Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2021 r.
21:06

Ratujmy miejskie zielone płuca. W akcję ocalenia Starego Gaju przed wycinką angażują się kolejne osoby

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.).
Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, zwrócił uwagę, że na naszej stronie dziennikwschodni.pl do artykułu o cięciu w Starym Gaju zamieściliśmy zdjęcie wyrębu innego miejsca. – Zdjęcia ukazywały tzw. cięcia gniazdowe w kolejnym wydzieleniu, nieco oddalonym od miejsca, o które pytał czytelnik (chodziło miejsce przy granicy z rezerwatem Stasin – przyp. red.). (fot. Jacek Szydłowski)

Petycja w internecie, listy polityków do ministra środowiska i Lasów Państwowych, zmiana przeznaczenia największych miejskich lasów – akcja ratowania Starego Gaju przed wycinką nabiera tempa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W minionym tygodniu opisaliśmy wycinkę drzew w Starym Gaju, jakiej w listopadzie i w grudniu dokonali leśnicy na granicy z rezerwatem Stasin. – W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna – tłumaczyła Dziennikowi Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Ale pod piły poszły głównie 72-letne dęby szypułkowe. Sprawa zbulwersowała wielu lublinian i wywołała pytania o zasadność takich zabiegów.

A w tym roku leśnicy roku planują kolejne cięcia, na powierzchni ponad 50 ha, co stanowi około 11 proc. powierzchni Starego Gaju. – Jestem zbulwersowany przemysłową wycinką drzew w Starym Gaju. Zleciłem ekspertyzę prawną, czy cięcie 70-letnich dębów jest zgodne z prawem. W 2012 roku minister środowiska wydał rozporządzenie o „sporządzaniu planu urządzania lasu”, zgodnie z którym można ciąć dęby w minimalnym wieku 120 lat – mówi poseł z Lublina Michał Krawczyk (PO).

– 72 lata dla dębu szypułkowego to niezbyt wiele. Obrazowo można to określić, że w tym wieku drzewo przechodzi ze stanu młodzieńczego w dojrzałe życie – zaznacza dr hab. Wojciech Durlak, dendrolog z Zakładu Roślin Ozdobnych i Dendrologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dąb w tym wieku ma za sobą jedynie 1/6 swojego cyklu życiowego. Dla przykładu słynny Dąb Bolko z miejscowości Hniszów (powiat chełmski – red.) ma blisko 9 metrów obwodu, a jego wiek jest szacowany na ponad 650 lat.

Ruszyli z podpisami

Po naszej publikacji na Facebooku ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Stop wycince w Starym Gaju”. Zebrano już 1600 z zaplanowanych 2000 podpisów.

– Leśnicy mają prawo wykonywać planowy wyrąb oraz realizować uprawy leśne zgodnie z harmonogramem w lasach przemysłowych, takich jak Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie. Trzeba jednak postawić pytanie, czy lasy miejskie, jak wspomniane Stary Gaj, Dąbrowa czy nawet Lasy Kozłowieckie, powinny nadal być lasami przemysłowymi? Czy nie należy ich chronić przed komercyjną wycinką ze względu na ich funkcje zielonych płuc aglomeracji lubelskiej i terenów wypoczynkowych dla ludzi? – pyta dr hab. Wojciech Durlak.

– Moim zdaniem wycinka w tych kompleksach leśnych powinna być ograniczona wyłącznie do prac sanitarnych oraz usuwania drzew grożących powaleniem. Nasadzenia zastępcze realizowane przez leśników w następstwie wycinki dorosłych drzew nie w pełni jednak rekompensują utracone korzyści dla społeczeństwa, szczególnie w lasach podmiejskich. Młode drzewa potrzebują czasu, by przejąć funkcję dojrzałych, dorodnych drzew – dodaje dendrolog.

– Nie ma zgody na przemysłowy wyrąb drzew w lasach wokół aglomeracji lubelskiej. Takie kompleksy jak Dąbrowa, Stary Gaj czy Lasy Kozłowieckie powinny zostać wyłącznie dla mieszkańców, dla celów rekreacyjnych czy edukacyjnych. Gospodarka leśna w tych miejscach musi być ograniczona do cięć higienicznych czy usuwaniu drzew zagrażających bezpieczeństwu – wtóruje mu poseł Krawczyk.

Poseł Krawczyk wysłał dzisiaj pismo do dyrekcji Lasów Państwowych i ministra środowiska w sprawie zmiany przeznaczenia tych lasów z przemysłowego na rekreacyjny. Z kolei, jak przekazała Dziennikowi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Ratusza, prezydent Lublina Krzysztof Żuk wysłał wczoraj pismo do generalnego dyrektora Lasów Państwowych, by Stary Gaj i Dąbrowa zostały uznane za lasy ochronne.

Lubelscy leśnicy nie odpowiedzieli od poniedziałku na nasze pytania dotyczące legalności wycinki drzew w Starym Gaju.

Lasy w Lublinie

Zajmują ogółem 1675 ha, co stanowi 11 proc. powierzchni miasta. Największy jest Las Dąbrowa o powierzchni ponad 1 200 hektarów. Drugi ważny kompleks to Stary Gaj, zajmujący powierzchnię 460 hektarów.

(źródło: lublin.eu)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty