W środę spotkali się olimpijczycy, którzy mieli najlepsze pomysły na pomoce dydaktyczne, rozwiązania ekologiczne i w ogóle byli kreatywni. Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji podsumował wyniki eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Uczniowie, którzy brali udział w olimpiadzie musieli wykazać się kreatywnością w stworzeniu innowacyjnych projektów technicznych i wiedzą dotyczącą ochrony własności przemysłowej. W trakcie konkursu w szranki stawali uczniowie z Lublina, Poniatowej, Puław, Świdnika, Zamościa, Zwierzyńca, Bełżyc, Białej Podlaskiej, Łukowa i Radzynia Podlaskiego.
W zmaganiach wiedzowych drużynowo najlepiej wypadli przedstawiciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Franciszka Dionizego Kniaźnina w Puławach. Klasyfikację indywidualną wygrała Patrycja Stoczkowska z XXI LO w Lublinie. Drugie miejsce zajął Tomasz Nagrodzki z Zespołu Szkół w Poniatowej, a trzecie - Paulina Urbankiewicz z Zespołu Szkół Nr 1 w Lublinie.
Za najlepszy pomysł ekologiczny uznano stronę internetową www.kalkulator-rolniczy.pl stworzoną przez Jakuba Tracichleba, Krzysztofa Raczkowskiego i Michała Wołosiuka z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Najlepszą pomocą dydaktyczną jury okrzyknęło MOTOMANA – mechaniczne ramię sterowane autonomicznie, zdalnie lub manualnie stworzone przez Adama Jerzaka i Szymona Gdula z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie. Na podium w tej kategorii stanęły też Kamila Paczos i Izabela Tryka za „Porosty jako bioindykatory zanieczyszczeń powietrza. Ocena stanu powietrza na podstawie skali porostowej” oraz Ewa Okoń i Małgorzata Rybak za „Modele dwóch typów przydomowych oczyszczalni ścieków”. Oba zespoły pochodzą z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. W kategorii na pomysł techniczny bezkonkurencyjny okazał się „Samojezdny wózek transportowy WSZĘDOŁAZ” Jakuba Czyża, Grzegorza Ciesielskiego i Mateusza Wolskiego z Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Drugie miejsce przyznano natomiast Norbertowi Grzegorczykowi z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie za „MTPMC – Multi Task Programmable Mobile Computer”.