Z dwóch miesięcy do dwóch tygodni skróci się czas oczekiwania na naświetlanie. A zabieg będzie przyjemniejszy - w ścianach-akwariach będą pływać rybki, a na suficie wyświetlane będą filmy. Zakład Radioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
Dziś w Lublinie działają tylko cztery takie pomieszczenia. Ale chorych przybywa i na naświetlenie trzeba czekać około dwóch miesięcy. Po uruchomieniu nowych bunkrów czas oczekiwania skróci się do około dwóch tygodni. Pełną parą centrum ruszy w październiku
- Bywało, że na naświetlenie musiałam czekać i trzy miesiące. Cieszę się, że teraz przyjmą mnie szybciej - mówi pani Maria, pacjentka z Chełma, która leczy się ambulatoryjnie.
W dobudowanej części centrum będzie też nowa pracownia - brachyterapii. W starej lekarze-specjaliści docierają sondą do raka jedynie poprzez naturalne otwory ciała. W nowej chirurg będzie mógł leczyć, dostając się sondą do nowotworów również przez nacięcia w ciele pacjenta.
To nie wszystko. - Na piętrze budynku znajdą się pomieszczenia dla ośrodka profilaktyki - mówi dr Krzysztof Paprota z COZL. - Dzisiaj to jeden z najważniejszych punktów walki z rakiem. Bo technika medyczna osiągnęła już szczyt. Zoperować da się już wszystko, dlatego najważniejsze jest wczesne wykrycie raka, jak również zapobieganie jego powstaniu.
Nowy budynek będzie miał również wiele innych udogodnień dla pacjentów. - W poczekalni i w przejściach staną wielkie akwaria z rybkami, będzie fontanna i drzewo. Na ścianach zamontujemy ekrany LCD, na których będą wyświetlane filmy - mówi Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum. - To element psychoterapii, bardzo potrzebnej w przypadku chorych na raka.
Sale do naświetleń również będą wyposażone multimedialnie. - Pacjent, zamiast wpatrywać się w biały sufit, będzie oglądał wyświetlane na nim filmy - dodaje dyrektor.
Koszt budowy Zakładu Radioterapii z Pracownią Teleradioterapii i Brachyterapii pochłonie ponad 17 mln zł. Ponad drugie tyle jego wyposażenie.
Następny etap rozwoju COZL - jedynego w całym województwie ośrodka leczenia radioterapeutycznego - to budowa nowego pawilonu na 200 łóżek za około 200 mln zł. Powstanie on w sąsiedztwie już istniejących budynków przy ulicy Jaczewskiego. Zakończenie całości inwestycji jest zaplanowane na 2012 rok.
Dziś centrum ma zaledwie 186 miejsc, tyle co w 1976 roku. Żeby w pełni zaspokoić potrzeby województwa potrzeba 400-500 nowych łóżek.