Coraz większe zainteresowanie szkolnictwem zawodowym. A dziś około 1200 uczniów lubelskich techników przystąpi do teoretycznej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Jutro czeka ich egzamin praktyczny.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Część teoretyczna egzaminu oceni poziom opanowania przez zdającego wiedzy i umiejętności zawodowych, które zdobywał przez cały czas nauki. Podczas części teoretycznej uczniowie będą musieli wykazać się zdolnościami manualnymi. Na przykład podczas teorii przyszły masażysta ma stwierdzić, czym charakteryzuje się masaż w medycynie lub dokąd uchodzi limfa spływająca z prawej kończyny dolnej. Podczas praktyki piekarz będzie musiał upiec chleb, czy zaprezentować różne sposoby skręcania chałki, a cukiernik przygotować krem do ciasta i przyozdobić tort własnoręcznie wykonanymi słodkościami.
– Z danych statystycznych wynika, że zdawalność egzaminów zawodowych oscyluje w granicach 80 procent. W 2015 r. do egzaminu pisemnego i praktycznego podchodziło 880 absolwentów techników. Zdało go 698 osób, czyli 78 proc. – wylicza Beata Ryczkowska z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. – Podobnie było w latach wcześniejszych. W 2014 r. zdało 80 proc. abiturientów. W 2013 r. – 75 proc., a w 2012 r. – 79 proc.
Ze statystyk widać też, że zainteresowanie szkolnictwem zawodowym jest z roku na rok coraz wyższe. Do pierwszych klas lubelskich techników w 2014 r. zapisało się 1670 uczniów. Rok później już 1704. Rośnie też zainteresowanie zawodówkami. We wrześniu 2014 naukę w takim typie szkół rozpoczęły 234 osoby. W roku szkolnym 2015/2016 pierwszoklasistów było już 287.
– Wynika to najprawdopodobniej z rozszerzenia oferty edukacyjnej. Zawodów, w których kształcą lubelskie technika i zasadnicze szkoły zawodowe jest coraz więcej – przyznaje Wojciech Polak z Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin. – Co więcej oferta edukacyjna jest przygotowywana w oparciu o rzeczywiste potrzeby rynku oraz uaktualniana na podstawie informacji o potrzebach rynku uzyskiwanych z urzędów pracy, czy od lubelskich pracodawców.
Cały czas największą popularnością cieszy się jednak technik informatyk (w tym roku naukę w tym zawodzie rozpoczęło 230 uczniów), technik pojazdów samochodowych (159 uczniów klas pierwszych), technik elektronik (122), technik teleinformatyk (96), technik ekonomista (90) oraz technik budownictwa (86). Największym zainteresowaniem wśród uczniów zawodówek cieszy się natomiast mechanik pojazdów samochodowych. W tym roku szkolnym w Lublinie naukę w tym kierunku rozpoczęło 86 osób.