Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2011 r.
15:47
Edytuj ten wpis

Walczymy o S17: Panie premierze łaskawy, byle do Warszawy

0 36 A A
 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Do stolicy w dwie godziny samochodem? Zapomnijcie. Największa inwestycja drogowa w historii Lubelszczyzny coraz bardziej odjeżdża nam sprzed nosa. Teraz dalszy los tej drogi leży tylko w rękach premiera Tuska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
S17 wraz z obwodnicą Lublina: ta inwestycja była pewna, jak amen w pacierzu. Drogowcy, politycy samorządowi, przedstawiciele rządu zapewniali, że nic nie zagraża budowie tej drogi. – Nie wiem, skąd ta panika w Lublinie, przecież budowa wszystkich odcinków S17 nie jest zagrożona – zapewniał jeszcze na początku listopada Cezary Grabrczyk, minister infrastruktury.

2 925 574,3

Przypomnijmy, że 68-kilometrowy fragment drogi S17 wraz z obwodnicą Lublina podzielono na 5 odcinków, które miały być realizowane niemal jednocześnie. Według planów, budowa miała ruszyć w 2010 roku i zakończyć się w pierwszych miesiącach 2013 roku.

– Minister infrastruktury przedłożył do konsultacji społecznych projekt Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011–2015, w którym pozostała część inwestycji pn. "Budowa drogi S17 Kurów-Lublin–Piaski, odc. Kurów – w. Witosa” długości 53,7 km została wpisana jako inwestycja priorytetowa. Budowa może zostać rozpoczęta do 2013 roku.

Kontynuowanie prac uzależnione jest wyłącznie od pozyskania dodatkowych środków finansowych. Prognozowana wartość tej części projektu wynosi 2 925 574,3 zł – stwierdził Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy resortu infrastruktury. Mówiąc krótko: był to koniec marzeń o szybkim rozpoczęciu budowy obwodnicy.

Z tych planów pewne jest tylko jedno: powstanie odcinek nr 5; od Węzła Witosa do początku obwodnicy Piask. Za 399 milionów złotych wykona go konsorcjum firm składające się z polskiego Budimeksu i hiszpańskiego Ferrovial Agroman

Wielka kasa wisi na włosku

Jeżeli nie zbudujemy do 2015 roku tej drogi, to koło nosa przejdzie nam ogromna unijna dotacja. – Cały odcinek ma kosztować blisko 3,5 miliarda złotych. Z tej olbrzymiej kwoty Unia ma pokryć 84 proc. wydatków kwalifikowanych, które w ogólnym koszcie budowy S17 wraz z obwodnicą Lublina opiewają na 3 miliardy 140 milionów złotych. W sumie, Lubelszczyzna może stracić 2 miliardy 620 milionów złotych unijnego wsparcia. A zatem warto walczyć… – mówi dobrze poinformowany specjalista.

Rzecz idzie zatem o miliard złotych, który jako wkład własny musi wyłożyć budżet państwa. Tych pieniędzy nie ma. Czy będą? W tej sytuacji wszystko zależy od premiera Tuska, bowiem po konsultacjach społecznych, które zakończyły się pod koniec grudnia, nasza S17 i obwodnica Lublina w dalszym ciągu są na liście rezerwowej.

Chodzi o przyszłość

Nie od dziś wiadoma, że drogi są jak krwioobieg państwa. Wiedzieli już o tym Rzymianie, budując w całym cesarstwie kamienne trakty. Ten drobny szczegół, w odniesieniu do Lubelszczyzny, od laty umyka rządzącym. – To skandal, że podkarpacki odcinek A4, na którym jest czterokrotnie mniejsze natężnie ruchu niż naszej S17, otrzymuje cztery miliardy, a dla nas nie ma nawet miliarda – mówi Grzegorz Dębiec, szef lubelskiego "Olimpu”. – Bez tej drogi na długie lata Lubelskie zostanie zepchnięte do III, a może nawet IV ligi polskiej ekonomii.
Taki scenariusz wywołał powszechny ruch sprzeciwu wobec marginalizacji Lubelszczyzny przez rząd Donalda Tuska.

Pikiety, billboardy i filmy

Kiedy kolejne prośby i kolejne pisma nie przynosiły efektu, przyszła kolej na zdecydowane działania. Stała się rzecz rzadko spotykana: przedsiębiorcy i związkowcy dogadali się, zawiązali Komitet Obrony Trasy S17 i postanowili zrobić pikietę przed siedzibą rządu w Warszawie. Termin: 18 stycznia godz. 12.

– Wybraliśmy dzień, kiedy obraduje rząd. Jeśli dowiemy się, że decyzja w sprawie dróg ma zapaść szybciej, to zmienimy termin – zapowiedział Marian Król, przewodniczący lubelskiej "Solidarności”.

– Nie dogonimy Polski i Europy bez tej inwestycji. Będziemy do końca walczyć o budowę tej drogi. Chcemy dostać to, co nam się słusznie należy. Musimy uzmysłowić rządzącym, że tej krótkiej kołdry nie można ciągle z nas ściągać – tłumaczy Dariusz Jodłowski z ZPPL "Lewiatan”.

Zawiedli nas

– Robię i zrobię wszystko, żeby ta droga powstała – deklarował wiele razy poseł Stanisław Żmijan (PO), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Również inni parlamentarzyści zapewniają, że oficjalnie i kuluarowo robią wszystko, by uratować drogową inwestycję. M. in. posłowie Jan Łopata (PSL), Magdalena Gąsior-Marek (PO), Beata Mazurek (PiS) dopytywali w Sejmie o losy S17. Wszyscy posłowie podpisali petycję do szefa rządu. Jednak przedsiębiorcy i związkowcy nie zaproszą posłów na pikietę w Warszawie. – Zawiedli nas – kwituje Jodłowski.

– Nikt nie zawiódł. Przypominam, że styl "lepperowski” mieliśmy w Polsce i przyniósł on marne rezultaty. Nasza szansa jest w zgodzie i wspólnym działaniu – ripostuje Jan Łopata. – Zostaliśmy oszukani przez ministra Grabarczyka, który niedawno w Kraśniku zapewniał, że S17 jest niezagrożona, ale nie dodał, że budowa planowana jest po 2013 r.

Łopata obawia się, że siła przebicia naszego regionu maleje, bo inni też walczą o swoje inwestycje. – Jest nadzieja na większy dopływ pieniędzy dla państwa, bo OFE nie będą zwiększać długu państwa, a PKB wzrośnie bardziej, niż zakładano. W tym upatruję szans i w ciągłych rozmowach z osobami decydującymi – mówi poseł.

Poskarżymy się

Pikieta to nie wszystko. – Szykujemy jeszcze inne niespodzianki dla rządzących – zapowiedział w miniony wtorek Marian Król. Już teraz w Warszawie stoi 19 billboardów broniących S17 z hasłami "17. Nie odcinaj Lubelszczyzny od Warszawy” i "17. Nie izoluj Lubelszczyzny od Europy”. Władze województwa przygotowały film reklamowy, w którym życzy "Pięknych chwil wszystkim, którzy wspierają budowę drogi S17”.

Marszałek województwa i prezydent Lublina napisali do Donalda Tuska i wszystkich ministrów oraz zagrozili skargą do Komisji Europejskiej. Mieszkańcy całego województwa oraz wiele organizacji zasypało Ministerstwa Infrastruktury i Finansów protestami w sprawie "siedemnastki”. Również Dziennik Wschodni aktywnie włączył się do akcji ratowania S17: założyliśmy stronę na Facebooku "Ratujmy obwodnicę Lublina”, zorganizowaliśmy akcję pisania kartek do ministra Grabarczyka i premiera Tuska. Los najważniejszej dla nas drogi leży już tylko w rękach tego ostatniego.

Decyzja ma zapaść do połowy stycznia. Czekamy z niecierpliwością.

Miało być tak pięknie

68-kilometrowy odcinek drogi od węzła Sielce (przed Kurowem od strony Warszawy) do początku obwodnicy Piask miał być wizytówką Lubelszczyzny. Miało tu powstać kilkadziesiąt wiaduktów i prawie kilometrowa estakada nad Bystrzycą Jakubowicką, 10 mostów, kilka przejazdów gospodarczych, ok. 40 km ekranów akustycznych, kilkadziesiąt różnej wielkości przejść dla zwierząt nad i pod trasą szybkiego ruchu.

Podczas prac miało zostać wyburzonych 350 budynków: 135 mieszkalnych, 174 gospodarcze, 39 altan działkowych, lecznica weterynaryjna i posterunek policji. Na razie lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wydał na wykup nieruchomości 200 milionów złotych.

Pozostałe informacje

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty