Na dawnym poligonie mogą powstać dwa boiska rekreacyjne. Na ich budowę zezwolił Urząd Miasta na prośbę właściciela terenu, spółki TBV Investment. Jej wniosek został rozpatrzony w ciągu ośmiu dni.
Boiska mają powstać w zagłębieniu terenu niedaleko miejsca, gdzie nowa jezdnia ul. Północnej krzyżuje się z ul. Ducha. Obiekty sportowe mają być częścią parku, którego urządzenie obiecała spółka TBV Investment. Zastrzegła przy tym, że zrobi to pod warunkiem, że Rada Miasta zatwierdzi korzystną dla niej zmianę planu zagospodarowania terenu. Jeśli taka uchwała zapadnie przed końcem roku 2020, to park będzie musiał powstać do końca roku 2022. Jeśli uchwała będzie później, adekwatnie przesunięty ma być termin urządzenia parku, by spółka miała na jego stworzenie nie mniej niż dwa lata.
Takie warunki są zapisane w umowie zawartej między TBV Investment a prezydentem Lublina. Umowa przewiduje też sytuację, w której spółka nie czeka z budową bloków na nowy plan zagospodarowania, tylko korzysta wcześniej z ustawy „lex deweloper”. Jeśli firma dostanie w tym trybie zgodę na inwestycję mieszkaniową, to będzie musiała urządzić część obiecanego parku. Ma to być „proporcjonalna” część, więc jeśli spółka dostanie zielone światło do zabudowy na przykład 10 proc. obszarów przeznaczonych na górkach (zgodnie ze studium przestrzennym) pod zabudowę wielorodzinną, to będzie zobowiązana do wykonania 10 proc. parku.
Właściciel górek czechowskich złożył na początku września wniosek o pozwolenie na budowę boisk. Jego pismo zostało rozpatrzone w ciągu ośmiu dni.
– Spółce TBV Investment zostało wydane pozwolenie na budowę boisk rekreacyjnych do siatkówki plażowej i do piłki nożnej oraz obiektów małej architektury w postaci ław drewnianych i stolików do gier planszowych w ramach parku naturalistycznego na działce w pobliżu ul. Ducha – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.
O wniosku TBV dotyczącym budowy boisk pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Sama spółka nie chce na razie zdradzać szczegółów tej inwestycji, ani swoich najbliższych zamierzeń dotyczących górek czechowskich. Prezes TBV Investment zapowiedział, że o tych planach opowie w październiku.
Informowaliśmy już także o tym, że wojewoda zaskarżył do sądu administracyjnego lipcową uchwałę Rady Miasta zatwierdzającą nowe studium przestrzenne, które wyznaczyło na górkach czechowskich strefy zabudowy wielorodzinnej. Złożenie przez wojewodę skargi nie skutkuje wstrzymaniem wykonania uchwały.