Trzy nowe pomniki mogą stanąć w Lublinie, natomiast jeden ze starych ma trafić na cmentarz. Na takie roszady zgodziła się Rada Miasta, która zrezygnowała z ogłaszania konkursów na wygląd nowych pomników. Zgodziła się m.in. na granitowy głaz z tabliczką.
To już pewne: pomnik Nieznanego Żołnierza zostanie przeniesiony z pl. Litewskiego na cmentarz komunalny przy Białej. Radni zdecydowali o tym niemal jednogłośnie. Usunięcia pomnika oczekiwał wojewoda i część środowisk kombatanckich. Tłumaczyli oni, że na kamiennych płytach upamiętniono „przede wszystkim czyny zbrojne formacji związanych z władzą komunistyczną”.
Miejsce starego pomnika ma zająć nowy, wzorowany na tym sprzed II wojny światowej. Projekt nie będzie wybierany w konkursie. Pod wojskowym orłem według wzoru z 1919 r. będzie napis „NIEZNANEMU OŁNIERZOWI POLEGŁEMU ZA POLSKĘ”.
Przed stacją krwiodawstwa przy ul. I Armii Wojska Polskiego pojawi się pomnik Solidarności Polsko-Węgierskiej ’56. W tym przypadku również nie będzie konkursu na formę pomnika, bo została już ustalona. Zobaczymy tu odlew z brązu, poniżej napis „BUDAPESZT 1956”, a jeszcze niżej „MIESZKAŃCOM LUBLINA SOLIDARNYM Z WĘGRAMI WALCZĄCYMI O WOLNOŚĆ W POWSTANIU 1956 ROKU AMBASADA WĘGIER W WARSZAWIE”. Budowę sfinansuje ambasada.
Przy Krężnickiej 125 A obok przychodni stanąć ma pomnik nazwany „Mieszkańcy Zemborzyc w hołdzie Tadeuszowi Kościuszce”. Będzie to granitowy głaz z tablicą z napisem „W 200-SETNĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI GENERAŁA TADEUSZA KOŚCIUSZKI, KTÓRY W LECIE 1790 R. TU PRZEBYWAŁ, MIESZKAŃCY ZEMBORZYC HOŁD BOHATEROWI NARODOWEMU ODDAJĄ 15 X 2017 R.”.
Konkursu na projekt nie będzie również w tym przypadku. Wygląd pomnika zyskał akceptację działającego w Ratuszu specjalnego Zespołu ds. Wznoszenia Pomników na terenie Miasta Lublin, który delikatnie zasugerował, by „szczegóły projektu skonsultować z Zakładem Rzeźby Wydziału Artystycznego UMCS”.