Wolontariusze od rana będą kwestować na ulicach. Muzycy, sportowcy, a nawet strażnicy graniczni postarają się, aby odwiedzając sztaby nikt się nie nudził. W niedzielę, 9 stycznia, XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najwięcej atrakcji przygotowano w Lublinie, gdzie zagra Lady Pank.
Wolontariusze
Takich osób jak Kuba Gerwatowski jest w Lublinie prawie 700. W sztabie WOŚP zakończono już rejestrację wolontariuszy, którzy w niedzielę rano wyjdą na ulice zbierać pieniądze potrzebne, by pomóc chorym dzieciom.
Jednocześnie od rana w większych miastach Lubelszczyzny zaplanowano szereg koncertów i atrakcji po to, by przyciągnąć jak najwięcej widzów. – Im więcej atrakcji przygotujemy, tym więcej ludzi przyciągniemy, a to dla nas najważniejsze – mówi Sebastian Krzesiak, szef lubelskiego sztabu WOŚP.
Tegoroczny finał WOŚP w Lublinie przynosi wiele zmian. Przede wszystkim główny koncert, jak i studio telewizyjne, skąd będzie emitowany program z naszego miasta na antenę telewizji ogólnopolskiej, będą działały przy Galerii Olimp na al. Spółdzoleszości Pracy. Scena stanie przed budynkiem galerii, a studio będzie ustawione wewnątrz najnowszego segmentu centrum handlowego.
Transmisja
– To dla nas duże wyzwanie, przenieść się z naszych pomieszczeń, gdzie mamy cały sprzęt potrzebny do transmisji – ocenia Bartek Wieczorek, reżyser telewizyjny.
– Dzięki temu jednak będziemy mogli pokazać większej ilości widzów, jak kręci się program. Nasze studio nie pomieści tylu osób, co wnętrze galerii – dodaje Tomasz Rakowski, dyrektor lubelskiego oddziału TVP.
Przez cały dzień mają być prowadzone szkolenia medyczne, m.in. z pierwszej pomocy, można będzie zbadać sobie wzrok i zarejestrować się jako dawca szpiku kostnego.
Mundurowi
Po raz pierwszy w historii lubelskiego finału Orkiestry na miejscu pojawią się przedstawiciele wszystkich służb mundurowych: wojska, policji czy nadbużańskiej Straży Granicznej, którzy będą prezentować swój sprzęt do pracy. Organizatorzy zapewniają, że nie zabranie ciężkiego sprzętu wojskowego. – Nasi żołnierze przywiozą 23-milimetrową armatę – mówi kpt. Dariusz Drączkowski, rzecznik 3 Brygady Zmechanizowanej w Lublinie.
– Będziemy na miejscu z czterema wozami, którymi patrolujemy granicę kraju – dodaje Dariusz Siennicki, rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Muzyka
Koncerty przed Olimpem wystartują o godzinie 17.00 i potrwają do 22.00. Tuż po godzinie dwudziestej wystąpi główna gwiazda lubelskiego finału: zespół Lady Pank.
– Podczas koncertu każdy znajdzie coś dla siebie, po 28 latach grania mamy w repertuarze piosenki, które znają zarówno starsi słuchacze, jak i młodzież – zapewnia Janusz Panasewicz, wokalista Lady Pank. – Nagrywamy teraz nową płytę, jednak nieznanych utworów staramy się nie prezentować.
W niedzielę, 9 stycznia, na ulice Lublina wyjdzie około 700 wolontariuszy. 400 zarejestrowało się w sztabie głównym przy lubelskiej TVP. Reszta kwestujących działa w ramach mniejszych sztabów, m.in. w szkołach. – W niedzielę z puszkami wyjdzie 65 naszych uczniów – wyjaśnia Jolanta Dyrda ze Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. S.F. Klonowica.
Serduszka
Pieniądze będzie można ofiarować, licytując wystawione przez sztab WOŚP przedmioty. – To m.in. 100 złotych
serduszek, jakie zakupiliśmy na potrzeby finału – mówi Tomasz Dębiec, dyrektor Galerii Olimp.
Pieniądze w tym roku będą zbierane na zakup sprzętu potrzebnego do leczenia i profilaktyki dzieci ze schorzeniami nerek. – Choroby nerek i układu moczowego mogą w najgorszym wypadku prowadzić do dializowania dzieci, dlatego tak potrzebny jest sprzęt do wykrywania schorzeń – zaznacza nefrolog, prof. Małgorzata Zajączkowska. – Jeśli zapalenia nerek powracają, to na narządzie pozostają blizny i to może doprowadzić do niewydolności nerek i konieczności dializowania.
Licytacje
W Zamościu tegoroczny finał organizuje Młodzieżowy Dom Kultury. To właśnie tam zaplanowano najwięcej atrakcji. – Od południa będą grały młodzieżowe zespoły muzyczne, będą pokazy sportowe, m.in. sztuk walki – mówi Andrzej Szumowski, dyrektor MDK w Zamościu. – Z ciekawych przedmiotów, jakie otrzymaliśmy na aukcję, warto powiedzieć o koszulce zawodnika z olimpiady w Pekinie.
WOŚP w Białej Podlaskiej zagra w niedzielę już przed południem. O godz. 11 w Centrum Handlowym Rywal koncertować będzie Kapela Ludowa "Podlasiacy”, a o godz. 13 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Kapela Podwórkowa "Klawa Ferajna”.
Finałowy koncert na bialskim pl. Wolności zacznie się o godz. 17. Na scenie kolejno wystąpią: Ekspresja, Eureka, Brevis, Chwilka i Piast. Ich prezentacje będzie przerywać znany krakowski konferansjer, kabareciarz i aktor, Piotr Plewa, który wtedy nie tylko przedstawi "Plewa Show”, ale też poprowadzi cztery razy aukcję. W godz. 19.15–19.45 zaplanowano koncert zespołu Muszkieterowie znad Wisły, który wykona przeboje Czerwonych Gitar.
Byle co
W niedzielę o godz. 15.30 w Łukowskim Ośrodku Kultury zacznie się IX Przegląd Dorobku Artystycznego Szkół Średnich o Puchar Starosty Łukowskiego połączony z XIX Finałem WOŚP. Wystąpią zespoły muzyczne, kabarety, grupy muzyczno-wokalne z kilku miejscowych szkół. Wstęp za datek na rzecz WOŚP.
W Chełmie w rolę orkiestrowego koordynatora wciela się Automobilklub Chełmski. Szef sztabu, Grzegorz Gorczyca, zapowiada, że podczas tegorocznego finału atrakcji na pewno nie zabraknie. Jedną z nich będzie konkurs zjazdu na byle czym.
– Impreza rozpocznie się na stoku w Kumowej Dolinie w niedzielę, 9 stycznia, o godz. 13.19 – mówi Gorczyca. – Warto wymyślić jakiś oryginalny przedmiot, na którym uczestnik lub uczestnicy zjadą minimum 20 metrów. Oceniana będzie nie tylko oryginalność przedmiotu zjazdu, ale również strój uczestników i oprawa muzyczna.
Joanna Sadowska, Marek Pietrzela