Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 października 2024 r.
16:49

Przyszli inżynierowie rozpoczynają naukę

Politechnika Lubelska zainaugurowała rok akademicki. Na 29 kierunkach, edukację rozpoczyna blisko 1700 studentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

3 października, uczenia inżynierów zainaugurowała nowy rok akademicki. Uczyć się tam będzie prawie 1700 nowych osób, w tym 185 obcokrajowców pochodzących głównie z Ukrainy. Jak co roku, maturzyści najchętniej wybierali szczególnie jeden z oferowanych kierunków.

- Tradycyjnie była to informatyka, gdybyśmy popatrzyli pod względem liczby ogólnej kandydatów. Natomiast gdybyśmy przeliczyli to na jedno miejsce, to największym zainteresowaniem cieszyło się zarządzanie i komunikacja rynkowa, gdzie było 4,5 osoby na jedno miejsce, ale oprócz tego np. inżynieria multimediów czy budownictwo to również bardzo popularne kierunki – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. - W tym roku nie uruchamialiśmy nowych kierunków. Przygotowujemy się na przyszły rok z takimi kierunkami jak informatyka techniczna, cyberbezpieczeństwo oraz wzornictwo przemysłowe. Natomiast po raz pierwszy dokonaliśmy naboru na kierunek energetyka. To był kierunek przygotowany w ubiegłym roku, ale wtedy nie udało się tych studiów uruchomić – zapowiada rektor.

Uczelnia ma przed sobą kilka ważnych wyzwań w nadchodzącym roku. Jak przyznał rektor, są to przede wszystkim: zrównoważone i nowoczesne kształcenie, uruchamianie nowych kierunków, rozwój kadry akademickiej we wszystkich dyscyplinach naukowych oraz komercjalizacja wyników badań naukowych. Profesor Pater wspomniał również o postępach przy budowie IT Tower oraz modernizacji akademików.

- Rok temu mówiliśmy o IT Tower. Przez ten rok przygotowaliśmy wewnętrzną dokumentację, na dniach zostanie ogłoszony konkurs na wykonanie dokumentacji technicznej, na co dajemy sobie rok. W przyszłym roku w wakacje, chcielibyśmy uruchomić przetarg na generalnego wykonawcę tej inwestycji i mniej więcej o tej porze co dzisiaj, rozpocząć budowę IT Tower. Oprócz tego, mamy oczywiście wiele mniejszych wyzwań, ponieważ np w przyszłym roku w wakacje skończymy modernizację akademików. To było naprawdę dość duże wyzwanie, wszystkie cztery akademiki będą podniesione do standardu XXI wieku i to będzie również nasza wizytówka – zapewnia.

W planach jest również rozbudowa bazy laboratoryjnej Wydziału Budownictwa i Architektury i modernizacja budynków Wydziałów: Mechanicznego, Elektrotechniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska. Podczas czwartkowej uroczystości, przedstawiciele przyjętych na 1 rok studentów, złożyli ślubowanie i oficjalnie stali się częścią akademickiej społeczności. Sześcioro studentów z 3 i 4 roku, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce otrzymało jednorazowo stypendia w kwocie 1000 złotych ufundowane przez Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej. W tym gronie znaleźli się: Dominik Kijek, Karolina Konieczna,

Adam Mazur, Antoni Skiba, Natalia Stateczna, Weronika Styczyńska.

- Studiuję edukację techniczno-informatyczną. Jest to multidyscyplinarny kierunek, bo mamy zajęcia pedagogiczne, informatyczne i techniczne, także ja się odnajduję tutaj idealnie. Dzięki temu będę mogła może kiedyś uczyć w szkole. Miałam bardzo dużo wyborów i zastanawiałam się dosyć długo, bo praktycznie do ostatniej chwili. Wybrałam Politechnikę ze względu możliwości rozwoju i właśnie to, że nie muszę się decydować stricte na jedną dziedzinę, ale mogę spróbować swoich sił w każdej z tych trzech – mówi Karolina Konieczna, studentka 4 roku, która uzyskała stypendium.

W trakcie inauguracji uhonorowano również pracowników uczelni. Przyznano Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Srebrny i Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Wynalazczości”, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytuł „Wybitny Absolwent Politechniki Lubelskiej”.

Politechnika Lubelska to obecnie 29 kierunków, na których kształci się 7200 studentów, w tym 856 obcokrajowców. Na uczelni pracuje 1166 pracowników, z czego 587 to nauczyciele akademiccy. Dyplomem może z kolei pochwalić się ponad 68 tys. absolwentów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

Aleksandra Stanacev (z piłką) opuszcza Lublin

Cztery zawodniczki zagraniczne opuszczają Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Piąte miejsce zajęte przez Polski Cukier AZS UMCS Lublin w sezonie 2024/2025 spowodowało w lubelskim klubie falę zmian. Wiadomo, że za ich przeprowadzanie nadal będzie odpowiedzialny Karol Kowalewski, który przejął drużynę kilka miesięcy temu zastępując Krzysztofa Szewczyka.

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Sypnęli unijną kasą. Skorzystają rodziny pieczy zastępczej i niepełnosprawni

Cztery centra dla osób niepełnosprawnych, nowe świetlice, wsparcie systemu adopcyjnego i pieczy zastępczej - na zadania w ramach polityki społecznej w województwie lubelskim marszałek przekazał dzisiaj 37 mln zł, a wartość umów sięgnęła 44 milionów.

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

Pirat na hulajnodze, który potrącił dziecko zatrzymany

To była kwestia czasu. Mężczyzna, który w ostatni piątek, 18 kwietnia, jadąc elektryczną hulajnogą, potrącił 13-latk - jest już w rękach policji. Grozi mu więzienie.

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty