Studenci Politechniki Lubelskiej wezmą udział w konkursie na aranżację kolorystyczną wnętrz szpitala. Tym razem odnowiony zostanie zabytkowy budynek Klinik Okulistyki przy ul. Chmielnej.
Klinika należy do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. Studenci już po raz trzeci włączą się w aranżację wnętrz. W 2017 roku pomogli przy odnowie Kliniki Chirurgii Onkologicznej z Zakładem Radioterapii przy ul. Radziwiłłowskiej oraz w 2021 roku przy najnowszym budynku szpitala przy ul. Staszica/ al. Solidarności.
- To trzecia edycja konkursu, w którym bierzemy udział. Obie strony były bardzo zadowolone z konkursu, bo nasi studenci mają obiekty, na których mogą ćwiczyć nowe, ciekawe rozwiązania. Co ważne, przede wszystkim są to obiekty rzeczywiste. Natomiast szpital i Uniwersytet Medyczny zyskują ciekawe aranżacje, które później wdrażają w życie – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Studenci architektury, którzy wezmą udział w konkursie będą mieli okazję podszkolić swoje umiejętności, a w przyszłości będą mogli oglądać i chwalić się swoją pracą powstałą w przestrzeni publicznej.
- To dla nas dobra okazja do zyskania wiedzy praktycznej, ponieważ nasz projekt realizujemy na tkance materii rzeczywistej w postaci obiektu zabytkowego. Projekt ma dużo wymagań, które na pewno ukształtują nas na przyszłej drodze architekta i pomogą w realizacji zadań postawionych przez przyszłych pracodawców – wspomina Krzysztof, student Politechniki Lubelskiej.
Celem jest odmiana wnętrz, co ma zapewnić przyjazną atmosferę dla pacjentów. Prace we wcześniejszych edycjach były konsultowane m.in. z psychologami i onkopsychologami, którzy doradzali w wyborze odpowiedniej kolorystki zgodnie ze znaczeniem i wpływem na samopoczucie.
- Barwy na ścianach mogą wpływać w sposób zasadniczy. Sami wiemy, że to, co nas otacza wpływa na nasz poziom emocjonalny i pośrednio na nasze samopoczucie, więc na pewno staramy się zapewnić naszym pacjentom taką przestrzeń, która będzie sprzyjać zdrowieniu – podkreśla lek. med. Beata Gawelska, dyrektor naczelna USK nr 1 w Lublinie, zaznaczając przy tym, że w poprzednich latach studenci spisali się na medal, stąd kontynuacja współpracy.
Budynek, który przejdzie metamorfozę to zabytkowy Pałac Chrzanowskich, w którym docelowo ma powstać Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. W tym roku ruszy przebudowa, która według programu ma trwać około 3 lata. Koszt inwestycji wynosi 32,5 mln złotych.