Nianie opiekujące się dziećmi (do lat 3) mogą spokojniej myśleć o swojej emeryturze. Od 1 października państwo opłaci składki na ubezpieczenia społeczne za opiekunki, które otrzymują pensję nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia.
Za nianię zarabiającą nie więcej niż minimalne wynagrodzenie w kraju, składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne pokryje ZUS z budżetu państwa.
Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1386 zł. Rodzice pokryją składki, gdy pensja niani przekroczy pensję minimalną. Opłacą jednak składki tylko od kwoty, o którą pensja przekracza minimalne wynagrodzenie.
– Na życzenie niani można ją również zgłosić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, tę składkę niania sfinansuje z własnego wynagrodzenia – dodaje Korba.
Składki za nianię będzie rozliczał rodzic. Złoży w ZUS deklarację rozliczeniową i imienny raport miesięczny składkowy.
Jeśli pensja niani nie przekroczy minimalnego wynagrodzenia, to te dokumenty trzeba będzie złożyć tylko raz. W kolejnych miesiącach ZUS sam wygeneruje potrzebną dokumentację rozliczeniową.
Gdy pensja niani będzie wyższa niż minimalne wynagrodzenie, to rodzic będzie przedkładał dokumenty rozliczeniowe w ZUS co miesiąc. Na razie dokumenty składa się w formie papierowej, ale od marca przyszłego roku rodzice będą mogli skorzystać z internetowego systemu rozliczeń.
Specjalnie dla rodziców zatrudniających nianie ZUS uruchomił też infolinię pod numerem 801 400 400. Szczegóły na stronie www.zus.pl/nianie.