Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 sierpnia 2005 r.
18:27
Edytuj ten wpis

Zaraza frunie ze wschodu

0 0 A A

Wirus ma wielkie oczy, ale nie ma powodu do paniki, bo jesteśmy gotowi do walki - uspokajają fachowcy i zapewniają, że polskim kurom, kaczkom i gęsiom "internowanie” nie grozi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ptaki powracające z północy Europy do ciepłych krajów to coroczny, stały element polskiej jesieni. W tym roku skrzydlatych turystów wolelibyśmy jednak nie oglądać na naszym niebie. Bo mogą nam przynieść sporo kłopotów. Epidemiolodzy ze Światowej Organizacji Zdrowia straszą: nawet 50 milionów ludzi może umrzeć z powodu pandemii ptasiej grypy!
- To bzdura! To już jakaś mania, że co jakiś czas jacyś pseudonaukowcy muszą nas straszyć: a to SARS-em, to wściekłymi krowami, to znów jakąś inną zwierzęcą cholerą - irytuje się znajomy doktor weterynarii (woli nie ujawniać nazwiska), kiedy pytam go o to, czy zagrożenie jest poważne.
- Zwykłe "ludzkie” choroby wykańczają setki tysięcy, miliony ludzi,
a tu wielki szum z powodu jakiegoś zarazka, któremu przypisuje się zabicie pół setki ludzi na całym świecie przez ponad dwa lata - mówi. - Przypisuje się, bo nie ma dowodów, że w każdym przypadku to on był sprawcą...
Strach może rzeczywiście ma oczy na wyrost, choć bać jest się czego. Do tej pory ofiarą wirusa ptasiej grypy padło kilka milionów sztuk drobiu, głównie w Azji Południowo-Wschodniej, w większości wybitego prewencyjnie na polecenie służb sanitarno-
weterynaryjnych. Śmierć ponad 60 osób w tych rejonach również ma być dziełem ptasiego wirusa - tak twierdzą lekarze.
W obawie przed wirusem
władze w Hadze w ostatnich dniach nakazały, aby na terenie Holandii wszystkie kury, kaczki i gęsi (których jest tam 105 milionów) pozostawały w zamknieciu. Podobnemu "internowaniu” ma być poddany drób w Niemczech - decyzji w tej sprawie spodziewać się można w każdej chwili.
Mimo że nie wszyscy przedstawiciele krajów unii są zgodni, co do realnego zagrożenia ptasią grypą w Europie, Komisja Europejska zwołała na jutro naradę ekspertów w celu sporządzeniu generalnego planu przeciwdziałania ewentualnej epidemii.
Policja kur łapać nie będzie
Główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski, dziwi się pytaniu o polskie plany walki z ptasią grypą:
- Przygotowaliśmy je ponad rok temu - mówi.
Nie uważa jednak, by "holenderską metodę” prewencji należało stosować w Polsce. Zresztą to niewykonalne - za duże jest rozdrobnienie i za małe zorganizowanie hodowli - grupy producenckie zrzeszają zaledwie 20 proc. hodowców. Jak kontrolować pozostałych i egzekwować zakaz?
- Policja ma biegać za kurami po podwórku? - pyta retorycznie.
Jednak jutro zamierza odbyć konsultacje z przedstawicielami producentów. Czy skutkiem spotkania będzie choćby częściowe ograniczenie ptasich swobód na wybiegu i podwórku? Dla ptaków i dla naszego bezpieczeństwa...

Nie bójmy się, ale dmuchajmy na zimne

Rozmowa z lek. wet. Jerzym Zarzecznym zastępcą wojewódzkiego lekarza weterynarii w Lublinie

• Panie doktorze, czy możemy bez strachu jeść jaja i mięso drobiowe?
- Oczywiście.
• Nawet jeśli docierają
do nas alarmistyczne informacje o nadciągającej ptasiej grypie?
- W Polsce ta choroba nie występuje.
• Ale u sąsiadów już jest...
- Po pierwsze - jest bardzo daleko. Po drugie - cała unia, w tym Polska, wstrzymała import drobiu z krajów dotkniętych chorobą. Po trzecie - jesteśmy od dawna przygotowani na wypadek, odpukać, przedostania się wirusa do Polski.
• W jaki sposób przygotowani?
- Przede wszystkim zostaliśmy, jako kierownictwo inspektoratów weterynaryjnych, specjalistycznie przeszkoleni pod kątem zapobiegania i zwalczania grypy. Mamy opracowany plan i ustalone procedury postępowania w przypadku wystąpienia u nas tej choroby. Wojewódzcy i powiatowi inspektorzy weterynaryjni są w stałej gotowości do działania, w każdej chwili dostępni pod telefonami. Oprócz towarowych przejść granicznych, w których odbywa się stały nadzór weterynaryjny nad importem i eksportem żywności, monitorujemy obecnie także przejścia osobowe, pod kątem rozmieszczenia stosownych plakatów i pojemników na skonfiskowaną żywność pochodzenia zwierzęcego przewożoną przez pasażerów. Powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzają okresowe przeglądy środków transportu, materiałów dezynfekcyjnych i zapasów sprzętu niezbędnych do podjęcia ewentualnych działań, zaś lekarze weterynarii wolnej praktyki, nadzorujący bezpośrednio fermy drobiu,
zostali zobowiązani do wzmożonej czujności.
• Czy to wystarczy, by nie wpuścić zarazy do Polski?
- Dla wirusów praktycznie nie da się zbudować 100-procentowo skutecznych barier, zwłaszcza gdy mogą być przenoszone przez dzikie ptactwo. Przecież żadna granica ich nie zatrzyma! Nam chodzi głównie o to, by minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w wyniku przemieszczania się ludzi i żywności, a jeśli się przedostanie - by skutecznie z nią walczyć i ograniczać straty.
• W ostatnich dniach farmerzy na Zachodzie, ze względów bezpieczeństwa, nie wypuszczają kur na wybieg. Chodzi o to,
aby nie kontaktowały się
z dzikimi ptakami. Nasze też zostaną pozbawione możliwości spaceru?
- Na dużych fermach przeważnie i tak jej nie mają - hodowane są w pomieszczeniach zamkniętych.
• A jeśli lubię rosół i nabędę kurę na bazarze od wiejskiej gospodyni? Taka kura, dzięki temu, że chowana jest tradycyjnie, na podwórku, najbardziej na rosół się nadaje...
- Radziłbym zaopatrywać się w żywność pochodzącą tylko z legalnych źródeł.
• A mówił pan, że nie ma się czego bać...
- Bać nie. Ale dmuchać na zimne warto.
Rozmawiał Władysław Styrczula

Pozostałe informacje

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Zrealizuj marzenie o domu w Hiszpanii – zobacz nasze propozycje

Domy w Hiszpanii – Kompletny Przewodnik

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Osuszacz powietrza: czy jest bezpieczny i jak został zaprojektowany?

Wiele osób zadaje pytanie, czy osuszacz powietrza jest szkodliwy i jak dokładnie działa to urządzenie. Osuszacze powietrza stały się popularnym rozwiązaniem do radzenia sobie z nadmierną wilgotnością w mieszkaniach, domach, biurach, a nawet magazynach. Aby zrozumieć, jak bezpieczne są te urządzenia i jak działają, dowiedzmy się więcej.

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

Bezpieczeństwo w sieci – jak chronić swoje dane osobowe?

W dzisiejszych czasach, gdy codziennie dzielimy się ogromnymi ilościami informacji w internecie, ochrona danych osobowych stała się kluczowym wyzwaniem. Czy zastanawiałeś się, jak bardzo jesteś eksponowany na zagrożenia, nieświadomie przeglądając strony internetowe lub wysyłając e-maile? Zobacz, jak skutecznie zabezpieczyć swoją prywatność w sieci, unikając potencjalnych zagrożeń.

Antoni Wawryca zmarł we wtorek, 26 listopada

Nie żyje Antoni Wawryca. Ponad 20 lat był wójtem jednej gminy

W wieku 69 lat zmarł we wtorek Antoni Wawryca, prawnik, samorządowiec, wieloletni wójt gminy Tomaszów Lubelski.

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy - jak zadbać o zdrowie pracowników?

Ergonomia w pracy to kluczowy element, który wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady ergonomii, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Dowiesz się, jak odpowiednio ustawić stanowisko pracy, jakie produkty biurowe wspierają komfort pracy oraz jak dbać o zdrowie psychiczne pracowników. Dzięki praktycznym wskazówkom, możesz stworzyć zdrowe i wydajne środowisko pracy, które wpłynie na lepszą efektywność i samopoczucie Twoich pracowników.

Wtorkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Ukrainy

Przełom w sprawie Wołynia? Prezydent Chełma: Brak ekshumacji jest jednym z grzechów naszego państwa

To może być przełom w sprawie Wołynia. - Ukraina potwierdza, że nie ma żadnych przeszkód do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych na jej terytorium – poinformował we wtorek szef MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Andrijem Sybihą. Do sprawy odniósł się prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Można szykować łyżwy na sobotę

Można szykować łyżwy na sobotę

Miłośnicy tego zimowego sportu powinni szykować się na sobotę. Wtedy Biała Podlaska otwiera sezon na swoich lodowiskach.

Start Lublin do 13 grudnia aż trzy razy zagra w hali Globus

Start Lublin przygotował pakiet biletów na najbliższe mecze. Trzy spotkania w cenie dwóch

Od 1 do 13 grudnia Start Lublin rozegra aż trzy domowe spotkania w ramach Orlen Basket Ligi. To doskonała okazja, żeby zaproponować kibicom promocję na bilety. Do 1 grudnia można zaopatrzyć się w pakiet wejściówek na wszystkie trzy spotkania, ale zapłacić tak naprawdę tylko za dwa.

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Dlaczego warto współpracować z Totalizatorem Sportowym?

Totalizator Sportowy to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich spółek, działająca nieprzerwanie od ponad 68 lat. Firma jest właścicielem marki LOTTO i oferuje swoim Klientom dostęp do szerokiej gamy produktów losowych w sieci sprzedaży obejmującą ponad 27 000 punktów. Współpraca z Totalizatorem Sportowym to gwarancja stabilnego i udanego biznesu.

Co do przebiegu posiedzenia komisji wiceprezydent Pfeifer i radna Klimczuk przedstawiały sprzeczne relacje. Obie były zgodne, że gdyby posiedzenie zostało nagrane, łatwiej byłoby stwierdzić, co naprawdę zaszło

Nagrywać czy nie nagrywać? Spór radnej z wiceprezydent

Nie o taki Zamość walczyłam – stwierdziła Agnieszka Klimczyk, radna Koalicji Obywatelskiej wnioskując o obowiązkowe nagrywanie obrad komisji i uzasadniając, co skłoniło ją do złożenia interpelacji w tej sprawie.

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?
film

Lubelskie lotnisko radzi sobie coraz lepiej. Jaki to był rok?

Nowe kierunki, coraz więcej pasażerów i ambitne plany na przyszłość. Tak w skrócie można opisać obecną sytuację lubelskiego lotniska. O tym, co obecnie dzieje się w porcie lotniczym Lublin i jaka czeka go przyszłość opowiada w programie Dzień Wschodzi rzecznik Piotr Jankowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty