Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.
KUL jest aktualnie jedyną uczelnią wyższą w Polsce, na której powstanie specjalizacja z zakresu psychoterapii uzależnień. Droga do jej utworzenia była bardzo długa.
- Specjalizacja psychoterapia uzależnień, którą proponuje nasza uczelnia, po otrzymaniu rekomendacji z Ministerstwa Zdrowia, jest ukoronowaniem kilku dekad pracy naszych naukowców, szczególnie Instytutu Psychologii Katedry Psychoprofilaktyki Społecznej. Mamy bardzo dobrych specjalistów, a nasz uniwersytet jest jednym z niewielu, który podejmuje się tej aktywności – mówi rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Szkolenie specjalizacyjne będzie trwało 4 lata. Jego program obejmuje kształcenie w zakresie podstawowej wiedzy medycznej i psychologicznej na temat uzależnień oraz psychoterapii osób uzależnionych i ich rodzin. Jeden z modułów specjalizacji będzie poświęcony szczególnie terapii dzieci i młodzieży. Podczas szkolenia uczestnicy poznają programy terapeutyczne służące walce z uzależnieniami.
Kandydatem na specjalistę psychoterapii uzależnień może być osoba, która ukończyła studia magisterskie w dziedzinie m.in. psychologii, pielęgniarstwa, pedagogiki, pedagogiki specjalnej i pokrewnych. Koszt udziału w szkoleniu wynosi 50 tys. zł. Chętni mogą wziąć udział w rekrutacji, która potrwa do 31 maja.
Zapotrzebowanie na psychoterapeutów specjalizujących się w zakresie terapii uzależnień stale wzrasta. Rozwój nowych technologii wpływa na wzrost liczby uzależnionych zwłaszcza wśród młodzieży.
- Potrzebujemy specjalistów do pomocy osobom już uzależnionym, ale także musimy przygotować się na ewentualną pandemię uzależnień, głównie związanych z tym, jak korzystamy z Internetu, gier, hazardu. Być może problemem będzie uzależnienie od nielegalnych substancji psychoaktywnych, tak jak w USA czy Europie Zachodniej – mówi prof. Iwona Niewiadomska. - Raport z badania ,, Nastolatki 3.0” przeprowadzonego przez NASK wskazuje, że młodzi ludzie spędzają obecnie na przeglądaniu Internetu średnio 5 godzin i 36 minut. W weekendy czas przed ekranem wynosi średnio 6 godzin i 16 minut. Niestety wyniki tego typu badań z roku na rok są coraz gorsze. Dlatego tworzenie specjalizacji z zakresu terapii uzależnień staje się koniecznością - dodaje.