Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2019 r.
17:39

W Lublinie setki uczniów nie dostały się do żadnej szkoły. Nawet ci z czerwonymi paskami

1209 151 A A

603 uczniów, którzy skończyli naukę w podstawówkach lub gimnazjach, nie dostało się do żadnej z lubelskich szkół średnich. Aż 150 z nich ma świadectwa z czerwonym paskiem!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek punktualnie o godz. 10 w liceach, technikach i szkołach branżowych wywieszono listy przyjętych. Oliwia Bartnik nie kryła łez, gdy na liście odnalazła swoje nazwisko. Od września będzie uczyć się w klasie biologiczno-chemiczno-angielskiej w V LO w Lublinie. O 320 miejsc konkurowało tam ponad 3250 osób, w tym blisko 550 z tzw. pierwszego wyboru.

– Jesteśmy bardzo wzruszone – przyznaje jej mama Magdalena. – Stres był ogromny, bo rekrutacja ze względu na tzw. zdublowany rocznik była wyjątkowo trudna. Ostatnie noce były nieprzespane.

Do „Piątki” nie dostały się natomiast absolwentki gimnazjum, Kinga i Patrycja. – Jest przykro, ale nie poddajemy się. Przyjęli nas gdzie indziej – przyznają zgodnie.

Ponad 600 osób takiego szczęścia nie miało.

Poza systemem

– Dla absolwentów gimnazjów w szkołach publicznych prowadzonych przez samorząd lub inne podmioty przygotowano 6191 miejsc. Zakwalifikowało się do nich 5960 osób – wylicza Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor wydziały oświaty i wychowania Urzędu Miasta w Lublinie. – Ostatecznie przyporządkowanych do konkretnych szkół zostało 5610 uczniów.

A to oznacza, że 350 znalazło się poza system – nie dostało się do żadnej placówki.

Taki sam los spotkał 253 absolwentów szkół podstawowych. W prawdzie w całym mieście na 6101 uczniów biorących udział w rekrutacji czekało 6647 miejsc, ale przyjętych zostało zaledwie 5848 z nich.

– To ogromny problem. Ci uczniowie nie zasłużyli na to, co ich spotkało – podkreśla Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina ds. oświaty i wychowania. – Zwłaszcza, że w tym roku szkolnym pracowali znacznie ciężej wiedząc, że w związku z podwójnym rocznikiem rekrutacja będzie wyjątkowo trudna.

150 punktów to za mało

W ubiegłym roku do najlepszych lubelskich szkół można było dostać się mając niewiele powyżej 150 punktów. Teraz trzeba było mieć blisko 180. Sukcesu nie gwarantował nawet tytuł laureata w konkursach przedmiotowych.

– Z 603 osób, które nie zakwalifikowały się do żadnej ze szkół aż 150 ma na świadectwie czerwony pasek – przyznaje Banach. – Bardzo zależy nam żeby zatrzymać ich w lubelskich szkołach dlatego od jutra będziemy jeździć po placówkach i sprawdzać, czy nie da się w nich wygospodarować dodatkowych miejsc.

Jak to możliwe, że najlepsi nie dostali się nigdzie? Uczniowie mogli wskazać aż sześć dowolnych placówek, a w nich wiele klas. Duża grupa wybrała jednak tylko jedną. Najlepsi ograniczyli się też do najbardziej prestiżowych ogólniaków: Staszica, Zamoya, Unii i Biskupiaka.

Do technikum zamiast do liceum

Liczby pokazują jednak, że wszyscy uczniowie, którzy wypadli z systemu będą mogli się uczyć. Na absolwentów gimnazjów w Lublinie czeka jeszcze 1314 miejsc we wszystkich typach szkół, a na absolwentów podstawówek - 1512.

– Jest więc pewność, że w szkołach nie zabraknie miejsca dla żadnego ucznia – zaznacza Banach. – Nie ma jednak pewności, że będą oni mogli się uczyć w typie szkół, jaką wybrali. Być może zamiast liceum będzie to technikum, a zamiast technikum - szkoła branżowa.

 Mimo, że do rekrutacyjnej układanki lubelski wydział oświaty przygotował się wyjątkowo starannie idealnie prognozując liczbę osób, które wezmą w niej udział, to wciąż nie wiadomo, jaki będzie jej finał. Do poniedziałku uczniowie zakwalifikowani do nauki w konkretnej szkole będą musieli to ostatecznie potwierdzić. Cztery dni później opublikowane zostaną ostateczne listy przyjętych.

Absolwenci z Lublina biorący udział w rekrutacji to nie więcej niż 6 tys. osób. Pozostałe osoby to mieszkańcy innych powiatów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta.
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta.

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty