Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
12:32

80 lat Weterynarii w Lublinie. Jak było i jak jest teraz?

0 A A

Weterynaria to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Lublinie. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się tu siedmioro kandydatów. Ze 118 chętnych, 29 osób dostało upragniony indeks. A przez lata wykształciło się tu około 8,5 tys. lekarzy weterynarii. Dziś Wydział Medycyny Weterynaryjnej obchodzi 80. rocznicę powstania. Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów tego święta na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Możliwość rozwoju, ale też zdobycia pożądanego zawodu zapewnia im Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, a konkretnie Wydział Medycyny Weterynaryjnej, który w październiku świętuje jubileusz 80-lecia istnienia.

Tak się wszystko zaczęło

Jego historia sięga 1944 roku i nierozerwalnie łączy się z powołaniem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Wtedy to powstały cztery pierwsze wydziały: Przyrodniczy, Rolny, Lekarski i  właśnie Weterynaryjny. Jeszcze w tym samym roku uruchomiono pierwsze dwa lata studiów ze 160 studentami o różnym poziomie wiedzy wyniesionym z przedwojennych uczelni. Pierwszym dziekanem był prof. Józef Parnas.

W połowie lat 50. wybudowany został nowy gmach dydaktyczny Collegium Veterinarium oraz kliniki weterynaryjne. Zlokalizowano w nich wszystkie jednostki wydziału, z wyjątkiem Zakładu Biochemii (siedziba przy ul. Lubartowskiej).

Następne dekady przyniosły kolejne przeobrażenia, związane m.in. z nazwą. W 1955 roku Wydział wszedł w skład nowo powstałej Wyższej Szkoły Rolniczej, przemianowanej następnie na Akademię Rolniczą, a w 2008 roku na dobrze nam znamy Uniwersytet Przyrodniczy. Do dnia dzisiejszego Wydział Medycyny Weterynaryjnej wykształcił około 8,5 tys. absolwentów.

Nowe kierunki

– Jesteśmy uczelnią, która od wielu lat funkcjonuje w  regionie, ma swoją renomę. Uznanie zdobyła zarówno nasza kadra, obiekty, jak i ich wyposażenie – mówi prof. Iwona Puzio, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. – W przypadku weterynarii musimy modyfikować nasze badania. Idą one np. w kierunku zwalczania metodami innymi niż antybiotyki różnego rodzaju infekcji u zwierząt. Jest to związane z tym, że mamy do czynienia z coraz bardziej wzrastającą antybiotykoopornością u mikroorganizmów, więc te ścieżki alternatywnego leczenia w tym momencie są bardzo istotne.

Oprócz weterynarii w języku polskim i angielskim, wydział oferuje również studia z analityki weterynaryjnej, które są w ofercie od pięciu lat. Jak twierdzi prof. Iwona Puzio, zmiany w ofercie dydaktycznej są niezbędne.

– Ten kierunek, analityka weterynaryjna, powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego. Konsultacje z wojewódzkimi lekarzami weterynarii, z zakładami higieny weterynaryjnej dały nam podstawę do tego, że stworzyliśmy nową koncepcję kształcenia – mówi nasza rozmówczyni.

Zajęcia dydaktyczne i kształcenie przyszłych lekarzy to jedno, ale uniwersytet stawia również na rozwój naukowy.

Corocznie od kilku lat niektórzy pracownicy znajdują się na liście top 2, czyli 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie.

– Jest to również taki punkt wyjścia dla nas wszystkich, który zachęca dalszej pracy. A  praca naukowa, praca koncepcyjna nie są łatwą sprawą.

Z pomocą dla zwierząt

Wydział zajmuje się ochroną zdrowia publicznego, sprawuje nadzór nad produkcją środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego, ale nieodłącznym jego elementem jest leczenie zwierząt.

– Wydział Medycyny Weterynaryjnej od samego początku świadczy usługi lekarsko-weterynaryjne. I nie tylko dla zwierząt, których właściciele są mieszkańcami naszego miasta, ale dla całego rejonu. Zdarza się, że mamy pacjentów z całej Polski. Pracownicy Wydziału są bardzo dobrymi specjalistami – mówi prof. Iwona Puzio.

Klinika Weterynaryjna posiada nie tylko gabinety przyjęć, ale też szpital, specjalistyczny blok operacyjny, pracownię USG i RTG z nowoczesnym sprzętem. Wykonywana jest endoskopia i laparoskopia, a także dializy. Lekarze prowadzą dyżury nocne i oddział ratunkowy.

– Przypadki z którymi się spotykamy są bardzo różne. Mamy Klinikę Chorób Wewnętrznych, Położnictwa, Chorób Zakaźnych i bardzo rozwiniętą diagnostykę. Wspiera nad dodatkowo Zakład Patomorfologii, który zajmuje się wykonywaniem sekcji zwłok – mówi prof. Łukasz Adaszek, kierownik Katedry Epizootiologii i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przyjmowane są tu zwierzęta egzotyczne, dzikie, hodowlane, ale przede wszystkim te domowe – psy, koty i gryzonie.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy coraz większą świadomość właścicieli zwierząt jeśli chodzi o ich dobrostan, czy profilaktykę. Stąd też coraz więcej ludzi szuka pomocy weterynaryjnej – mówi prof. Adaszek. – Jak kończyłem studia 20 lat temu to było takie założenie m.in. w gospodarstwach, że jeśli koszty leczenia przekraczają wartość zwierząt, to się odstępuje od tego. Teraz ludzie zupełnie inaczej na to patrzą.

Jubileusz

A już dzisiaj władze Wydziału Medycyny Weterynaryjnej zapraszają na obchody jubileuszu 80-lecia połączone z Międzynarodową Konferencją Naukową ,,Człowiek – Zwierzę – Środowisko – nasze zdrowie, wspólne zdrowie’’. Uroczystości jubileuszowe i towarzysząca im konferencja odbędą się w dniach 11-12 października 2024 r.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50 lat minęło… wyjątkowy jubileusz w lubelskiej podstawówce
galeria

50 lat minęło… wyjątkowy jubileusz w lubelskiej podstawówce

W 1974 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 40 w Lublinie po raz pierwszy usłyszeli tu szkolny dzwonek. Od tamtej pory wykształciło się tysiące lublinian.

Zima bez mrozu? Prognozy sugerują łagodną zimę, ale czy naprawdę tak będzie?

Zima bez mrozu? Prognozy sugerują łagodną zimę, ale czy naprawdę tak będzie?

Najnowsze prognozy meteorologiczne na sezon zimowy 2024/2025 wskazują na łagodniejszą zimę niż zwykle, z temperaturami powyżej normy i ograniczonymi opadami śniegu na nizinach. Czy rzeczywiście możemy spodziewać się zimy bez mrozu? Analiza najnowszych danych sugeruje, że choć ogólny trend wskazuje na cieplejszą zimę, nadal możliwe są krótkotrwałe epizody mroźnej pogody i śnieżyc.

Jechał autem i dachował. Z samochodu wypadły butelki po alkoholu

Jechał autem i dachował. Z samochodu wypadły butelki po alkoholu

Na prostym odcinku kierowca zjechał z drogi do lasu i dachował autem. W samochodzie było pełno butelek po alkoholu.

Spowodował kolizję i uciekł. Miał dożywotni zakaz kierowania

Spowodował kolizję i uciekł. Miał dożywotni zakaz kierowania

Do aresztu trafił 29-letni sprawca kolizji z udziałem czterech aut. Jak się okazało, jechał pod wpływem alkoholu i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Czym powinno się wyróżniać etui do telefonu?

Czym powinno się wyróżniać etui do telefonu?

Etui na telefon nie tylko chroni przed uszkodzeniami, ale również wpływa na wygodę użytkowania oraz wygląd urządzenia. Wybór odpowiedniego etui ma bezpośredni wpływ na to, jak długo Twój telefon będzie działał bez zarzutu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!

Jak wybrać zmywarkę do naczyń? Przegląd modeli i praktyczne porady

Jak wybrać zmywarkę do naczyń? Przegląd modeli i praktyczne porady

Zmywarka do naczyń to dziś nieodłączny element nowoczesnej kuchni. Wybranie idealnego modelu może być wyzwaniem, zwłaszcza przy tak wielu dostępnych opcjach. Poszczególne egzemplarze różnią się wymiarami i posiadanymi funkcjami, a także wyglądem. Poznaj różne warianty oraz postępowe rozwiązania, które ułatwią Ci zmywanie garnków i talerzy.

Torowiska będą zmodernizowane

Kolejka wąskotorowa powróci do Opola

Jeśli wszystko się uda, to już w najbliższym sezonie turystycznym będziemy mogli podziwiać piękno Lubelszczyzny z pokładu kolejki wąskotorowej na trasie Opole Lubelskie – Nałęczów. Podpisana została umowa na modernizację zabytkowych mostów.

Lodówki Samsung – na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu?

Lodówki Samsung – na co zwrócić uwagę przy wyborze modelu?

Samsung to jeden z kluczowych producentów sprzętów AGD, więc osoby remontujące kuchnie często rozważają zakup urządzeń właśnie tej marki. Mnogość dostępnych modeli może jednak nieco utrudniać ostateczny wybór. Na co warto zwrócić uwagę, by znaleźć chłodziarkę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb?

Mecz Orlęta - Jagiellonia zostanie rozegrany w sobotę

Orlęta Radzyń Podlaski zapraszają na „Mecz Stulecia” z Jagiellonią Białystok

To będą wyjątkowe dni dla klubu i kibiców Orląt Spomlek. Biało-zieloni w ramach obchodów 100-lecia zagrają mecz towarzyski z aktualnym mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 11). Już dzisiaj podopieczni Adriana Siemieńca pojawią się jednak w Radzyniu Podlaskim.

Współpraca z niemieckimi firmami budowlanymi – jak się wyróżnić?

Współpraca z niemieckimi firmami budowlanymi – jak się wyróżnić?

Niemiecki rynek budowlany od lat przyciąga polskie firmy, które dostrzegają w nim ogromne możliwości rozwoju. Z uwagi na rosnące potrzeby infrastrukturalne w Niemczech oraz inwestycje w zrównoważony rozwój i idący za tym wzrost zapotrzebowania na usługi budowlane, polskie przedsiębiorstwa budowlane mają szansę na zdobycie coraz mocniejszej pozycji na tym rynku.

Edach Budowlani Lublin chcą się przełamać w meczu z Pogonią Awenta Siedlce

Edach Budowlani Lublin chcą się przełamać w meczu z Pogonią Awenta Siedlce

Przeciwnikiem Edach Budowlanych będzie w sobotę MKS Pogoń Awenta Siedlce. Spotkanie na boisku przy ul. Magnoliowej rozpocznie się o godzinie 14

Tu jeszcze czekają na studentów

Tu jeszcze czekają na studentów

W Lublinie kształci się ponad 60 tysięcy studentów. Sprawdziliśmy, ilu z nich wybrało niepubliczne uczelnie i gdzie są jeszcze wolne miejsca

80 lat Weterynarii w Lublinie. Jak było i jak jest teraz?
Dużo zdjęć
galeria

80 lat Weterynarii w Lublinie. Jak było i jak jest teraz?

Weterynaria to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Lublinie. W tym roku o jedno miejsce ubiegało się tu siedmioro kandydatów. Ze 118 chętnych, 29 osób dostało upragniony indeks. A przez lata wykształciło się tu około 8,5 tys. lekarzy weterynarii. Dziś Wydział Medycyny Weterynaryjnej obchodzi 80. rocznicę powstania. Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów tego święta na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Mężczyzna trafił na 3 miesiące do więzienia

Oszukiwał, groził i ukrył amunicję. Usłyszał 10 zarzutów

  Krasnostawscy kryminalni po żmudnej pracy wywiadowczej zatrzymali 28-latka podejrzanego o liczne przestępstwa o charakterze gospodarczym, groźby karalne i posiadanie nielegalnej amunicji. Mężczyzna usłyszał w sumie 10 zarzutów. Decyzją Sądu Rejonowego w Krasnymstawie najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.

Z akcji edukacyjnej wyszło prawdziwe zatrzymanie

Dzieci zatrzymały nietrzeźwego kierowcę

Miała być zabawa i edukacja, a wyszła prawdziwa akcja. Dzieci wspólnie z policjantami zatrzymały pijanego kierowcę w ramach akcji „Zwolnij kierowco”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Zatrudnię

praca w Niemczech

Niemcy

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

229,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

16,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Komunikaty