W sobotę rusza głosowanie nad podziałem budżetu obywatelskiego, które potrwa do 10 października. Od dzisiaj można głosować przez Internet. Od poniedziałku również na papierowych kartach, ale wyłącznie osobiście. Głosować mogą nawet dzieci.
O pieniądze walczy w tym roku 119 pomysłów. Wśród nich są nowe stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego, edukacyjny plac zabaw na pl. Teatralnym, sterylizacja psów i kotów, odnowa stadionu żużlowego, czy dokończenie parku na wysokości os. Górki.
Symulator deski windsurfingowej to jedna z atrakcji zapisanych w projekcie dotyczącym wąwozu między osiedlami LSM a Czubami, dzielnica Felin zabiega o zadaszony targ warzywny, Wrotków stara się o 110 miejsc parkingowych, a podstawówce z Rycerskiej marzy się lekka hala sportowa. Wyliczać można długo.
Wybór jest duży, ale swój głos można oddać na jeden z 84 projektów małych i jeden z 35 dużych.
• Głosowanie na papierowych kartach zacznie się w poniedziałek i będzie znacznie się różnić od tego z minionych lat. Nie będzie już można oddać wypełnionej karty np. pracownikowi osiedlowej administracji.
– Trzeba będzie osobiście przyjść do punktu głosowania, okazując dokument tożsamości ze zdjęciem – wyjaśnia Anna Machocka z Urzędu Miasta. W tym roku głosować mogą także dzieci, bez względu na wiek. Osoby mające mniej niż 16 lat muszą mieć zgodę rodzica. Za najmłodsze dzieci, te niepiśmienne, głos oddadzą rodzice.
• Z kartą do głosowania najwygodniej będzie się wybrać do dowolnego Biura Obsługi Mieszkańców. Takie punkty działają przy Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13/15 i Kleeberga 12a, pracując w poniedziałki i wtorki od godz. 7.45 do 16.45, zaś w środy, czwartki i piątki od godz. 7.45 do 15.15. W innych godzinach czynne są Biura Obsługi Mieszkańców działające w placówkach pocztowych przy Jagiełły 10, Pocztowej 1 i Żywnego 8, gdzie można się zgłaszać od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17.
• Nie są to jedyne punkty głosowania, bo karty będą przyjmowane także w niektórych filiach miejskiej biblioteki, ale tylko w ściśle wyznaczone dni. O szczegóły można pytać dzwoniąc pod numer 81 466 19 00. Tutaj też można zasięgnąć informacji o tym, gdzie i kiedy na mieszkańców Lublina będzie czekać zabytkowy autobus Gutek, w którym urządzony będzie mobilny punkt do głosowania.
• W sobotę uruchomiony zostanie system do głosowania internetowego. – Żeby z niego skorzystać, trzeba będzie najpierw zarejestrować się na stronie obywatelski.lublin.eu, podając tam swój numer PESEL i adres mailowy lub telefon komórkowy, na który przesłane zostało hasło niezbędne do zalogowania się i późniejszego oddania głosu – wyjaśnia Machocka.
• W tym roku do podziału jest 9 mln zł na projekty małe, a 6 na duże. Jest szansa, że wyniki głosowania będą znane jeszcze w październiku.