65-lecie istnienia obchodzi w tym roku Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki Uniwersytetu Przyrodniczego. W ramach zaplanowanych na najbliższy wtorek uroczystości odbędzie się m.in. Zjazd Absolwentów.
Jednostka została powołana 1 września 1953 roku, jeszcze w strukturach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Była trzecim wydziałem zajmującym się naukami rolniczymi.
1700 studentów
– Dziś jesteśmy jednym z największych wydziałów na naszej uczelni. Zatrudnionych jest ponad 170 osób, w tym 65 z nich to samodzielni pracownicy naukowi. Istotne jest to, że rozwijają się wielokierunkowo. Mamy nie tylko zootechników, ale też specjalistów w zakresie technologii żywienia i bardzo dobrą kadrę biologiczną – mówi prof. dr hab. Joanna Barłowska, dziekan Wydziału Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki.
W jednostce kształci się ponad 1700 studentów. W nadchodzącym roku akademickim naukę na pierwszym roku rozpocznie ok. 500 maturzystów: to najliczniejsza grupa przyjętych na studia na całej uczelni.
Behawiorystyka zwierząt
– Dzięki zróżnicowanemu wykształceniu naszej kadry możemy prowadzić 11 kierunków studiów. Unikatowymi w skali kraju są behawiorystyka zwierząt oraz hipologia i jeździectwo, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów z całej Polski. Jako pierwsi uruchomiliśmy bezpieczeństwo i certyfikację żywności. Tegoroczną nowością jest realizowana we współpracy z trzema wydziałami biokosmetologia – wylicza dziekan Joanna Barłowska.
Zjazd absolwentów
Obchody jubileuszu zaplanowano na najbliższy wtorek. W trakcie uroczystości odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca prof. Ewalda Sasimowskiego, pierwszego przedstawiciela wydziału, który został rektorem uczelni. Tytuł honorowego profesora UP otrzyma prof. dr hab. Jan Udała z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Wręczona zostanie także statuetka „Wybitnego Absolwenta Wydziału”.
Wszyscy, którzy kończyli Wydział Biologii, Nauk o Zwierzętach i Biogospodarki będą mogli z kolei wziąć udział w Zjeździe Absolwentów w Dworku Ziemiańskim na Felinie. Koszt uczestnictwa w wydarzeniu wynosi 100 zł. Formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej wydziału.