Wczoraj poznaliśmy projekt nowego planu zagospodarowania terenu między ul. Jana Pawła II a ogródkami działkowymi przy ul. Roztocze. Ratusz zamierza dopuścić tu zabudowę bardziej intensywną od tej, na którą pozwala obowiązujący dzisiaj dokument.
W tym przypadku nie można mówić o zgodzie na bloki w miejscu mającym inne przeznaczenie. Już od 2002 roku, gdy uchwalono plan zagospodarowania dla tej części miasta, teren pomiędzy ul. Jana Pawła II a ogródkami działkowymi jest przeznaczony pod budownictwo wielorodzinne.
Na czym więc ma polegać szykowana przez Ratusz zmiana? Po pierwsze na dopuszczeniu tu także nieuciążliwych usług. Po drugie na umożliwieniu bardziej intensywnej zabudowy, zajmującej powierzchnię większą od wskazanej w dokumencie sprzed 19 lat.
Co tutaj szykują planiści
Wczoraj Urząd Miasta przedstawił projekt nowego planu zagospodarowania. Dokument inaczej niż w 2002 r. wyznacza nieprzekraczalne linie zabudowy, pozwalając na bardziej rozległe budynki. Inaczej określa też ich dozwoloną wysokość.
Budynek stojący w najwęższym miejscu obszaru (koło ul. Roztocze) mógłby mieć nie więcej niż cztery piętra (do 17 m). Obok mogłyby powstać budynki o zróżnicowanej wysokości: od 17 do 25 m (od czterech do sześciu pięter), przy czym od strony pomnika przyrody (szpaleru dębów) obowiązywać miałby niższy z tych dwóch limitów.
Z ogłoszonego wczoraj projektu wynika, że deweloper decydujący się na budowę będzie mógł swobodnie ustalić proporcję między mieszkaniami a usługami. Będzie mógł też postawić wyłącznie na jedną z tych funkcji.
Jeżeli inwestor zdecyduje się na bloki mieszkalne, to na każdej działce budowlanej będzie musiał się znaleźć plac zabaw o szerokości nie mniejszej niż 5 m i powierzchni co najmniej 100 mkw. (ale nie mniej niż 1 mkw. placu na każde mieszkanie).
Dodajmy, że ogłoszony wczoraj dokument jest już drugą wersją projektu zmian w planie zagospodarowania. Pierwsza była prezentowana latem 2019 r. i nieco inaczej ustalała linie zabudowy (np. obecnie powiększono obszar zieleni obok pomnika przyrody). Ustalała też nieco inne limity wysokości: 12 i 16 metrów.
Parkingi oraz dojazdy
Projekt nowego planu określa też minimalną liczbę miejsc parkingowych towarzyszących nowym obiektom. Na małe mieszkania (do 50 mkw.) ma przypadać przynajmniej 1 miejsce postojowe, na większe lokale (do 70 mkw.) należałoby zapewnić 1,2 miejsca na auto, zaś na największe (ponad 70 mkw.) inwestor musiałby zbudować 1,5 miejsca parkingowego.
Inne wskaźniki obowiązywałyby dla lokali usługowych. Przykłady? Minimum 5 miejsc na 100 mkw. powierzchni użytkowej biur, nie mniej niż 3 miejsca na jedną salę przedszkolną, przynajmniej 1 miejsce parkingowe na 3 pokoje w akademiku.
Co z dojazdem? Droga wewnętrzna obsługująca bloki ma być prowadzona równolegle do ul. Jana Pawła II. Projekt planu zagospodarowania stwierdza jedynie, że droga będzie mieć „powiązania komunikacyjne” z ul. Jana Pawła II i ul. Roztocze, ale nie wskazuje sposobu i miejsc jej włączenia do głównych ulic.
Zieleń niekoniecznie zielona
Między blokami a pomnikiem przyrody w postaci szpaleru dębów proponowana jest strefa „zieleni towarzyszącej”, mająca być buforem chroniącym dęby. Plan ma też nakazać ochronę tych drzew, a „w przypadku konieczności wycinki ze względów sanitarnych bądź bezpieczeństwa” wprowadza „nakaz odtworzenia drzewostanu”.
We wspomnianej „strefie zieleni towarzyszącej” obowiązywać ma „nakaz realizacji zieleni urządzonej” i pozostawienia co najmniej 50 proc. obszaru jako „powierzchnię biologicznie czynną”. Takie strefy mają powstać również między budynkami.
Warto zauważyć, że plan dopuszczałby utworzenie w „strefie zieleni towarzyszącej” placów zabaw i miejsc parkingowych „o nawierzchni przepuszczalnej dla wód opadowych”. Trzeba pamiętać, że miejsca postojowe z plastikowej kratki i żwiru mogą być uznane za „powierzchnię biologicznie czynną”.
Parkingów (nawet z kratki) nie będzie można lokować w pasie „zieleni izolacyjnej” wyznaczonym wzdłuż ogródków działkowych. Proponowany plan zagospodarowania ma wymagać zachowania tu 75 proc. „powierzchni biologicznie czynnej”.
Pas zieleni izolacyjnej wyznaczono również od strony ul. Jana Pawła II, ale na dużej jego części nie będzie wolno sadzić drzew aż do czasu skablowania napowietrznej linii energetycznej.
W projekcie planu jest też zapis, że do czasu inwestycji zgodnej z ustalonym w planie przeznaczeniem, nieruchomości można „zagospodarować czasowo” m.in. na „naziemne miejsca parkingowe o nawierzchni niepylącej”.
Można się wypowiedzieć
Czy propozycje planistów są racjonalne i pożyteczne? O tym może się wypowiedzieć każdy chętny, bo do 18 października Urząd Miasta przyjmuje uwagi do projektu. Uwagi należy przesyłać mailem (planowanie@lublin.eu) lub tradycyjną pocztą (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin).
O przyszłości tego terenu można będzie również porozmawiać z samymi planistami podczas dyskusji publicznej zaplanowanej na 23 września (Ratusz, sala 2, godz. 13). Aby wziąć udział w dyskusji trzeba się zgłosić do 17 września (planowanie@lublin.eu lub 81 466 23 00).