Cztery prace wpłynęły w konkursie na koncepcję architektoniczną Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Autorzy zwycięskiej zostaną zaproszeni do negocjacji i będą mieli szansę zaprojektować siedzibę powstającej w Lublinie instytucji.
Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej ma powstać w Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim, gdzie obecnie mieści się siedziba Wydziału Politologii UMCS. Placówka ma już gotowy wstępny zarys scenariusza, zakupiono już także część eksponatów.
W piątek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną instytucji. Wpłynęły cztery prace. – Z punktu widzenia formalnego spełniały wszystkie wymogi. Są generalnie na wysokim, można powiedzieć światowym poziomie. Spełniły wszystkie oczekiwania zamawiającego i architektów, którzy mieli trochę inny punkt widzenia. Tym niemniej werdykt był w zasadzie jednomyślny – przyznaje architekt Bolesław Stelmach, przewodniczący sądu konkursowego.
Najlepiej oceniono propozycję pracowni WXCA we współpracy z Ralph Appelbaum Associates.
Ogłoszenie wyników koncepcji architektonicznej Muzeum Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej
– Mieliśmy możliwość prześledzić, jaką wiedzą na temat problematyki muzealniczej dysponował zespół i jak scenariusz, scenografie i aranżacje zostały temu podporządkowane. Autorzy wykazali też najlepiej nowatorski charakter rozwiązań ekspozycyjnych w kontekście zastosowanych technologii multimedialnych. Doskonale uwzględnili też kontekst zabytkowego charakteru budynku, co było istotnym wyzwaniem. Eksponowanie tak ważnej dla Polski i dla regionu ekspozycji w obiekcie, który sam jest zabytkiem i przedmiotem narracji zwiedzania – podkreśla Stelmach.
– Ideą projektu jest przywrócenie rangi pałacu, który spełnia funkcję obiektu użyteczności publicznej. Zależało nam na tym, żeby wydobyć najlepsze czasy świetności tego budynku i pokazać, że był pałacem, w bardzo nieznaczny sposób ingerując w jego tkankę i podkreślając jego walory – mówi Katarzyna Dudek, członkini zwycięskiego zespołu.
Autorzy najlepszej koncepcji otrzymali nagrodę w wysokości ok. 56 tys. zł. – Zostaną zaproszeni do negocjacji i być może staną się wykonawcą dokumentacji projektowej muzeum. Ma ona powstać do końca 2020 roku – podsumowuje Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego, które nadzoruje powstawanie nowej instytucji.