Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
21:06

Ratujmy miejskie zielone płuca. W akcję ocalenia Starego Gaju przed wycinką angażują się kolejne osoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.).
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.). (fot. Jacek Szydłowski)

Petycja w internecie, listy polityków do ministra środowiska i Lasów Państwowych, zmiana przeznaczenia największych miejskich lasów – akcja ratowania Starego Gaju przed wycinką nabiera tempa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu opisaliśmy wycinkę drzew w Starym Gaju, jakiej w listopadzie i w grudniu dokonali leśnicy na granicy z rezerwatem Stasin. – W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna – tłumaczyła Dziennikowi Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ale pod piły poszły głównie 72-letne dęby szypułkowe. Sprawa zbulwersowała wielu lublinian i wywołała pytania o zasadność takich zabiegów.

A w tym roku leśnicy roku planują kolejne cięcia, na powierzchni ponad 50 ha, co stanowi około 11 proc. powierzchni Starego Gaju. – Jestem zbulwersowany przemysłową wycinką drzew w Starym Gaju. Zleciłem ekspertyzę prawną, czy cięcie 70-letnich dębów jest zgodne z prawem. W 2012 roku minister środowiska wydał rozporządzenie o „sporządzaniu planu urządzania lasu”, zgodnie z którym można ciąć dęby w minimalnym wieku 120 lat – mówi poseł z Lublina Michał Krawczyk (PO).

– 72 lata dla dębu szypułkowego to niezbyt wiele. Obrazowo można to określić, że w tym wieku drzewo przechodzi ze stanu młodzieńczego w dojrzałe życie – zaznacza dr hab. Wojciech Durlak, dendrolog z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dąb w tym wieku ma za sobą jedynie 1/6 swojego cyklu życiowego. Dla przykładu słynny Dąb Bolko z miejscowości Hniszów (powiat chełmski – red.) ma blisko 9 metrów obwodu, a jego wiek jest szacowany na ponad 650 lat.

Ruszyli z podpisami

Po naszej publikacji na Facebooku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Stop wycince w Starym Gaju”. Zebrano już 1600 z zaplanowanych 2000 podpisów.

– Leśnicy mają prawo wykonywać planowy wyrąb oraz realizować uprawy leśne zgodnie z harmonogramem w lasach przemysłowych, takich jak Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie. Trzeba jednak postawić pytanie, czy lasy miejskie, jak wspomniane Stary Gaj, Dąbrowa czy nawet Lasy Kozłowieckie, powinny nadal być lasami przemysłowymi? Czy nie należy ich chronić przed komercyjną wycinką ze względu na ich funkcje zielonych płuc aglomeracji lubelskiej i terenów wypoczynkowych dla ludzi? – pyta dr hab. Wojciech Durlak.

– Moim zdaniem wycinka w tych kompleksach leśnych powinna być ograniczona wyłącznie do prac sanitarnych oraz usuwania drzew grożących powaleniem. Nasadzenia zastępcze realizowane przez leśników w następstwie wycinki dorosłych drzew nie w pełni jednak rekompensują utracone korzyści dla społeczeństwa, szczególnie w lasach podmiejskich. Młode drzewa potrzebują czasu, by przejąć funkcję dojrzałych, dorodnych drzew – dodaje dendrolog.

– Nie ma zgody na przemysłowy wyrąb drzew w lasach wokół aglomeracji lubelskiej. Takie kompleksy jak Dąbrowa, Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie powinny zostać wyłącznie dla mieszkańców, dla celów rekreacyjnych czy edukacyjnych. Gospodarka leśna w tych miejscach musi być ograniczona do cięć higienicznych czy usuwaniu drzew zagrażających bezpieczeństwu – wtóruje mu poseł Krawczyk.

Poseł Krawczyk wysłał dzisiaj pismo do dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska w sprawie zmiany przeznaczenia tych lasów z przemysłowego na rekreacyjny. Z kolei, jak przekazała Dziennikowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Ratusza, prezydent Lublina Krzysztof Żuk wysłał wczoraj pismo do generalnego dyrektora Lasów Państwowych, by Stary Gaj i Dąbrowa zostały uznane za lasy ochronne.

Lubelscy leśnicy nie odpowiedzieli od poniedziałku na nasze pytania dotyczące legalności wycinki drzew w Starym Gaju.

Lasy w Lublinie

Zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11 proc. powierzchni miasta. Największy jest Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Drugi ważny kompleks to Stary Gaj, zajmujący powierzchnię 460 hektarów.

(źródło: lublin.eu)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Czas na hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi. O godzinie 19.30 Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania

Julia Piętakiewicz świętuje zdobycie gola

GKS Górnik Łęczna sensacyjnie ograł lidera tabeli z Katowic

Zwycięstwo katowiczanek w Łęcznej dałoby im mistrzowski tytuł. Zawodniczkom z Górnego Śląska nie udało się jednak już w sobotę włożyć mistrzowskiej korony, bo Górnik rozegrał mecz niemal perfekcyjny i stał się pierwszym zespołem w tym sezonie, który odebrał punkty katowiczankom.

Daniel Eze w końcówce meczu z Koroną II niemal zapewnił Świdniczance zwycięstwo

Świdniczanka blisko wygranej w meczu z Koroną II Kielce i przełamanie Podlasia

Po niedzielnym meczu z Koroną II Kielce w brody na pewno będą sobie pluć gracze Świdniczanki. Chociaż piłkarze trenera Łukasza Gieresza przegrywali 0:1, to jeszcze przed przerwą wyrównali. A w drugiej połowie spokojnie zasłużyli przynajmniej na jedną bramkę. Niestety, zostało 1:1.

Chełmianka traci obecnie do drugiego w tabeli KSZO siedem punktów

Chełmianka przegrała z KSZO. Koniec marzeń o barażach?

Przed wyjazdowym starciem z KSZO Chełmianka traciła do wicelidera tylko cztery punkty. Łatwo policzyć, że w przypadku wygranej szanse na zajęcie drugiej lokaty i grę w barażach o awans byłyby dużo większe. Niestety, biało-zieloni przegrali 0:3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty