Szereg zaniedbań w gospodarowaniu miejskimi budynkami mieszkalnymi wykazała kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej.
W 44 proc. zbadanych budynków zarządzanych przez prywatnych współwłaścicieli miasto nie egzekwowało składania rachunków.
Zastępca dyrektora jednego z wydziałów kazał zarządcy nieruchomości zawrzeć umowę najmu z osobą, która nie spełniała warunków, by taki lokal dostać, a on sam nie miał uprawnień, by taki lokal przyznać – stwierdza RIO.
W przypadku budynku przy Kamiennej 18, w którym miasto ma większość udziałów Ratusz w ogóle nie powołał zarządcy, a lokatorzy nie płacili nikomu czynszu, zaś prywatni współwłaściciele nie ponosili kosztów ewentualnych prac remontowych lub konserwacji.
Miasto bezzasadnie wydało też blisko 41 tys. zł za obciążenie miasta opłatami za korzystanie z drogi przebiegającej przez nieruchomość, której miasto jest współwłaścicielem. W tym przypadku dokument wyrażający zgodę na takie obciążenie nie był przedstawiony skarbnikowi miasta do kontrasygnaty. Zarządca budynku przy Lwowskiej 4 przez trzy lata wynajmował dwa mieszkania, mimo że nie miał na to pisemnej zgody miasta.
RIO skierowała już do Ratusza zalecenia mające uchronić magistrat przed tego typu nieprawidłowościami.