Można już składać wnioski o odzyskanie „zawieszonych” dni ważności biletu okresowego. To nie stanie się automatycznie. Najpierw trzeba wypełnić elektroniczny formularz na stronie Zarządu Transportu Miejskiego, a potem czekać na mail z potwierdzeniem, które należy okazywać podczas kontroli biletów.
Na „zawieszenie” biletu zdecydowało się 13 tys. posiadaczy przejazdówek. Gdy z powodu epidemii rząd zamknął szkoły oraz przedszkola i zamroził gospodarkę (wiele zakładów pracy wstrzymało działalność, a część przeszła na pracę zdalną), zdecydowana większość pasażerów przestała korzystać z komunikacji miejskiej. Pod naciskiem ich próśb Zarząd Transportu Miejskiego umożliwił „zawieszanie” biletów, na okres nie dłuższy niż do 3 maja (nie dotyczy to uczniów i studentów). Wystarczyło wysłać wniosek z informacją od kiedy do kiedy nie będziemy jeździć, aby w ten sposób „zamrozić” na później określoną liczbę dni ważności biletu.
Te dni można już odzyskać
Zaoszczędzone dni mogą być już dopisywane dopisane do okresu ważności kupionej później przejazdówki. Nie trzeba z tego korzystać już teraz, można to zrobić aż do końca roku 2020.
Jak to działa? Jeżeli ktoś „zawiesił” przejazdówkę np. na 10 dni, to o taki czas będzie wydłużona ważność następnej, więc np. bilet 30-dniowy będzie ważny przez 40 dni. Ale nie stanie się to automatycznie, bo pasażer musi najpierw o to poprosić.
– Została stworzona procedura, która zakłada korzystanie z dokumentu potwierdzającego przedłużenie ważności biletu okresowego – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.
Trzeba złożyć wniosek
Najłatwiej to zrobić przez internet, korzystając z formularza na stronie ztm.lublin.eu. Do tej pory zrobiło to 120 osób. W formularzu należy podać datę, od której chcemy wykorzystywać zaoszczędzone dni. W odpowiedzi na taką prośbę ZTM wyśle nam mailem „dokument potwierdzający przedłużenie ważności biletu okresowego”.
– Należy go wydrukować lub zapisać w formie pliku w pamięci urządzenia mobilnego, aby móc go okazać podczas kontroli biletów razem ze swoją kartą biletu – instruuje Góźdź.
Warto o tym pamiętać
Zaoszczędzone dni można wykorzystać także do przedłużenia ważności tego biletu, który był „zawieszany” i nie stracił jeszcze ważności. Oczywiście również w tym przypadku konieczne jest złożenie wniosku. Dostaniemy wtedy dokument, który będzie potwierdzeniem, że możemy dłużej korzystać z biletu. Przykład? Przejazdówka z pierwotnym terminem ważności ustalonym na 31 maja, która była zawieszona przez 20 dni, posłuży nam do 20 czerwca, o ile postaramy się o takie potwierdzenie.
Niektórzy wciąż mogą
Niedziela, 3 maja była ostatnim dniem zawieszenia biletów okresowych, choć nie dotyczy to uczniów i studentów. – W ich przypadku okres zawieszenia trwa do 24 maja – podkreśla Góźdź. – Jednak część z tych osób chce już teraz korzystać z biletu. Jeśli ich stary bilet nadal trwa, to w takiej sytuacji prosimy aby napisali do nas e-mail, że chcą przerwać zawieszenie. Wskazanie daty rozpoczęcia wykorzystywania biletu może nastąpić później poprzez formularz on-line.