Nie jest zabytkiem, ale powstał zgodnie ze sztuką, jaka obowiązywała na przełomie XIX i XX wieku. Ponad trzydziestoletni most na Czechówce na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej doczekał się renowacji. Remont przeprowadzili żołnierze z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego.
Drewniany obiekt został wybudowany w 1984 roku. – Jego przeznaczeniem było zapewnienie komunikacji wewnętrznej. Ponieważ przez nasz teren przepływa rzeka Czechówka, konieczne było zapewnienie możliwości przemieszczania się z jednego brzegu na drugi – opowiada Mirosław Korbut, dyrektor muzeum (na zdjęciu). – Most nie jest zabytkowy, ale wyglądem nawiązuje do zabudowań znajdujących się w sąsiednim sektorze Powiśle. Nie ma konkretnego pierwowzoru, ale powstał w zgodzie ze sztuką budowania mostów, jaka obowiązywała na przełomie XIX i XX wieku.
Z zamówionej w ubiegłym roku przez dyrekcję skansenu ekspertyzy wynikało, że o ile betonowe podpory są w dobrym stanie, to drewniana konstrukcja wymaga pilnego remontu.
W przeprowadzeniu prac pomogło wojsko. Placówka poniosła jedynie tzw. koszty bezpośrednie, związane m.in. z zakupem materiałów i wyżywieniem żołnierzy. Wyniosły one ok. 80 tys. zł.