Miasto Lublin zamierza ponownie uruchomić program wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci. Ratusz przeznaczy na to ponad 100 tysięcy złotych co pozwoli przebadać ponad 2 tysiące uczniów z 30 szkół.
– Szkolne gabinety profilaktyki zdrowotnej, które funkcjonują na terenie lubelskich placówek są ważnym ogniwem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego naszym młodym mieszkańcom. Lubelskim uczniom wzrok będą sprawdzać znane im już pielęgniarki szkolne, dzięki czemu badania odbędą się w przyjaznej i bezpiecznej dla najmłodszych atmosferze – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta miasta i zachęca rodziców do skorzystania z miejskiej oferty.
Niska aktywność na świeżym powietrzu i mała dawka naturalnego światła, a także nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych oraz związana z tym praca wzrokowa na bliskich odległościach to czynniki, które niekorzystnie wpływają na wzrok. W Polsce już połowa badanych dzieci w wieku od 3 do 15 lat posiada zdiagnozowane wady wzroku – przekazują miejscy urzędnicy.
Stąd pomysł na ponowne uruchomienie programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci w szkołach. Badania, które skierowane będą do uczniów klas II szkół podstawowych obejmować mają sprawdzenie ostrości wzroku, widzenia barw oraz ustawienia gałek ocznych. Dodatkowo, jeśli stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości rodzice dzieci otrzymają taką informację wraz z propozycją dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego.
– Program będzie realizowany w gabinetach profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanych na terenie lubelskich szkół przez pielęgniarki szkolne. Aby dziecko mogło w nim uczestniczyć, konieczna jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Dodatkowo zaplanowane w programie działania zakładają również poszerzenie wiedzy rodziców i opiekunów oraz kadry pedagogicznej na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania oraz procesu leczenia wad wzroku u najmłodszych – przekazuje Anna Czerwonka z miejskiego Ratusza. – Do tej pory przebadano ponad 13 tys. lubelskich uczniów. Na realizację programu w 2024 roku Miasto przeznaczyło środki w wysokości 110 tys. zł – dodaje.
Program funkcjonuje w mieście od 2015 roku.