sprzed dworca kolejowego do ul. Lubelskiego Lipca ’80. Prezydent miasta szykuje już zezwolenie na przebudowę dróg koło parku i Targów Lublin. To część przygotowań do budowy przez miasto dużego dworca autobusowego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjazd sprzed dworca mocno się wydłużył odkąd zaślepiono ul. Młyńską i wybudowano ul. Lubelskiego Lipca ’80. To wygodna i szeroka trasa, ale odcięta od Dworcowej, nad którą przebiega wiaduktami. Szczególnie irytujące jest to dla pasażerów autobusów i trolejbusów.

Miejscy aktywiści już dawno przekonywali urzędników, że najlepiej byłoby zrezygnować z wiaduktów i zbudować zwykłe skrzyżowanie ul. Lubelskiego Lipca ’80 z Dworcową. Urzędnicy odpowiadali, że byłoby to niezgodne z przepisami ustalającymi minimalną odległość między skrzyżowaniami (w tym przypadku między ul. Dworcową i Stadionową).

Jak jest dzisiaj

Pasażerowie komunikacji miejskiej skazani są na wycieczki krajoznawcze, bo autobusy wyruszające z pl. Dworcowego jadą naokoło ul. Dworcową, Młyńską, a dalej przez rondo Sportowców, Stadionową i Lubelskiego Lipca ’80, co jest dość czasochłonne. Zanim powstały wiadukty wystarczyło skręcić z Dworcowej w Młyńską.

Kierowcy samochodów osobowych mają tylko nieznacznie większy wybór, bo mogą pojechać przez ul. Pocztową, z której da się skręcić w ul. Kunickiego, chociaż tylko w prawo.

Co ma się zmienić

Po pierwsze przebudowany ma być odcinek Dworcowej biegnący pod wiaduktami od Młyńskiej do małego ronda przed halami Targów Lublin. Od tego ronda mają odchodzić dwie nowe ulice.

Pierwsza z nich pobiegnie w prawo do al. Piłsudskiego. Druga będzie biegła od ronda w lewo, obok parku Ludowego, gdzie ma powstać wiadukt umożliwiający wjazd i zjazd z ul. Lubelskiego Lipca ’80. Całość, z racji wyglądu, bywa nazywana „baranimi rogami”.

Wszystkiemu ma towarzyszyć przebudowa al. Piłsudskiego, ul. Lubelskiego Lipca ’80 oraz trakcji trolejbusowej. Plany mają związek z dworcem autobusowym, który ma być zbudowany przez miasto między ul. Gazową a Młyńską.

– Drogi będą realizowane wraz z budową dworca, ale na podstawie odrębnej umowy – zapowiada Grzegorz Jędrek z lubelskiego Ratusza.

Szykują zezwolenie

W zeszłym tygodniu Urząd Miasta zaczął przygotowywać pozwolenie na wspomnianą przebudowę ulic. Kiedy można się spodziewać takiej decyzji? – Do końca grudnia 2019 r. – odpowiada Jędrek.

Wydając pozwolenie Ratusz zamierza skorzystać z tzw. specustawy drogowej. Wydana w ten sposób decyzja nie tylko pozwoli na budowę, ale będzie też skutkować przejęciem przez miasto na własność gruntów pod nowe ulice.

Urząd zapewnia, że pieniądze na budowę ulic są uwzględnione w puli zarezerwowanej na nowy dworzec.

Aktywiści pełni obaw

Poważne zastrzeżenia do planowanego układu ulic mają aktywiści z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Ci sami, którzy wcześniej przekonywali, że miasto robi błąd planując budowę wiaduktów nad Dworcową. Ich zdaniem, gdyby nie tamta decyzja, miasto nie musiałoby teraz kombinować z „baranimi rogami”.

– To rozwiązanie jest niezgodne z przepisami o minimalnej odległości między skrzyżowaniami – mówi Krzysztof Kowalik, działacz Towarzystwa. – Jeśli prezydent chce to zbudować, będzie musiał prosić ministerstwo o zgodę na odstępstwo od przepisów.

Ratusz odpowiada

– Ministerstwo Infrastruktury wydało upoważnienie do udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów. Taka zgoda została wydana – zapewnia Grzegorz Jędrek. Przekonuje, że takie rozwiązanie najlepiej rozprowadzi ruch z rejonu istniejącego dworca kolejowego i planowanego autobusowego. – Projektowany układ drogowy był szeroko analizowany przez różne jednostki i wydziały przy udziale biura projektowego i został uznany za optymalny, biorąc pod uwagę istniejące możliwości zagospodarowania terenu oraz obsługę komunikacyjną dworca.

Dworzec w pigułce

Gotowy już projekt Dworca Metropolitalnego przewiduje ponad 40 zadaszonych peronów, podziemny parking na 200 pojazdów oraz plac postojowy dla autobusów. Sam budynek będzie mocno przeszklony, a jego dach ma pełnić rolę spacerowego tarasu widokowego. W okolicy zmieni się układ dróg i przystanków komunikacji miejskiej.

– Przy Dworcu Metropolitalnym będą znajdowały się dwa przystanki komunikacji miejskiej, zlokalizowane bezpośrednio przy budynku – dodaje Jędrek. – Jeden przystanek będzie przeznaczony dla linii jadących w kierunku centrum Lublina, a drugi dla kierunku przeciwnego. Takie rozwiązanie skonsoliduje ruch komunikacji miejskiej i ułatwi przesiadki.

Budowa dworca, jak zapowiada Ratusz, ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Quiz: Jak dobrze znasz Lublin?

Jak dobrze znasz Lublin?
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Por. rez. Damian Duda od trzech lat działa na pierwszej linii frontu, zapewniając pomoc rannym żołnierzom

Na pierwszej linii frontu: Czy Ukraińcy zgodzą się na ultimatum, jakie im postawi Putin

Mija trzecia rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Nasi sąsiedzi już od 10 lat walczą z wojskami Federacji Rosyjskiej. O konflikcie rozmawiamy z por. rez. Damianem Dudą, medykiem pola walki, który od początku działa na pierwszej linii frontu, zabezpieczając ewakuację rannych żołnierzy. Ze swoimi ludźmi operował m.in. w Bachmucie czy Mikołajowie.

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie
8 marca 2025, 19:00

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie

Ich muzykę w swojej audycji prezentował sam Iggy Pop. Natomiast singiel „Dream About” wydała legendarna amerykańska wytwórnia niezależna, Sub Pop. To Trupa Trupa, która wystąpi 8 marca w Klubie Muzycznym CSK.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu to kluczowy element odpowiedzialności każdego kierowcy. Poznaj różne rodzaje ubezpieczeń, ich znaczenie oraz zalety, jakie niosą ze sobą dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe o pojemności 10m3 to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na działkach bez dostępu do kanalizacji. Jest trwałe, pojemne i relatywnie tanie w porównaniu do bardziej zaawansowanych systemów odprowadzania ścieków. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepszy wybór dla Twojej posesji? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom szamba betonowego 10m3 oraz sprawdzimy, dla kogo będzie ono idealnym rozwiązaniem.

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem od lat stanowią popularne nakrycie głowy, które łączy funkcjonalność z estetyką, stając się nieodłącznym elementem codziennych stylizacji oraz praktycznym dodatkiem w wielu sytuacjach. Dzięki swojej wszechstronności sprawdzają się zarówno latem jako ochrona przed słońcem, jak i w chłodniejsze dni jako zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. To nie tylko modny dodatek, ale również skuteczny sposób na promocję marki czy drużyny sportowej. Producent czapek z daszkiem oferuje wiele rozwiązań, które można dostosować do potrzeb zleceniodawców – od klubów sportowych, przez firmy promujące swoją działalność, aż po entuzjastów streetwearowego stylu, dla których czapki męskie stanowią element podkreślający indywidualny charakter.

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Walczą nie tylko z przestępczością -policjanci ze Świdnika pomogli rannemu bobrowi.

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli
film

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli

W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z radnym Marcinem Bubiczem (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), przewodniczącym komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznym Lamborghini Engstler Motorsport

Wielki krok dla Szymona Ładniaka

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznego zespołu Lamborghini Engstler Motorsport i będzie ścigać się w serii GT Masters.

Rafał Brzoska na spotkaniu z premierem

Szef InPostu zaprosił prezydenta Chełma do swojego zespołu

Prezydent Jakub Banaszek dołączył do zespołu biznesmena Rafała Brzoski. To grono ma opracować szeroko rozumiane propozycje deregulacji poprawiające warunki dla przedsiębiorców.

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty