Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2019 r.
20:01

Taksówkarze z Lublina kontra kierowcy z aplikacji. Jest odpowiedź Bolt [wideo]

Wydania zakazu działalności gospodarczej na terenie Polski dla Ubera i Bolta żądają lubelscy taksówkarze. We wtorek złożyli w tej sprawie petycję u wojewody

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Sprzeciwiamy się bezprawiu i szerzącej się degradacji polskiego przedsiębiorcy–taksówkarza – podkreślają autorzy petycji i wskazują na nieuczciwą konkurencję ze strony kierowców, którzy wożą pasażerów dzięki popularnym aplikacjom.

– Pasażer jadąc z takimi firmami nigdy tak naprawdę nie wie, na kogo trafi. To bardzo duże ryzyko. Kierowcy nie mają m.in. badań lekarskich, zaświadczenia o niekaralności. Nie tak dawno w Krakowie był przypadek, kiedy klientka oskarżyła kierowcę o molestowanie i próbę gwałtu – mówi Michał Krzak, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego w Lublinie.

– Bardzo złudne są też obietnice o tanich przejazdach, bo można się naciąć. W czasie, kiedy ruch jest wzmożony, kwota, którą ostatecznie zapłacimy może być nawet wyższa niż ta, którą zapłacilibyśmy w taksówce – zauważa Paweł Maruszak, prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy i dodaje, że w razie kłopotów bardzo trudno złożyć reklamację. – Podobnie jest z odszkodowaniem po wypadku. Można o nim zapomnieć. Zostaje tylko powództwo cywilne.

Zdaniem taksówkarzy naciągani są nie tylko klienci, ale też potencjalni kierowcy. – Firmy mamią ich szybkim i wysokim zarobkiem, a w razie nieszczęścia firma umywa ręce, nie ponosi żadnej odpowiedzialności, która w całości spada na kierowcę – podkreśla Maruszak.

– Każdy kierowca rozpoczynający współpracę musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności. Musi też podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji – odpiera zarzuty Alex Kartsel, country manager Bolt na Polskę i dodaje: Stoimy na stanowisku, że powinna zostać wprowadzona jedna licencja dla wszystkich, tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach.

– Problem z „kierowcami z aplikacji” nie znika. Widać wyraźnie ofensywę firm, które zaczynają działać w kolejnych miastach w Polsce. W miejsce ukaranych przez nas kierowców pojawiają się nowi. Mamy nawet takie sytuacje, że kierowcy, których kontrolowaliśmy i nałożyliśmy na nich kary, nadal jeżdżą – podkreśla Paweł Gruszka, naczelnik Wydziału Inspekcji w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Lublinie. – Pocieszające jest to, że Główny Inspektor Transportu utrzymał w mocy nasze decyzje nakładające kary na kierowców, dzięki czemu nie ma wątpliwości, co do nielegalności ich działań.

Pełne stanowisko firmy Bolt

Bezpieczeństwo naszych pasażerów jest dla nas priorytetem. Każdy kierowca rozpoczynający współpracę z aplikacją musi przedstawić następujące dokumenty: numer i serię dowodu osobistego/paszportu/karty pobytu; numer prawa jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC oraz zaświadczenie o niekaralności i podpisać zgodę na regulamin korzystania z aplikacji. Umowa podpisywana jest z licencjonowanym partnerem Bolt. Pasażer zamawiający usługę zna numer rejestracyjny samochodu i dane kierowcy. Po ukończonym kursie, ma możliwość wystawienia oceny kierowcy za wykonany kurs – co dla nas stanowi kluczowe źródło informacji na temat satysfakcji z przejazdu.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym, która w obecnym kształcie nie reguluje precyzyjnie wymogów odnośnie do działania innowacyjnych usług ride-hailingowych. Zależy nam, aby nowe przepisy jasno regulowały wymagania odnośnie do przewozu osób w naszym modelu biznesowym, który nie istniał na rynku w momencie wejścia w życie ustawy. W obecnej propozycji zmian do ustawy uwzględnione są zarówno licencja taksówkarska, jak i licencja na przewóz osób. Pierwsza z nich wiąże się ze zwiększonymi wymaganiami, ale daje taksówkarzom większe prawa, jak np. korzystanie z bus pasów, możliwość przewozu fotelików, jak i korzyści podatkowych w postaci rozliczenia ryczałtowego (według tzw. karty podatkowej). Kierowcy współpracujący z Bolt rozliczają się na zasadach ogólnych.

Bolt stoi na stanowisku, że wprowadzona zostać powinna jedna licencja dla wszystkich tak, aby wszyscy kierowcy wykonujący przewóz osób funkcjonowali na rynku na tych samych zasadach i prawach. Jednocześnie chcielibyśmy, aby wymagania dotyczące wyposażenia samochodów zostały zmniejszone. Dotyczy to m.in obowiązku posiadania taksometrów, które w XXI wieku, są przeżytkiem. Aplikacje, przy funkcjonującej technologii GPS, precyzyjnie potrafią obliczyć odległość między punktem początkowym przejazdu a punktem docelowym. Dodatkowo, pasażer otrzymuje informację o kwocie za przejazd przed jego rozpoczęciem. Oczywiście, kwota może ulec zmianie, jeśli zdecydujemy się na zmianę trasy podczas przejazdu. Wyłączenie taksometru z obowiązkowego uposażenia, wyklucza też możliwość jego wyłączenia podczas kursu. Przy zastosowaniu aplikacji, każdy kurs jest rejestrowany.

Rozpoczynając współpracę z aplikacją Bolt, kierowcy mogą liczyć na początkowe bonusy, zaczynające się już od 200 zł dodatkowego zarobku za 10 przejazdów a dochodzące nawet do 600 zł. Bez wymaganej minimalnej liczby przejazdów w tygodniu. Każdy sam decyduje ile jeździ.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 stycznia 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty