O zmianę pozwolenia na budowę ścieżki prowadzącej przez górki czechowskie stara się spółka TBV Investment. – Chodzi o to, żeby trasa była bardziej atrakcyjna – przekonuje firma.
Pozwolenie na budowę trasy przez dawny poligon zostało wydane przez Urząd Miasta na początku września. Decyzja dotyczyła „ścieżki terenowej wraz z placem zabaw i obiektami małej architektury na działkach przy ul. Poligonowej”. Trasa będzie się zaczynać niedaleko Lidla przy Koncertowej, a kończyć przy ul. Poligonowej naprzeciw osiedli.
Pierwotnie spółka TBV Investment zakładała budowę trasy łączącej ruch pieszy i rowerowy, ale na to nie pozwala obowiązujący plan zagospodarowania terenu, który nakazuje prowadzić ruch rowerowy osobno od pieszego. – Wobec tego w dokumentacji zostały wprowadzone stosowne zapisy o przeznaczeniu ścieżki wyłącznie do ruchu pieszego – informował Urząd Miasta.
Zanim górki czechowskie zostały zasypane przez śnieg, inwestorowi udało się wykonać większość robót. Na początku grudnia spółka informowała, że pozostały jej jeszcze do dokończenia „prace ziemne, wykonanie oświetlenia i rozmieszczenie ławek oraz koszy na śmieci”.
Niedawno firma TBV Investment poprosiła o zmianę pozwolenia na budowę, modyfikując projekt swojej inwestycji. Czego konkretnie dotyczy wniosek inwestora?
– Zmiany przebiegu odcinka ścieżki terenowej poprzez jej wyprostowanie na niewielkim fragmencie, zmiany włączenia ścieżki do ul. Poligonowej, zmiany witaczy i obiektów małej architektury oraz utwardzeń pod zatoczki przy ścieżce terenowe – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego Ratusza. – Wniosek jest w trakcie rozpatrywania.
– Wszystkie wnioskowane zmiany mają na celu zwiększenie atrakcyjności korzystania ze ścieżki pieszej przez mieszkańców Lublina – zapewnia Zbigniew Dymowicz, dyrektor ds. inwestycji w TBV Investment. – Wnioskujemy m.in. o zwiększenie liczby ławek z 17 szt. na 28 szt., a tym samym również zwiększamy liczbę koszy na śmieci.
Jeszcze niedawno spółka zapowiadała, że ścieżka będzie gotowa najpóźniej w marcu. Teraz, gdy teren jest zasypany śniegiem, unika tak kategorycznych deklaracji. – W sprawie zakończenia prac, oczywiście na tę chwilę jest on zależny od warunków atmosferycznych, niemniej jednak, zależy nam, aby mieszkańcy Lublina mogli korzystać ze ścieżki pieszej jak najszybciej – deklaruje Dymowicz.
Budowa ścieżki przez górki czechowskie jest ostro krytykowana przez ekologów i aktywistów sprzeciwiających się zabudowie tego cennego przyrodniczo obszaru. Twierdzą oni, że prace prowadzone są ze szkodą dla przyrody.