Warsztaty, spotkania ze znanymi pasjonatami natury, opowieści, wystawy i spacery przyrodnicze i koncert połączony z pokazem fotografii przyrody – jakie jeszcze atrakcje zaplanowano w ramach II Festiwalu Przyrody?
Trzydniowe (19-21 maja) wydarzenie to spotkanie ze środowiskiem przyrodników, miłośników natury oraz instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną przyrody w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
– Bogactwo fauny na terenach miejskich to doskonały pretekst do organizacji drugiej edycji Festiwalu Przyrody, którego ubiegłoroczna, premierowa odsłona spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem mieszkańców. W ramach nadchodzącego wydarzenia zapraszamy do jednego z najpiękniejszych zielonych zakątków Lublina: Ogrodu Saskiego. Przygotowaliśmy tam warsztaty z ekspertami oraz spotkania z ludźmi pełnymi pasji, którzy prywatnie i zawodowe poznają naturę i utrwalają jej piękno na zdjęciach i filmach – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.
W piątek (19 maja) m.in. na warsztatach w terenie młodzież będzie mogła nauczyć się, jak nakręcić profesjonalny film przyrodniczy amatorskim sprzętem, np. smartfonem.
W sobotę w Ogrodzie Saskim spotkania z pasjonatami, którzy całe swoje życie prywatne i zawodowe poświęcili poznawaniu natury, a teraz opowiedzą o najciekawszych obserwacjach i doświadczeniach.
Obecność potwierdził Marcin Kostrzyński, współautor wielu programów telewizyjnych i autor książek przyrodniczych.
Będzie też reżyser Artur Homan, który od wielu lat zajmuje się zawodowo fotografią i filmem przyrodniczym. Opowie o niełatwej współpracy z ptasimi aktorami.
Romuald Mikusek przybliży życie sów. O przyrodzie zza naszej wschodniej granicy opowie Krzysztof Wojciechowski, znany z przyrodniczych programów Tomasz Kłosowski o starciach z naturą, prowadzonych zza obiektywu aparatu fotograficznego. Wieczorem o 20 zaplanowano koncert „Na strunach przyrody”. To pokaz fotografii przyrodniczych w połączeniu z naturalnymi dźwiękami muzyki filmowej Michała Lorenca w wykonaniu zespołu DesOrient.
Oprawę wizualną w tym finałowym przedstawieniu zapewnią zdjęcia wybitnych fotografików przyrody takich jak: Grzegorz Leśniewski, Renata Bubrowiecka, Sławomir Wróbel, Marek Kołodziejczyk i Robert Lesiuk.
W niedzielę kolejne spotkania z przyrodnikami. Będzie spotkanie z Janem i Bożeną Walencikami, twórcami znanych filmów przyrodniczych ukazujących piękno Puszczy Białowieskiej. Nowy projekt tego duetu to historia „Narodziny pasji – Włodzimierz Puchalski (1908–1979)”, dotycząca życia i pasji fotografika przyrody, pioniera polskiego filmu popularnonaukowego o tematyce przyrodniczej, reżysera, operatora i scenarzysty.
Na uczestników czeka też kilka wystaw, m.in. „Rzadkie i ginące gatunki zwierząt Lubelszczyzny”. Swoją ofertę w namiotach wystawienniczych zaprezentują także instytucje i organizacje wspierające Festiwal Przyrody. Pełny program na festiwalprzyrody.pl.