Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2023 r.
18:48

„Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa". Politycy podsumowują rok od napaści Rosji na Ukrainę

(fot. PM)

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Kraj, który miał upaść w kilka dni od roku bohatersko broni swojej niepodległości. Zapytaliśmy polityków, jaki to był dla nich rok oraz co najbardziej zapadło im w pamięć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rok nieprzewidywalnych zdarzeń

— To był rok całkowicie nieprzewidywalnych zdarzeń. Przypomnę tylko, że problemy z zakupem, dostawą i dystrybucją węgla do poszczególnych gmin były efektem tej bestialskiej agresji. W polskich szkołach znalazło się 200 tys. ukraińskich dzieci, na co przeznaczyliśmy miliardy złotych — podkreśla w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki chwali rząd Prawa i Sprawiedliwości za sprawne działania dyplomatyczne, dzięki którym możliwe było "zmobilizowanie Zachodu do znacznej pomocy Ukrainie". Zaznacza też, woj. lubelskie i podkarpackie stały się głównym miejscem pomocy uchodźcom.

— Chcę też wyróżnić znakomite zachowanie Polaków, którzy na granicy witali uchodźców i przyjmowali ich do własnych domów. To piękne potwierdzenie kim jesteśmy, jako naród. Z powodu naszego położenia byliśmy i jesteśmy na pierwszej linii pomocy uchodźcom, co niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa, jak chociażby wypadek w Przewodowie, ale dalej będziemy pomagać — przekonuje Czarnek.

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

— To był bardzo trudny rok, zarówno dla mieszkańców Lublina i całej Lubelszczyzny. Niezwykle odczuliśmy to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Pamiętajmy, że niemal od samego początku pomagaliśmy naszym sąsiadom. Cztery dni po wybuchu wojny z Lublina wyjechały pierwsze konwoje z pomocą humanitarną — wspomina Marta Wcisło.

Posłanka PO przypomina, że tylko na terenie Lublina powstało 50 sztabów, w których ponad 5 tys. wolontariuszy prowadziło akcje pomocowe dla uciekających przed wojną Ukraińców. Dodaje, że obecnie ok. 20 proc. mieszkańców miasta stanowią obywatele Ukrainy, głównie matki z dziećmi.

— Obecnie Lublin, jak nigdy wcześniej, jest miastem wielokulturowym. Te wszystkie zawierane przez miasto partnerstwa niedotyczącą tylko współpracy na polu kulturowym czy sportowym. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a my jako przyjaciele Ukraińców, pokazaliśmy, jak trzeba pomagać — zaznacza parlamentarzystka. 

Egzamin z człowieczeństwa

— Zdaliśmy ten najważniejszy egzamin z człowieczeństwa, wartości i obrony słabszego, czyli w tym przypadku Ukrainy. Można być dumnym, że Polacy otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców ukraińskich — podkreśla Krzysztof Hetman, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

Wiceprezes ludowców cieszy się również z tego, że niemal cała klasa polityczna mówi jednym głosem w sprawie Ukrainy. Choć jednocześnie żałuje, że dzieje się to dopiero, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się konflikt.

— Oczywiście dalej powinniśmy wspierać Ukraińców i pomagać Ukrainie. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie wiemy, jak dalej potoczy się ta wojna, ale oby zakończyła się jak najszybciej — dodaje Hetman. 

Ukraińcy mają siłę do działania

Zdaniem Ryszarda Madziara, byłego szefa gabinetu politycznego wicepremiera, część państw europejskich nie zdała egzaminu po ataku Rosji na Ukrainę. Zaznacza jednak, że z czasem nastąpiła poprawa i obecnie wygląda to znacznie lepiej. Nie ma wątpliwości, kto spisał się na medal.

— To polskie społeczeństwo, rząd i samorządowcy doskonale spisali się pod kątem pomocy Ukrainie. Każdy pomagał jak mógł i dzięki temu relacje polsko-ukraińskie osiągnęły niespotykany wcześniej poziom — tłumaczy Ryszard Madziar. 

Podobnie jak pozostali nasi rozmówcy uważa, że dalej należy wspierać naszych sąsiadów. — Sam osobiście wielokrotnie jeździłem do naszych sąsiadów z pomocą humanitarną. Ukraińcy są wdzięczni, że mogą walczyć o swoją niepodległość, mając świadomość, że ich rodziny są u nas bezpieczne. To daje im dodatkową siłę do działania.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty