W środę rano cztery jaja lubelskich sokołów zostały zabrane z gniazda znajdującego się na elektrociepłowni Wrotków. Młodymi, gdy się wyklują, do czasu ich podrośnięcia zajmie się sokolnik. Później wrócą na łono natury. Zniknięcie Wrotki wcale nie oznacza zakończenia lubelskiej historii sokołów.
Wrotka zaginęła jakieś dwa dni temu i to Czart przejął rolę wysiadywania jaj. Jednak została podjęta decyzja o zabraniu ich, gdyż samiec nie dałby sobie rady z wychowaniem piskląt. Dzięki szybkiej współpracy elektrociepłowni Wrotków, na terenie której znajduje się gniazdo oraz ornitologów ze Stowarzyszenia Sokół, jaja zostały zabrane.
>> Wrotka zaginęła. Co będzie z pisklętami? <<
– Gdy już je zabieraliśmy z komina elektrociepłowni, na jednym jajku widać było pęknięcie, a z drugiego słychać było dość wyraźnie „szczekanie” pisklęcia, czyli oznacza to, że proces lęgowy już się rozpoczął – tłumaczy Krzysztof Kot z grupy FalcoFani, którzy pomagają w Stowarzyszeniu Sokół.
Jaja zostały przełożone do specjalnego inkubatora i przekazane doświadczonemu sokolnikowi. Wyklute pisklęta pozostaną pod jego opieką do momentu obrączkowania, a później trafią do „rodzin zastępczych”. Stowarzyszenie tłumaczy, że będzie trzeba szukać gniazd, gdzie będą znajdować się pisklęta w podobnym wieku.
– Ważny jest czas, by jak najkrócej przebywały z człowiekiem i szybko wróciły do swojego naturalnego środowiska – podkreśla Kot.
Oznacza to, że w tym roku niestety nie doczekamy się lubelskiej sokolej rodziny. Ale historia może znaleźć swój happy end i w gnieździe zamieszka nowa sokolica, która założy rodzinę z Czartem.
Podobna sytuacja była w zeszłym roku w Puławach, gdzie sokolica zginęła jak młode były już podrośnięte i opiekę nad nimi przejął samiec. Jednak w tamtej sytuacji, młode już były na tyle samodzielne, że samiec był w stanie polować i wykarmić młode. W przypadku lubelskich sokołów było na takie rozwiązanie za wcześnie. Samiec w Puławach szybko znalazł nową partnerkę i w tym roku oczekują na wylęg czterech piskląt.
Według ornitologów, Czart powróci do gniazda i pewnie dołączy do niego jakaś samica. Sokoły wędrowne, tylko do pewnego wieku migrują, a już później osiadają w jednym miejscu. Przykładem jest jedno z piskląt wyklutych na kominie elektrociepłowni Wrotków, które teraz założyło swoją sokolą rodzinę w Wołominie.
Nie wiadomo co stało się z Wrotką. Pracownicy elektrociepłowni Wrotków oraz wolontariusze Stowarzyszenia Sokół przeszukują pobliskie tereny.
– Minął już za długi okres czasu, by mieć nadzieję że Wrotka wróci. Dopóki nie znajdziemy jej, możemy tylko gdybać co tam się stało – podsumowuje Krzysztof Kot.
Historia lubelskich sokołów
Pierwszy raz sokoły przy kominie elektrociepłowni Wrotków widziane były w 2015 roku, kiedy to zauważył je jeden z pracowników. Po szybkich konsultacjach z Polskim Towarzystwem Ornitologicznym 1 marca 2016 roku na wysokości 120 metrów zostało zainstalowane gniazdo. Wrotka – bo takie imię otrzymała, wykluła się w 2014 roku i przyleciała do Lublina aż z Włocławka (w linii prostej to dystans blisko 288 km.)
Dwa lata później dołączył do niej Łupek, który wykluł się w 2013 roku, a do Lublina przyleciał z Płońska (ok. 242 km w linii prostej). Pierwsze pisklęta tej pary pojawiły się w 2018 roku. Wtedy samica złożyła 6 jaj, co uważane jest za ewenement w skali światowej, bo sokoły wędrowne składają maksymalnie 5 jaj.
Z czasem okazało się, że jedno jajo było niezalężone. Rok później (2019) Wrotka złożyła już 5 jaj i ze wszystkich wykluły się pisklęta, jednak w wyniku otrucia dwa padły. Od tego roku możemy także na żywo podglądać ptasią rodzinę w Internecie.
W 2020 roku Wrotka złożyła 5 jaj, jednak tylko z trzech wykluły się pisklęta. W tym lęgu mieliśmy dwóch samców i jedną samicę.
W 2021 roku los lubelskich sokołów wisiał na włosku. Gdy wykluły się już pierwsze pisklęta zaginął ojciec rodziny – Łupek. Później okazało się, że ptak zdechł po zjedzeniu zatrutego gołębia.
Wrotce to jednak nie przeszkadzało i założyła nową rodzinę ze swoim synem – Czartem.
– Takie sytuacje w przyrodzie zdarzają się, ale nie jest to standard. Po prostu podczas sezonu lęgowego nie było dorosłego partnera, który przeganiałby tego młodzieńca, no i połączył się z własną matką – tłumaczy Aftyka.
W 2022 roku Wrotka i Czart założyli swoją pierwszą rodzinę i pojawiło się aż 5 jaj, jednak z żadnego nie wykluło się młode. Spowodowane było to najprawdopodobniej tym, że Czart był jeszcze za młody na założenie rodziny.
Jednak rok później już się to wszystko zmieniło. W 2023 Wrotka znowu złożyła 5 jaj, z czego wykluły się 3 pisklęta. Tego roku dominowały samice – lubelskie pisklaki otrzymały imiona Lubek, Kalina i Lubela.