2400 pacjentów z całego regionu będzie mogło skorzystać z badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Jako jedyny prowadzi je szpital kliniczny nr 4 w Lublinie we współpracy z lekarzami rodzinnymi. Przychodnie, które chcą wziąć udział w programie mogą zgłaszać się do końca grudnia
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęstsza zapalna choroba reumatyczna w Polsce, ale brakuje szybkiej diagnostyki. Opóźnienia w tym zakresie są u nas największe w Europie. Projekt, który prowadzi SPSK4 w Lublinie, wspólnie z przychodniami z województwa lubelskiego, ma to zmienić.
Postawienie diagnozy i włączenie skutecznego leczenia przez specjalistę reumatologa ma się odbywać maksymalnie w ciągu sześciu tygodni od momentu wizyty pacjenta z dolegliwościami reumatycznymi (które mogą sugerować RZS) u lekarza rodzinnego.
– W tym czasie pacjent jest diagnozowany przez swojego lekarza, z wykorzystaniem kwestionariuszy przesiewowych, badań laboratoryjnych, testów uciskowych. W momencie podejrzenia RZS, jest przekierowywany do specjalisty reumatologa do ośrodka wczesnej diagnostyki utworzonego przy SPSK 4 – tłumaczy Katarzyna Bublewicz-Guzy, koordynator projektu z SPSK4 w Lublinie. – Wizyta u specjalisty odbywa się w terminie maksymalnie do dwóch tygodni od wystawienia skierowania przez lekarza rodzinnego. Na tym etapie diagnostyki pacjenta „przejmuje” reumatolog, który wykonuje dalsze badania, w tym laboratoryjne i obrazowe w celu potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia – dodaje.
W ciągu 6 tygodni pacjent ma prawo do 4 wizyt diagnostycznych: 2 w przychodni lekarza rodzinnego i 2 u reumatologa w ośrodku wczesnej diagnostyki.
Z badań skorzystało już ponad 100 pacjentów z terenu województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. U 22 osób rozpoznano RZS. Docelowo z projektu będzie mogło skorzystać prawie 2400 osób w wieku 18–65 lat, u których lekarz rodzinny podejrzewa reumatoidalne zapalenie stawów.
Do projektu zostało już włączonych 58 przychodni (pełną listę można znaleźć na stronie internetowej www. spsk4.lublin.pl).
Nabór trwa. Zainteresowani współpracą lekarze powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na www. spsk4.lublin.pl) i złożyć go do 31 grudnia w siedzibie szpitala (ul. Jaczewskiego 8) lub przesłać zeskanowany na adres rzs@spsk4.lublin.pl.
W ramach współpracy przychodni przysługuje wynagrodzenie z tytułu przeprowadzenia indywidualnych konsultacji (wizyt lekarskich), wypłacane przez szpital.
– Pacjenci należący do przychodni, które nie są włączone do projektu, mają możliwość skorzystania z wizyt lekarskich u lekarzy rodzinnych, którzy podjęli współpracę w tym zakresie bez konieczności zmiany deklaracji lekarza rodzinnego – zaznacza Bublewicz-Guzy. – Dodatkowo pacjent ma możliwość samodzielnego wykonania testu na prawdopodobieństwo zachorowania na RZS, którego pozytywny wynik powinien zmobilizować do kontaktu z lekarzem.