Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2024 r.
10:03

Spór o niewielki parking trwa od 17 lat. Końca nie widać

0 A A

Niewielki parking przy zbiegu ulic Borelowskiego i Romanowskiego liczy 12 miejsc postojowych. Ale historia z nimi związana jest burzliwa. Bowiem od około 17 lat toczy się spór między miastem a właścicielem pobliskiej szkoły o sposób ich wykorzystania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stronami tej sprawy są właściciel pobliskiej, znanej w mieście szkoły językowej i  Ratusz. Wszystko zacząć się miało już w 2007 roku kiedy to sąd musiał rozstrzygnąć toczący się o niewielki parking konflikt między wymienionymi stronami. Wtedy sędziowie w drugiej instancji przychylili się do zdania właściciela szkoły i miasto musiało zwrócić mu pieniądze, które ten wyłożył na przebudowę tego miejsca.

– Sprawa dotycząca parkingu przy skrzyżowaniu ul. Borelowskiego oraz Romanowskiego, w kwestii sporu sądowego zainicjowanego przez osobę fizyczną, zakończyła się wydaniem wyroku przez Sąd Okręgowy, po złożeniu uprzednio apelacji przez powoda. W wyroku Sąd drugiej instancji częściowo uznał roszczenia za zasadne i zasądził zwrot kwoty, która została wpłacona przez powoda na poczet przebudowy parkingu i której zwrotu żądał – relacjonuje krótko tę sprawę Monika Fisz z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Sprawa ucichła na bardzo długi czas, jednak dwa lata temu temat parkingu przy Borelowskiego powrócił. W 2022 roku ówczesny wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin Stanisław Kieroński wstawił się za prośbą właściciela szkoły językowej i wnioskował do prezydenta miasta o przywrócenie prawa do korzystania na wyłączność z miejsc postojowych na tym parkingu.

– Parking miał służyć mieszkańcom dzielnicy, ale z obserwacji pracowników szkoły wynika, że korzystają z niego osoby spoza Lublina, przyjeżdżające do pracy, a niektóre auta „garażują" w tym miejscu od kilku lat. Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych szkoła została zmuszona do ograniczenia czasu pracy placówki, prowadząc lekcje w godzinach popołudniowych – twierdził Kieroński i jak dodawał szkoła chciała przyjąć w swoje szeregi 1000 uczniów z Ukrainy, którzy po ucieczce z terenów ogarniętych wojną mieli być włączeni do polskiego systemu edukacji.

– Do prowadzenia zajęć dla tak dużej liczby osób szkoła będzie zmuszona do prowadzenia lekcji również w godzinach rannych. Niezbędny też będzie dostęp do miejsc parkingowych dla nauczycieli i osób dorosłych, uczestniczących w zajęciach – dodawał Kieroński.

Przedstawiciel władz miasta – ówczesny wiceprezydent Artur Szymczyk – odpowiedział krótko.

Nie przewiduje się przywrócenia prawa do wyłącznego korzystania z parkingu u zbiegu ulic M. Romanowskiego i M. Boreloweskiego.

Takiej odpowiedzi zapewne można było się spodziewać. Jednak nie to jest w tej wymianie najciekawsze. Najbardziej interesujące okazały się bowiem samochody, które „garażować” miały od kilku lat na tym parkingu. To właśnie na te pojazdy zwrócił nam uwagę jeden z Czytelników, twierdząc, że w rzeczywistości są własnością właściciela szkoły językowej.

Parking w grudniu 2023 roku. (fot. Czytelnik)

– Właściciel szkoły chciał przejąć miejski, ogólnodostępny parking na 11 samochodów przy zbiegu ul. Borelowskiego i Romanowskiego. Kiedy mu się to nie udało kupił kilkanaście samochodów i 2 przyczepy i postawił je na parkingu i na ulicy. Od maja 2023 zniknął tylko jeden pojazd (został zdewastowany). Straż miejska nie interweniuje, ponieważ nie może stwierdzić czy auta są porzucone czy nie – napisał do nas Pan Marcin w krótkim mailu i wysłał zdjęcie.

Pojechaliśmy na miejsce i wersję naszego Czytelnika potwierdzili również napotkani mieszkańcy.

Te samochody stoją tak tutaj drugi rok albo i dłużej – potwierdza pracująca w sklepie obok kobieta i jak twierdzi jej zdaniem również te samochody są własnością wskazanego przez Czytelnika człowieka.

Również przewodniczący zarządu dzielnicy Konstantynów Tomasz Pękala potwierdza, że historia konfliktu jest mu znana.

Niestety tego, czy faktycznie szkoła lub jej dyrektor mają coś wspólnego z opuszczonymi pojazdami nie udało nam się ustalić, ponieważ pomimo informacji o prowadzonych dyżurach telefonicznych nikt połączeń na żaden z dwóch numerów nie odbiera.

Również Straż Miejska jest w tej sytuacji bezradna. Po naszym pytaniu na miejsce skierowany został patrol, jednak jak przekazał nam rzecznik Robert Gogola, wcześniej nie było zgłoszeń dotyczących tego parkingu a samochody stojące na nim nie spełniają ustawowych warunków do uznania je za wraki wobec czego nie mogą zostać usunięte. Aby uznawać je za wraki musiałyby one być uszkodzone, mieć brudne szyby, oberwane rejestracje – przekazuje Gogola. Ostanie zgłoszenia pochodzić mają ze stycznia tego roku.

– Obecnie w kwestii przedmiotowego parkingu, w styczniu br. otrzymaliśmy od Straży Miejskiej zgłoszenie dotyczące jednego pojazdu, który przez dłuższy czas stał na parkingu. Po wystosowaniu pisma do właściciela, samochód został usunięty – mówi nam Fisz z ZDiTM.

– Spowodowaliśmy usunięcie z parkingu przy Borelowskiego dwóch pojazdów, pojazd marki renault i marki mercedes – potwierdza Gogola. – My będziemy te pojazdy obserwować i sprawdzać, czy nie zmieniają miejsca swojego postoju. Jeśli pojawią się podstawy to z pewnością będziemy interweniować – dodaje.

Spór pozostaje więc ciągle otwarty, a cierpią na tym mieszkańcy, którzy w dalszym ciągu z parkingu skorzystać nie mogą.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

89,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

105,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Komunikaty