Coraz bliżej finału są prace na jednym z dwóch wiaduktów w al. Kompozytorów Polskich. Do ruchu może być warunkowo dopuszczony na przełomie września i października, a to oznaczałoby początek końca objazdów
Najbardziej zaawansowane są prace na wiadukcie zachodnim, czyli tym znajdującym się po stronie ul. Paganiniego i stacji pogotowia ratunkowego. – Obiekt jest już zabetonowany, teraz musi odczekać aż beton zwiąże, potem będzie można kłaść papy – wylicza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Jak wszystko dobrze pójdzie, to we wrześniu byłby prawie gotowy i moglibyśmy starać się o warunkowe pozwolenie na jego użytkowanie.
Drugi wiadukt, ten po stronie ul. Oratoryjnej jest mniej więcej trzy miesiące w tyle za swoim „bliźniakiem” jeśli chodzi o zaawansowanie robót budowlanych. Powstają już zbrojenia płyty nośnej, które jeszcze w sierpniu mają być zalane betonem.
Choć na placu budowy w głównej roli występują wiadukty, to lada dzień sytuacja ma się odwrócić i głównym frontem robót będą jezdnie dwupasmówki. Już teraz poniżej wiaduktów na jezdni po stronie ul. Paganiniego ustawiane są krawężniki, ruch dopuszczony jest na drugiej jezdni.
Na uporanie się z całą inwestycją wykonawca ma czas do połowy października. Do tego czasu odnowione, a wręcz odbudowane mają być obydwa wiadukty, a nowy asfalt ma leżeć na obu jezdniach al. Kompozytorów Polskich: od ronda na skrzyżowaniu z al. Smorawińskiego aż do samego dołu.
Zmianą, która może przypaść do gustu kierowcom będzie dłuższy pas do skrętu w lewo w kierunku Zamku. Przy obu jezdniach ułożone mają być również nowe chodniki, a po obu stronach al. Kompozytorów Polskich zaprojektowano ścieżki rowerowe. Trasy dla jednośladów wykonane mają być z dwóch warstw asfaltu, podczas gdy większość lubelskich ścieżek to trasy jednowarstwowe, a przez to mniej wytrzymałe.
W ramach tego samego kontraktu wymienione zostanie ponadto oświetlenie obu jezdni, przebudowana będzie również sygnalizacja świetlna tak, by uwzględniała również wyznaczone przejazdy rowerowe. Wykonawcą miejskiego zlecenia jest PRD Lubartów, a umowa ze spółką opiewa na 9,9 miliona złotych.
•••
Dziś ma się zacząć przebudowa ul. Elsnera (między rondem Pola a okolicami skrzyżowania z ul. Żywnego).
Prace prowadzone będą na zlecenie miasta jako uzupełnienie opisywanej powyżej przebudowy al. Kompozytorów Polskich. W pierwszej kolejności drogowcy będą usuwać stare krawężniki, co może spowodować utrudnienia polegające na zwężeniu jezdni. Później zrywany ma być stary asfalt, następnie położony będzie nowy. Podobny remont, również „z okazji” prac na al. Kompozytorów Polskich, przejść ma jeszcze kilka ulic na Czechowie, w tym Braci Wieniawskich od Skrzypcowej do Koncertowej, Lipińskiego od Paganiniego do Radzyńskiej, Paganiniego od garaży przy Skołuby do stacji pogotowia i Lawinowa od Kameralnej do szkoły. Powstać ma także ścieżka rowerowa wzdłuż al. Kompozytorów Polskich po stronie Braci Wieniawskich.