wyremontowanego budynku przy Krakowskim Przedmieściu 72 (fot. archiwum)
Co najmniej 8,5 mln zł trzeba zapłacić, by stać się właścicielem jednego z najbardziej charakterystycznych budynków w centrum. Na sprzedaż wystawił go Bank Pekao, który wyprowadził się stąd kilka miesięcy temu.
Chodzi o gmach przy ul. Krakowskie Przedmieście 64. Wystawiona na sprzedaż nieruchomość składa się z działki o powierzchni prawie 1,5 tys. mkw., zabudowanej dwoma obiektami. To widoczny z ulicy dwukondygnacyjny budynek biurowo-usługowy i dobudowana do niego od strony podwórka oficyna pełniąca funkcję mieszkalno-usługową. Ich łączna powierzchnia wynosi prawie 2 tys. mkw. Ewentualny nabywca będzie musiał wyłożyć co najmniej 8,5 mln zł.
– Cena wywoławcza jest ceną netto – informuje Bank Pekao S.A., który jest właścicielem budynku i użytkownikiem wieczystym gruntu będącego własnością Skarbu Państwa. Nieruchomość będzie zbywana wraz z funkcjonującą umową najmu lokalu mieszkalnego z uprawnieniem lokatora do odpłatnego używania przedmiotu najmu – czytamy w ogłoszeniu o sprzedaży.
Bank pozbywa się swojej dawnej siedziby, bo na początku kwietnia przeniósł się kilka kamienic dalej, do wyremontowanego budynku przy Krakowskim Przedmieściu 72.
Charakterystyczny budynek pod numerem 64, który powstał w 1934 roku z myślą o Banku Gospodarstwa Krajowego zaprojektowało rok wcześniej trzech, architektów: Jerzy Pańkowski, Bohdan Lachert i pochodzący z Lublina Józef Szanajca. Wówczas mówiono o nich, że są zdolnymi architektami młodego pokolenia, wręcz awangardą. Na działce, na której wcześniej stały zabudowania w których produkowano maszyny rolnicze, zaproponowali gmach w duchu funkcjonalizmu.
Specjaliści wskazują na sposób wykończenia fasady, projektanci użyli różowego piaskowca nadając mu różną fakturę. W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego są zdjęcia pokazujące nowy Bank Gospodarstwa Krajowego i to jak wyglądała fasada ze swastyką, gdy w czasie II wojny mieścił się tu urząd pracy. Pod koniec lat 50. ubiegłego wieku gmach przeszedł na własność Skarbu Państwa i był użytkowany przez Narodowy Bank Polski.