Zakładom Tytoniowym w Lublinie grozi upadłość – twierdzą rolnicy i apelują do wojewody o interwencję. Lubelski zakład, należący do francuskiej firmy Biosyntec, ma coraz większe kłopoty. Obiecywanych inwestycji, jak nie było, tak nie ma, a do spółki pukają kolejni wierzyciele. Komornik regularnie blokuje firmowe konta.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że długi zakładu wobec budżetu państwa i kontrahentów przekroczyły 10 mln zł. Do tego należy doliczyć kilka milionów dolarów długu wobec firmy MS Global Funding z Nowego Jorku. Chodzi o trzy weksle. Termin wykupu dwóch z nich już minął.
Amerykański partner uzyskał sądowy nakaz zapłaty. Podobnie będzie z trzecim wekslem, który należy spłacić do końca sierpnia.
– MS Global pragnie jedynie odzyskać swoje pieniądze, a nie doprowadzić do negatywnych konsekwencji dla pracowników ZTL – podkreśla David DeBenedetti, prawnik Amerykanów.
MS Global zapowiada, ze wykorzysta wszystkie możliwości prawne. Oznacza to zajęcie przez komornika kont bankowych, maszyn czy nieruchomości.
W czasie, kiedy amerykański wierzyciel próbuje odzyskać swoje pieniądze, właściciele ZTL zakładają kolejne firmy. Np. spółkę Medalon, w której prezesem jest Iman Emmani, właściciel Biosyntec. Udziałowcem nowej spółki jest fermentownia w Krasnymstawie, spółka córka ZTL.
Czym zajmować się będzie Medalon? Nie wiadomo. Przedstawiciele zarządu ZTL nie odpowiedzieli na nasze pytania w tej sprawie.
– Obawiamy się, że może posłużyć do finansowego drenowania fermentowni – mówi nam anonimowo jeden z pracowników zakładu.
Z nieoficjalnych informacji wynika również, że spółka w Krasnymstawie planuje emisję obligacji. Ich zabezpieczeniem ma być majątek lubelskiego zakładu. Z naszych ustaleń wynika, że został on już wyceniony na kilkadziesiąt milionów złotych (kupując ZTL od Skarbu Państwa, Biosyntec zapłacił tylko 32 mln zł).
– Wystarczy, że FTK Krasnystaw nie wykupi obligacji i z zakładem w Lublinie koniec – kwituje jeden z pracowników firmy.
Zarząd ZTL nie komentuje tych obaw. Tymczasem lubelski OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wystąpił do wojewody z prośbą o interwencję. Rolnicy domagają się, by sytuacją w ZTL zajęła się Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego.
– Pismo jeszcze do nas nie dotarło. Kiedy tylko to nastąpi, zajmiemy odpowiednie stanowisko – mówi Kamil Smerdel, rzecznik wojewody.
Zakłady Tytoniowe w Lublinie
W 2011 roku francuski Biosyntec kupił 70 proc. akcji ZTL. Firma zapowiadała olbrzymie inwestycje. Miały się one koncentrować wokół produkcji specjalnych filtrów, które według zapewnień koncernu zmniejszają szkodliwość palenia.