Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 maja 2018 r.
20:55

Za mało cukru w biało-czerwonym kubku. Dymisja po zdjęciu reportażu z anteny publicznego radia

Katarzyna Michalak i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet
Katarzyna Michalak i Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (fot. Radio Lublin)

Reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet „Herbata w kubku biało-czerwonym” zaplanowany na 2 maja został zdjęty z anteny publicznego Radia Lublin. Redaktor naczelna zdecydowała o tym kilka godzin przed emisją. W związku z tym szefowa redakcji reportażu podała się do dymisji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Reportaż został przygotowany z okazji Dnia Flagi. Zamiast niego można było usłyszeć koncert poświęcony żołnierzom wyklętym.

– W mojej ponad 20-letniej karierze zawodowej nie zdarzyło mi się, żeby mój reportaż został zdjęty z anteny cztery godziny przed emisją bez podania merytorycznych przyczyn, mimo że o takie uzasadnienie poprosiłam. Nie traktuję tego osobiście, ale jest to dla mnie bardzo ważne ze względu na etykę zawodu dziennikarza – mówi Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, autorka reportażu, laureatka m.in. Grand Press. – Audycja o fladze została mi zlecona. Nie było żadnych wytycznych co do sposobu interpretacji tematu, miałam absolutną swobodę w jego realizacji. Reportaż został przygotowany rzetelnie. Jeśli jednak ktoś spodziewał się laurki, to audycja mogła być dla niego kontrowersyjna – przyznaje.

– Redaktor naczelny realizuje cele programowe w medium, którym kieruje, więc skoro pełnię tę funkcję, to miałam prawo podjąć taką decyzję. Dla mnie nie ma w tym nic dziwnego – tłumaczy Małgorzata Piasecka, redaktor naczelna Radia Lublin. – Moim zdaniem materiał nie spełniał roli, którą powinien spełniać reportaż przygotowany na Dzień Flagi. Nie mam jednak w zwyczaju komentować publicznie pracy swoich dziennikarzy. Są to sprawy wewnętrzne Radia Lublin – dodaje.

Jak podał magazyn Press, redaktor naczelna zdecydowała się odsłuchać reportaż po tym, jak zobaczyła wpis Czyżewskiej-Jacquemet na Facebooku. Napisała, że w marcu w redakcji pojawiła się lista tematów obowiązkowych do zrealizowania w formie reportażu, a jej przypadł temat flagi. „Nie było łatwo aż do momentu, kiedy przypomniało mi się pewne zdarzenie z życia Ryszarda Kapuścińskiego. W 1955 roku początkujący wtedy reportażysta pojechał do Nowej Huty na zlecony reportaż. Pomimo zlecenia tekst, który napisał, był jego własny i nie miał nic wspólnego z oficjalną linią partii. I tego się trzymajmy... Życzę tego sobie i wszystkim kolegom i koleżankom po fachu” – napisała dziennikarka.

Czyżewska-Jacquemet podkreśla, że reportaż jest gatunkiem autorskim. – Nie ma więc obowiązku podążać za czyjąś wizją. Na tym polega bogactwo inspiracji i wolność słowa. To nie jest panegiryk ani laudacja – zaznacza dziennikarka. – Nie podważam decyzji redaktor naczelnej, ale nie zgadzam się z nią i uważam za krzywdzącą. Powstaje pytanie, jaka jest rola mediów publicznych i jakie są granice wolności słowa.

Po zdjęciu reportażu z anteny z kierowania redakcją reportażu zrezygnowała Katarzyna Michalak. Była jej szefową siedem lat. Złożyła pisemną rezygnację, którą przyjął prezes rozgłośni Mariusz Deckert. Nową szefową tej redakcji została Czesława Borowik, długoletnia reportażystka Radia Lublin.

– Jest mi bardzo przykro, bo uważam, że nie chodzi tu o sprawy merytoryczne. Nie mam wątpliwości co do rzetelności i staranności reportażu oraz faktu, że powinien pojawić się na antenie. Po decyzji redaktor naczelnej musiałam zrezygnować z kierowania redakcją reportażu, bo najwyraźniej nie ma zaufania do moich kompetencji – komentuje Michalak. – Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy w czasie mojej pracy w tej redakcji od 2001 roku.

O mediację w sprawie reportażu Katarzyna Michalak poprosiła Radę Programową Radia Lublin, która zebrała się w czwartek po południu i wysłuchała reportaż. – Słuchałem tej audycji trzykrotnie i uważam, że powinna pojawić się na antenie. Jeśli nie została wyemitowana 2 maja, to powinna zostać pokazana w innym terminie. W materiale pojawiają się skrajne postacie, jest też ciekawa pointa mówiąca o tym, że mimo podziałów możemy też działać razem – mówi Grzegorz Linkowski, dokumentalista i jeden z członków Rady Programowej Radia Lublin. – W audycji znalazły się intrygujące refleksje i pytania, które stawia autorka. Pokazuje różne postawy wobec flagi, również przez pryzmat przemian, jakie się w tych postawach dokonują. Jest to autorski materiał, więc autor ma prawo zrealizować temat zgodnie z własną wizją.

Sprawa jest otwarta. – Na razie nie otrzymałam żadnej propozycji kompromisu ze strony redaktor naczelnej. Jeśli się pojawi, na pewno ją rozważę. Nie chcę jednak uprzedzać faktów. Moje dalsze działania będą zależały od rozwoju sytuacji – zaznacza Czyżewska-Jacquemet.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty