Maturzysto, wróciłeś z wakacji i chciałbyś jeszcze dostać się na studia? Masz szansę. Dodatkowa rekrutacja na uczelniach w całym regionie właśnie dobiega końca
– Może miejsc nie ma za wiele, ale warto powalczyć. Jest jeszcze kilka naprawdę ciekawych propozycji, choćby dzienna europeistyka po angielsku – mówi Radosław Hałas, rzecznik KUL. – Czekamy na kandydatów do 30 sierpnia. Co ważne, nie decyduje kolejność zgłoszeń, tylko wyniki na świadectwie i rezultat matury.
Lista „nieobsadzonych” specjalności dziennych na UMCS jest mniej imponująca (fizyka, fizyka techniczna, informatyka w j. angielskim, matematyka i matematyka w j.angielskim). – Ale są jeszcze indeksy zarówno kierunków humanistycznych, jak i ścisłych – zaznacza Jakub Kosowski z uczelnianej komisji rekrutacyjnej.
Warto zwrócić uwagę na studia zaoczne na UMCS (m.in. administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, europeistyka, finanse i rachunkowość, prawo, socjologia, zarządzanie). – Jest w czym wybierać. Zachęcamy – dodaje Kosowski. Rekrutacja kończy się w połowie września.
Na Politechnice Lubelskiej również sporo miejsc na kierunkach zaocznych. To m.in.: elektrotechnika, informatyka, mechanika i budowa maszyn, inżynieria materiałowa, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji, transport, inżynieria biomedyczna. Rekrutacja trwa do 15 września.
Dzień później (16 września) dodatkowy nabór zamknie Uniwersytet Przyrodniczy. Tu można wybrać dzienne studia na Wydziale Nauk Rolniczych w Zamościu: rolnictwo lub biologię, a także większość kierunków zaocznych, które są w tym roku w ofercie uczelni.
Rekrutują również uczelnie prywatne w całym regionie. Lubelska Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji czeka na kandydatów do 31 sierpnia. Wyjątkiem jest kierunek pielęgniarstwo pomostowe, na który dokumenty można było składać do końca czerwca. – Rekrutacja odbywa się według kolejności zgłoszeń – informuje uczelnia.
W jej ofercie są m.in. licencjacke: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia, pedagogika, zarządzanie i zdrowie publiczne; magisterska psychologia; a także inżynierskie: informatyka, mechanika i budowa maszyn oraz transport.
Również 31 sierpnia kończy zapisy lubelska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji. Tu kandydaci mogą wybrać licencjacke: administrację, dziennikarstwo, finanse i rachunkowość, socjologią, stosunki międzynarodowe i zarządzanie; magisterską socjologię; a także inżynierskie: architekturę i urbanistykę, gospodarkę przestrzenną, informatykę oraz transport.
Wyższa Szkoła Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie ma w ofercie jeden kierunek studiów I stopnia – politologię. Ale za to w kilku specjalnościach. To m.in. zarządzanie projektami Unii Europejskiej, media i komunikowanie społeczne oraz nowość: polityka migracyjna. Z kolei Puławska Szkoła Wyższa oferuje trzy kierunki licencjackie: administrację, ekonomię i pedagogikę.
Warto też sprawdzić ofertę Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Chełmie i Zamościu. Tam również są jeszcze wolne miejsca.