Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2023 r.
7:20

Tak wyglądała Wieniawa w latach 70-tych. Zobacz zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A

Wieniawa obecnie, to bardzo ruchliwa część Lublina. Dawniej wieś należąca między innymi do rodzin: Lubomelskich, Tarłów i Leszczyńskich, która w przeszłości była samodzielnym miasteczkiem. Zabieramy was na spacer po najciekawszych zakątkach Wieniawy lat 70-tych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wieniawa była jurydyką szlachecką, jako odrębna jurydyka wymieniana od 1660 r. do 1828 r. W 1830 r. powiązano ją częściowo z Lublinem pod względem skarbowym. W 1869 r. Wieniawę włączono jako osadę do gminy Konopnica, a od 1916 r. tereny te przyłączono do Lublina.

Już w XVIII w. Wieniawa była ukształtowanym miasteczkiem z zabudową wokół rynku i odchodzącymi od niego czterema drogami. Miasteczko posiadało budynek urzędu wójta, łaźnię miejską i murowaną synagogę – rozebraną w 1940 r. przez hitlerowców.

Od 1878 r. działała tu fabryka pomp i imadeł A. Kuczyńskiego, a przy ul. Snopkowskiej 14 nieistniejąca już rzeźnia miejska. W czasie II wojny światowej zniszczono całą drewnianą zabudowę Wieniawy jako dzielnicy żydowskiej. Po wojnie w miejsce zniszczonej przyrynkowej zabudowy i kirkutu wybudowano stadion sportowy Lublinianki. Powstało nowe osiedle mieszkaniowe – rejon ul. Snopkowskiej oraz w okolicach ul. Popiełuszki.

Najstarsze zabytki Wieniawy to dawny zespół podominikański z kościołem św. Krzyża i klasztorem z XVIII w. – obecnie zabudowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ogród Saski z 1 poł. XIX w., dawna szubienica miejska tzw. Domek Kata przy ul. Długosza 4, nieistniejące dziś dawne magazyny wojskowe przy ul. Popiełuszki 1, kościół garnizonowy, wzniesiony w 1904-1906 r. jako cerkiew garnizonowa - przebudowany w 1928-1929 r., gmach obecnego Szpitala Wojskowego z lat 1922-1932 wzniesiony pierwotnie jako studium misyjne jezuitów, gmach obecnego Liceum im. Stanisława Staszica oraz zespół wieży ciśnień przy Al. Racławickich 42. U zbiegu Al. Racławickich i Al. Kraśnickiej dodatkowo znajdują się zabytkowe koszary wojskowe z 2 poł. XIX w. Z historycznej Wieniawy zachowały się kamienice czynszowe przy ul. Snopkowskiej nr 15, 17, 19.

W okresie międzywojennym powstała dzielnica willowa po północnej stronie Al. Racławickich, pomiędzy ul. Głowackiego i Poniatowskiego - obejmująca dziś już znacznie przebudowane wille m.in. przy ul. Głowackiego, Rayskiego, Norwida, Junoszy czy ul. Księżycowej. Część wschodnią osiedla zajęła kolonia domów Spółdzielni Urzędników Państwowych a pozostałą część stanowiły prywatne wille. Tereny na południe od Al. Racławickich, historycznie przynależne do Rur Brygidkowskich, należały w okresie międzywojennym do władz wojskowych. W 1921 r. w związku z projektowanym Osiedlem Oficerskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wytyczono ul. Weteranów i Godebskiego.

Do 1935 r. powstały - ul. Czwartaków, Wysockiego, Langiewicza. Obszar ten otrzymał ujednoliconą zabudowę w postaci dwupiętrowych wolnostojących domów z ogródkami. W 1946 r. teren na południe od ul. Langiewicza przekazano Uniwersytetowi Marii Curie Skłodowskiej, gdzie powstało autonomiczne urbanistycznie miasteczko akademickie. W latach 1951-1952 powstało osiedle ZOR – Zachód pomiędzy ul. Puławską i Legionową, a w 1958 r. zaczęto budować bloki Racławickiej Dzielnicy Robotniczej (RDM) w okolicach ul. Sowińskiego.

Wiadomości zaczerpnięto ze Studium naukowo-historycznego Lublin – Przedmieścia z 1971-72 r. z części dotyczącej dzielnicy Wieniawa (opracowanej przez Krystynę Gerłowską). Poniżej zamieszczone zdjęcia z 1971 i 1972 r. są autorstwa T. Ptasińskiego i A. Krzak.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty