Kultura - Centrum świata jest tam, gdzie jest dobry teatr. Lublin jest centrum świata - mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor Teatru Andersena. Teatr właśnie zaprasza na skromne świętowanie, które potrwa od 16 do 30 listopada. W programie spektakle, próby otwarte, film, spotkania, warsztaty, zwiedzanie zakamarków teatru. Organizatorzy zapowiadają, że w trakcie jubileuszu może nawet powstać nowa grupa teatralna
Historia lalkowej sceny w Lublinie obfituje w niespodzianki. O mało co nosiłaby nazwę Teatr Radość. Ta nazwa zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie, ale Stanisław Ochmański, legendarny dyrektor i twórca sukcesów teatru postawił na drugie miejsce, czyli Teatr Andersena. - Gdy jednak Ochmański usłyszał, że lublinianie wybrali Radość, postanowił wnieść do głosowania „drobne” poprawki. […] Historię tę przez wiele lat trzymano w ścisłej tajemnicy. Dzięki temu w Lublinie mamy jedyny na świecie teatr, którego patronem jest duński bajkopisarz - czytamy na stronie Teatru Andersena.
Co na to sam Ochmański. - Tak było, potwierdzam. Teatr założyła Maryla Kędra. Ja byłem eksperymentem, pierwszym z młodych, ministerstwo mnie sprawdzało. To był teatr mistrzów. Mistrzowie jeszcze są, a w szkole mało nauki marionetek, technik. Program jubileuszu jest ciekawy, praktycznie każdego dnia widzowie mogą zobaczyć spektakl - mówi jeden z najwybitniejszych twórców lakowych w Polsce, który przez 17 lat prowadził Teatr Andersena, a w swej karierze wyreżyserował ponad 170 spektakli.
Program 65 urodzin jest bardzo bogaty. Ponieważ rocznie teatr odwiedza blisko 30 000 osób, świętowanie zostało rozpisane na dwa tygodnie. W programie znajdziecie spektakle dla najmłodszych i dla dorosłych, warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych, rodzin, projekcje filmów, zwiedzanie spacery.
Podpowiadamy, co warto zobaczyć i w czym uczestniczyć. W Alei Kultur, na 2 poziomie Centrum Spotkania Kultur zobaczcie wystawę „Z historii Teatru Andersena” – to wystawa starych afiszy, plakatów i projektów kostiumów, będą też lalki, maski i kostiumy. * W sobotę, 16 listopada o godz. 10 „Pyza na polskich dróżkach”, o godz. 17 „Podwójne życie Weroniki”, o 18.30 Zakulisowe sprawy – spotkanie z reżyserem i aktorami spektaklu „Podwójne życie Weroniki”. * W poniedziałek, 18 listopada o godz. 13 Gabriela Jaskuła poprowadzi warsztaty dla seniorów. O godz. 16 - W Sprawie Ducha, reż. K. Rzączyński – projekcja filmu i rozmowa.
* We wtorek, 19 listopada o godz. 16 Projekt osobisty – warsztaty dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Pod okiem Krzysztofa Rzączyńskiego uczestnicy stworzą swój autorski tekst dramatyczny. * W sobotę, 23 listopada o godz. 9 rozpoczną się warsztaty instruktorskie dla pedagogów, uczących w klasach od IV do VIII i szkół licealnych. O godz. 10 zacznie się Rodzinne Podróżowanie – Wyspa Kukieł – to warsztaty rodzinne. We wtorek, 26 listopada o godz. 12.15 zacznie się Warsztat małych krytyków teatralnych – prowadzi Małgorzata Adamczyk, pedagożka teatralna. Uczestnicy przygotują się do wzięcia udziału w profesjonalnej konferencji prasowej, odbywającej się przy okazji premiery nowego spektaklu „Historia naturalna czyli o przedziwnych żyjątkach”. Wyjątkowo ciekawie zapowiada się spotkanie z lalkarzem, Marianem Miką, który pracował ze Stanisławem Ochmańskim (czwartek, 28 listopada, godz. 11). Na deser w sobotę 30 listopada o godz. 17 premiera spektaklu „Historia naturalna czyli o przedziwnych żyjątkach”. Na koniec bardzo dobra wiadomość - Udało nam się przedłużyć umowę z CSK na trzy lata, na lepszych warunkach. Teatr jest bezpieczny - mówi Rzączyński.
* Szczegółowe informacje dotyczące zakupu i cen biletów znajdują się w zakładce bilety na stronie: https://teatrandersena.pl, na wiele wydarzeń wstęp jest wolny.
Lubelski teatr dziecięcy
Rozpoczął swoją działalność 6 grudnia 1954 roku, premierą przedstawienia Andrzeja Ejsmunda „Złota Kula”, w reżyserii Maryli Kędry, która była pierwszy dyrektorem teatru. W 1964 roku Teatr Lalki i Aktora przyjął imię Hansa Christiana Andersena. Ówczesny Teatr Lalki i Aktora swoją siedzibę znalazł przy ulicy Dominikańskiej (wtedy Klonowicza – red.), w jednym ze skrzydeł klasztoru dominikanów. Aktualnie scena teatru znajduje się w Centrum Spotkania Kultur przy pl. Teatralnym 1. Od września 2017 roku funkcję Dyrektora Naczelnego i Artystycznego pełni Krzysztof Rzączyński.