Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 sierpnia 2003 r.
20:53
Edytuj ten wpis

Ziemia na grobie nie ostygła

0 0 A A

Jeszcze ziemia dobrze na grobie Józka nie ostygła, a politycy chcą nam jego nazwiskiem ulice chrzcić - tak mówią o inicjatywie Konrada Rękasa mieszkańcy Cycowa. Choć połowa mieszkańców za ulicą jest, a połowa Żywca na tabliczce nie widzi, zgodnie mówią, że na to za wcześnie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
31 lipca Konrad Rękas, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego napisał do Jana Baczyńskiego, wójta Gminy Cyców prośbę o wniesienie pod obrady Rady Gminy inicjatywy, by jedną z ulic, bądź plac w Cycowie nazwać imieniem posła Józefa Żywca.
- Przez 50 lat był mieszkańcem gminy, organizatorem różnych form protestu rolników, walcząc w ten sposób o godność i sprawiedliwe traktowanie mieszkańców wsi - uzasadnił swój wniosek Konrad Rękas.
- Był niezłomnym obrońcą sprawy chłopskiej, niestrudzonym reprezentantem słusznych postulatów mieszkańców Lubelszczyzny, ziemi łęczyńskiej i gminy Cyców w szczególności - napisała do wójta Baczyńskiego Agnieszka Kowal ze Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego Lubelszczyzny "Rozwój”.

Wszystko zależy od Rady Gminy

Zbierze się ona w połowie sierpnia. Wiesław Pikula, z-ca wójta wniosek czytał, Józefa Żywca dobrze znał i sądzi, że na takie decyzje za wcześnie. - Dopiero co Józka grzebaliśmy. Dajcie trochę czasu. Sadzę, że historia powinna pokazać, czy Żywcowi należy się ulica - mówi W. Pikula.
- Wniosek pana Rękasa jest pod obrady przygotowany. Jeśli radni przyjmą, będę sprawę realizował. Na razie wolnych ulic do nazwania nie mamy. Jeśli trzeba będzie jakąś zmienić, spytamy mieszkańców - tłumaczy wójt Baczyński.
W sprawę nazwania jednej z ulic imieniem Żywca nie chce się mieszać ksiądz proboszcz Jan Słoma. - Posła pochowałem. Ulica Żywca to nie moja sprawa. Wybaczcie. Najlepiej spytać mieszkańców - tłumaczy proboszcz.

Należy mu się, bo był dobry chłop

W sklepie z odzieżą dziecięcą pani Porębnej o propozycji Rękasa nic nie wiedzą. Nie ukrywają, że to dla nich zaskoczenie.
Lepiej jest w kolejnych sklepikach. - Panie, stąd był. To nasz człowiek. Należy mu się - tłumaczy jedna z miejscowych kobiet. - Ale swojego nazwiska do gazety nie dam - zastrzega z góry.
- Zgadzam się. Niech plac na pamiątkę ma, bo gminie pomagał - mówi Jerzy Bargiel z Cycowa.
- Józek to mój kolega. Trafa miał, że wypił i zginął. Ale z Cycowa w Sejmie siedział. Niech ulicę ma. Choć jak dojdzie do głosowania, to ludzie mogą się sprzeciwić - tłumaczy Leszek Zięba z miejscowego sklepu GS.
- Nie mam nic przeciwko. Może pił. Ale pokutuje na tamtym świecie. Był dla nas dobry - dodaje Małgorzata Michalak z miejscowego zakładu krawieckiego.

Z Józkiem kawalerowałem

Na wspomnienie Żywca Stanisławowi Kultysowi z Bekiesz kręci się w oku łza. - Panie, z Józkiem kawalerowaliśmy. Zgadza się - jak popił był porywczy. Potrafił przysmarować. Ale ręczę, że nikomu krzywdy nie zrobił - wspomina S. Kultys.
• Nie przeszkadza panu, że po pijaku jechał, zabił się i teraz ulicę będzie miał?
- Tak żeście go w gazetach opisali. Ale od sądzenia jest Pan Bóg, nie ludzie. Powtarzam, nie ukrzywdził nikogo. Ludziom w potrzebie pomagał. Gminie też. Wójta spytajcie - broni Żywca Kultys.
Wójt Baczyński potwierdza, że poseł załatwił pieniądze z Funduszu Totolotka na budowę hali sportowej dla młodzieży.
- Jakby nie zginął to na pewno więcej dla gminy by zrobił - mówi wójt.

Żeby za promile ulice dawali

Połowa pytanych jest za ulicą dla Żywca, połowa nie.
- Panie kochany, żeby za promile ulice dawali. Jakże to tak. Tego nie popieram i to się nie godzi. W Cycowie poparcia na to nie będzie - mówi Władysław Żuk.
W Gminnej Bibliotece jest podobnie. - Mamy ulicę Słowackiego. Mamy Mickiewicza. Chyba sobie więcej zasłużyli niż Żywiec. Ale mojego nazwiska proszę do tego nie mieszać - prosi pracownica biblioteki.
- Komu ulicę? Żywcowi. Chyba żeście oszaleli. Chodziłam z nim do szkoły. Klasy powtarzał, nieuk był i za to na tablicę - podnosi głos jedna z mieszkanek.
Sprawę na "nie” pieczętuje jeden z rolników, który w GS kupuje sznurek do snopowiązałki. - Żywcowi. Ulicę? W życiu. Po moim trupie - krzyczy.
• Dlaczego?
- Bo za dobrze go znam. Panie, jak popił to on był car i boh! Nikogo się nie bał. Za pobicie z prawem był na bakier. Na cmentarzu ulicę już ma. Wystarczy...

Jeszcze ziemia na grobie nie ostygła

Wszyscy zgodnie mówią, że na nazywanie ulic za wcześnie. – Jeszcze ziemia na grobie Józka nie ostygła – mówi Pikula.
Z podanym stanowiskiem nie zgadza się Konrad Rękas, pomysłodawca idei upamiętnienia placu bądź ulicy nazwiskiem tragicznie zmarłego posła.
– Ręczę panu, że za parę dni, ci, co tak gorliwie nad grobem Józefa płakali i ci, co schedę po nim szybko dzielić chcieli, równie szybko o zmarłym zapomną. Nasz wniosek był tylko kwestią przyzwoitości. Nic więcej – tłumaczy Rękas.
• Dlaczego mówi pan nasz?
– Występowałem w imieniu własnym, przyjaciół i znajomych Józefa Żywca. Prosimy Radę Gminy Cyców o wyraz pamięci i wdzięczności.
• Za co?
– Za to, że był oddanym synem tej ziemi. Tabliczka na ulicy to niewielka zapłata za to, czego dla Cycowa dokonał. Okrutny los sprawił, że więcej nie dokona...

Pozostałe informacje

Mieszko Ćwik (w czarnym stroju) to znakomity rozgrywający

LNBA: Mistrzowie w drodze po kolejny tytuł

Matematyka buduje swoją przewagę w rozgrywkach Konferencji A LNBA.

Krzysztof Barszczewski to jeden z liderów TKKF Cukropol Pszczółka

Pod koszami Dziennika Wschodniego: Lisy lepsze od Pszczółek

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego powoli wchodzą w decydującą fazę. Ciekawe jest zarówno na górze tabeli, jak i na tych dalszych pozycjach. W sobotę wracający po wielu latach nieobecności zespół TKKF Cukropol Pszczółka stoczył pasjonujący pojedynek z Flying Foxes.

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska pokonała Algierię

W pierwszym meczu rywalizacji grupowej o Puchar Prezydenta IHF reprezentacja Polski pokonała Algierię 38:32. Stawką gry w drugiej części mistrzostw jest walka o miejsca 25-32.

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut
NA SCENIE

Teatr Stary w Lublinie: Wszystkie bilety sprzedały się w 38 minut

Tu Jan Peszek i Andrzej Grabowski, a tam Smolik, Kev Fox i Dr Misio. Kto i na co przychodzi do Teatru? – rozmowa z Anną Struzik, kierowniczką działu ds. komunikacji i promocji w Teatrze Starym w Lublinie

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy
KONIEC E-DYMKA?

Zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów? Rząd przyjął projekt ustawy

Projekt wprowadza zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich jednorazowych i wielorazowych e-papierosów, w tym beznikotynowych oraz woreczków nikotynowych. Są też obostrzenia w używaniu e-papierosów w miejscach publicznych.

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona
ZRÓB TO SAM

Rodzinne warsztaty rękodzieła. Są trzy terminy, ale liczba miejsc ograniczona

Ruszyły zapisy na warsztaty, podczas których będzie można wykonać unikatową ceramikę z najpopularniejszej pracowni w Polsce. Należy się spieszyć, liczba miejsc jest ograniczona.

Wieczór ze stand-upem
27 stycznia 2025, 19:00

Wieczór ze stand-upem

Czarek Sikora zaprasza na zwariowany wieczór, pełen nowych żartów i pozytywnej energii. Komik wystąpi 27 stycznia (poniedziałek) w Kultowej Klubokawiarni na lubelskich Czubach.

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie
MUZYCZNY PREZENT
galeria

Babcie i dziadkowie świętują w Lublinie

Lubelscy seniorzy zostali zaproszeni do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka. Zagrali dla nich uczniowie i nauczyciele Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy
25 miejsc parkingowych.

Tu będzie parking z prawdziwego zdarzenia. Na razie szukają pieniędzy

Parking przed stadionem MOSiR w Kraśniku zostanie w końcu zagospodarowany. Jest już pozwolenie, ale nie ma jeszcze źródła finansowania tego projektu. A jego koszt to ponad 800 tysięcy złotych.

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też
CENTRALNE OGRZEWANIE

Będzie zimno przy Zimnej. I Turystycznej też

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada prace przy sieci ciepłowniczej. To dobrze, ale nie od razu. Na razie oznacza to, że mieszkańcy będą mieć zimne kaloryfery.

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA

Babcia i dziadek: Strażnicy tradycji ze smartfonami

Dziadkowie i babcie XXI wieku chcą być nowocześni, ale jednocześnie pozostają nieocenionym źródłem miłości, wsparcia i tradycji – uważa ekspert KUL, dr Paweł Kot, adiunkt w Katedrze Psychologii, Emocji i Motywacji KUL.

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Awaria samochodu w podróży – jak sobie z nią poradzić?

Podróż samochodem, niezależnie od celu, to nie tylko przyjemność, ale również ryzyko wystąpienia problemów technicznych. Niespodziewana awaria na trasie może skutecznie pokrzyżować plany, szczególnie gdy ma miejsce w nieznanej okolicy lub w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zminimalizować ryzyko takiej sytuacji i co zrobić, gdy jednak samochód odmówi posłuszeństwa?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Deszczówka – jak jej gromadzenie wspiera ekologię i Twoje finanse?

Z każdym rokiem deszczówka zyskuje coraz większe uznanie jako alternatywne źródło wody. Nie tylko obniża rachunki za wodę, ale również pozwala działać na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Jak stworzyć wyjątkową atmosferę na przyjęciu urodzinowym?

Organizacja przyjęcia urodzinowego to doskonała okazja, by pokazać swoją kreatywność i sprawić, by zarówno jubilat, jak i goście zapamiętali ten dzień na długo. Kluczem do sukcesu są spójne dekoracje, starannie dobrany motyw przewodni oraz przemyślane detale, które nadadzą wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Jak to zrobić? Oto praktyczny poradnik, który pomoże Ci zorganizować urodziny godne zapamiętania.

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)wyparzona Gęba – Fiora Anicca o swoim pseudonimie, singlu „I Died Once” i coverze „Hurt”

W tym odcinku (Nie)wyparzonej Gęby gościem jest Fiora Anicca – artystka, która opowiada o swojej twórczości i planach na przyszłość. Dowiecie się, skąd wziął się jej pseudonim i co tak naprawdę oznacza. Fiora mówi także o swoim poruszającym singlu „I Died Once” – co symbolizuje i jakie emocje za nim stoją. Rozmawiamy też o jej interpretacji legendarnego utworu „Hurt” Johnny’ego Casha oraz o tym, co szykuje na najbliższy rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty