O czym myślą młode dziewczyny tuż przed zakończeniem roku szkolnego? O bezpiecznych wakacjach. Dlatego przypuściły szturm na lubelskie gabinety ginekologiczne, aby zaopatrzyć się w środki antykoncepcyjne. Wśród nich są nawet 16-latki.
- Studentki, ale także licealistki - wymienia Jerzy Ziętek, ginekolog z NZOZ "Gemini” w Lublinie. - Nawet nie muszę im szczególnie wyjaśniać, jak to się bierze, bo wiedzą.
Młode dziewczyny bez skrupułów przyznają, że chcą się zabezpieczyć na wakacje. - Mam chłopaka od roku. Planujemy wspólny wyjazd nad morze. Nie ukrywam, że jestem tutaj po tabletki - mówi dziewczyna, którą spotkaliśmy w poradni ginekologicznej przy ul. Staszica w Lublinie. - No w końcu mam już te 18 lat.
Z ruchu w gabinetach ginekologicznych cieszą się firmy produkujące środki antykoncepcyjne. - W czerwcu sprzedaż rośnie o około 10 proc. - zdradza Robert Jarecki, zajmujący się antykoncepcyjnymi środkami doustnymi w firmie Schering. - Dziewczyny wyjeżdżają i chcą mieć zapas na wakacje.
Ginekolodzy zwracają uwagę na rosnąca świadomość ich pacjentek. - Mądra dziewczyna działa przed faktem - mówi Wiesław Kanadys, ginekolog z NZOZ "Specjalistyka Czechów” w Lublinie. - Jeżeli już diabełek namówił ją do grzechu, nie staram się jej odwieść od współżycia. Lepiej, że przyszła do mnie po tabletki, niżby miała borykać się z niechcianą ciążą w tak młodym wieku.
Nastolatkom lekarze przepisują tabletki o najniższej dawce hormonów, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w ich organizmy. Ale rodzaj tabletek to już sprawa indywidualna, zależna od wieku pacjentki, od tego, czy rodziła dzieci i czy ma zasobny portfel. - Plasterki antykoncepcyjne są droższe od tabletek i nie każdą dziewczynę na to stać - dodaje doktor Kanadys. - Ale stosując przylepiec, nie trzeba pamiętać o codziennym łykaniu pastylki. Plaster na tydzień i po kłopocie.
Prof. Jan Oleszczuk konsultant wojewódzki ds. położnictwa i ginekologii, zwraca jednak uwagę na drugą stronę medalu. - To nieprawidłowe, że tak młode dziewczyny biorą tabletki. Ich szkodliwość jest powszechnie znana. Mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, nadciśnienia, stanów zakrzepowych W przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych trzeba zachować umiar - zaleca prof. Oleszczuk. •