"Orła wrona nie pokona”, "Znajdzie się pała na dupę generała” – takie okrzyki będzie można usłyszeć w niedzielę w centrum Lublina. Dojdzie do starcia demonstrantów z plutonem ZOMO. W role funkcjonariuszy wcielą się uczniowie, studenci, a nawet... lubelski radny.
– W ubiegłym roku po raz pierwszy odegrałem rolę funkcjonariusza ZOMO – wspomina. – To rzeczywiście szczególne uczucie trzymać w ręku pałkę. Z jednej strony przerażenie, bo można kogoś skrzywdzić, z drugiej poczucie władzy, wyższości: to my tu rządzimy. Ale warto to robić po to, by pokazać młodym ludziom, jak to naprawdę wyglądało.
Happening z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowała lubelska "Solidarność”, oddział IPN w Lublinie oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Po godzinie 15 w centrum Lublina będzie można spotkać zomowców i milicjantów, którzy będą chcieli nas wylegitymować.
Potem w kinie Apollo odbędzie się koncert Pieśni Niepokornej w wykonaniu uczniów lubelskich szkół. Po wyjściu z kina zbiorą się demonstranci. W ich role wcielą się uczniowie i studenci.
– Młodzież z OHP odczyta komunikat o nocnym ataku na siedzibę "Solidarności”. Z okrzykami "Jutro strajk”, "Wrona skona” ruszymy w kierunku Placu Litewskiego – informuje Cezary Czarnocki, rzecznik Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność”.
Potem centrum miasta zamieni się w prawdziwe pole ulicznych walk. Na Placu Litewskim demonstranci zderzą się z plutonem ZOMO. W ruch pójdą petardy i granaty dymne.
– Mamy 18 mundurów, 12 pałek, 6 milicyjnych kasków, do tego tarcze i hełmy. To wszystko dostaną od nas funkcjonariusze ZOMO i MO, w których role wcielą się m.in. Darek Wójcik z KPN, internowany Sławek Albiniak, radny Piotr Dreher – wylicza Piotr Gawryszczak, organizator happeningu. I zapewnia: – Będzie sugestywnie, ale bezpiecznie. Po to przeprowadzaliśmy próby.
Na Placu Litewskim będzie też można obejrzeć druk nielegalnego kalendarza, posłuchać zakazanych piosenek. I ułożyć krzyż ze zniczy przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
– Zachęcam wszystkich mieszkańców regionu, by przyłączyli się do nas z małymi zniczami – mówi Agata Fijuth z lubelskiego oddziału IPN.
OBCHODY STANU WOJENNEGO W REGIONIE
Biała Podlaska
Godz. 17 – klub "Rudy Kot”, otwarcie wystawy IPN "Stan wojenny – spojrzenie po 20 latach” (pokaz filmów, relacje świadków, prelekcja). Przy wejściu każda osoba dostanie opornik – symbol walki z komunizmem.
Lublin
15.45 – Kino Apollo – koncert Pieśni Niepokornej,
17. 10 – Wyjście demonstracji sprzed kina Apollo na Plac Litewski,
17.20 – Ułożenie krzyża ze zniczy przed pomnikiem Konstytucji 3 maja; zakazane piosenki; "nielegalny” druk kalendarza na rok 2010; informacja o 13 grudnia 1981 r. i ulotki przygotowane przez IPN,
17. 35 – inscenizacja rozbicia demonstracji przez pluton ZOMO,
18.00 – Kościół Powizytkowski, msza święta w intencji ofiar stanu wojennego,
19.00 – Przejście na ul. Królewską i złożenie wieńców przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki.
Puławy
Godz. 16 – Dom Chemika, wernisaż wystawy "Uciekinierzy z PRL-u” z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Projekcja filmu dokumentalnego "Ucieczka na Bornholm”.
Zamość