Czy dwaj przeciwnicy z lubelskiego Ratusza – Andrzej Pruszkowski
i Paweł Bryłowski – zmierzą się w walce o prezydencki fotel? Czy Leszek Burakowski będzie walczył o tę funkcję ze Zbigniewem Matuszczakiem w Chełmie? Wczoraj Senat przyjął ustawę
o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta, a partie szykują już swoich kandydatów na te stanowiska
Swojego kandydata wystawi SLD. Nieoficjalnie wiemy, że najprawdopodobniej będzie nim Piotr Włoch, wicemarszałek Lubelszczyzny.
W Chełmie rządzący obecnie w mieście SLD wystawi dwóch kandydatów: Zbigniewa Matuszczaka, zastępcę prezydenta miasta oraz Marka Jaroszka, działacza Wspólnoty Polskiej. Po prawej stronie padają nazwiska zbliżonych do ZChN Leszka Burakowskiego, b. wojewody chełmskiego i b. dyrektora UW w Lublinie – odwołanego przez obecnego wojewodę z tego stanowiska – oraz Jerzego Masłowskiego b. senatora. Obaj panowie chcą wystartować pod szyldem LPR. Kandydatem PO i PiS ma być Krzysztof Grabczuk. Samoobrona ma postawić na lublinianina Konrada Rękasa, dziennikarza Tygodnika Chełmskiego.
Ugrupowania prawicowe w Zamościu twierdzą, że mają już swojego kandydata. Na razie jednak jeszcze nie wiadomo, czy myślą o tej samej osobie. Ruch Społeczny zdradził, że zechce prowadzić rozmowy z SKL, LPR, PiS i PO.
– Wśród pretendentów do fotela prezydenckiego widzę obecnego prezydenta Zamościa Marka Grzelaczyka – informuje Mariusz Paszko (RS). Nie wyklucza także swojego kandydowania Andrzej Lubczyk (LPR), wiceprezydent Zamościa.
W Białej Podlaskiej trwa ostra kampania przedwyborcza. Obecny prezydent Andrzej Czapski obwinia lewicę o gry gabinetowe i doprowadzenie do blokady kilku inwestycji. Jego kolega ze Stowarzyszenia Samorządność i Demokracja, Jerzy Sadowski, przewodniczący Rady Miejskiej aluzyjnie wskazuje, że szefem przyszłego zarządu może być Waldemar Godlewski, radny SLD (lubelski kurator oświaty).
O wiele bardziej zawansowane są przygotowania do kampanii Komitetu Wyborczego Wspólnota Samorządowa. Jego bialski szef, Jan Polkowski, wiceprezydent Białej Podlaskiej stwierdził, że zatwierdzono już 46 kandydatów na radnych Wspólnoty.
– Jeszcze się nie zastanawiałem, czy będę kandydował – mówi Henryk Chmiel, drugi z wiceprezydentów. Nie wykluczył także swojego kandydowania Edward Burta, pełnomocnik na miasto LPR.
Na kogo ostatecznie padnie wybór – przekonamy się za kilka miesięcy. Nad zatwierdzoną wczoraj przez Senat ustawą o wyborach samorządowych Sejm będzie dyskutował za dwa tygodnie. Po ostatecznym głosowaniu jesienią zagłosujemy na naszych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.