Miejscy urzędnicy mają zastrzeżenia do efektów przebudowy ul. Lipowej, Al. Racławickich i ul. Poniatowskiego. Uwagi dotyczą sygnalizacji świetlnej. Do dzisiaj nie zakończyły się odbiory techniczne inwestycji.
Teoretycznie przebudowa Al. Racławickich zakończyła się 11 sierpnia. Tego dnia drogowcy mieli zameldować, że ulice są gotowe do przeglądu pod kątem prawidłowości i jakości wykonanych robót. Miejscy urzędnicy powiedzieli „sprawdzam”, ale do dziś nie potwierdzili, że wszystko działa jak należy.
– Komponentem, który pozostaje do uruchomienia są sygnalizacje świetlne – przyznaje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. To dlatego nie działają światła na rondzie Honorowych Krwiodawców, przy Puławskiej, czy na skrzyżowaniach ul. Lipowej z Rowerową i Sztajna. – Przez najbliższe dni sygnalizacje będą czasowo włączane w celu ich przetestowania i sprawdzenia ustawień oraz potwierdzenia usunięcia wszystkich zgłoszonych usterek. Od wyników tych testów uzależniona będzie ostateczna decyzja o ich uruchomieniu.
Formalnie nie oddane
Ponieważ nie wszystko jest gotowe, ulice formalnie nie zostały oddane do użytku.
– Procedura odbiorowa nie została zakończona – tłumaczy Góźdź. – Do momentu uzyskania pozwolenia na użytkowanie inwestycji, ulice stanowią nadal teren budowy i obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu. Na jej podstawie została uruchomiona sygnalizacja świetlna na wybranych skrzyżowaniach i prowadzone są testy, w celu włączenia wszystkich świateł. Za teren budowy nadal odpowiada wykonawca. Sygnalizacje świetlne zostaną przekazane miastu po ich odebraniu. Wówczas zarządzanie nimi przejmie Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością.
Drogowcy muszą jeszcze wymienić drzewa posadzone wzdłuż Al. Racławickich, bo większość z nich praktycznie od razu uschła. Urząd Miasta zażądał posadzenia nowych. Takie prace mają być wykonane do końca października.
Na wspomnianych ulicach prowadzone są jeszcze dodatkowe prace, które według Ratusza „wykraczają poza zakres przebudowy” i zostały zlecone już podczas odbiorów technicznych. Mowa o montażu słupków z herbem miasta, czy też remontu ogrodzenia wzdłuż al. Długosza.
– Na te realizację tych zadań wykonawca ma czas do końca października – tłumaczy Góźdź. – Zmianom podlega jeszcze oznakowanie poziome, zgodnie aktualizacją organizacji ruchu.
Zmiany w oznakowaniu wprowadzano ostatnio na ul. Sądowej. Tu na skrzyżowaniu z ul. Lipową wygospodarowano przesmyk dla rowerów, które jednokierunkową ulicą Sądową mogą się poruszać w obydwu kierunkach.