Jak co roku we Wszystkich Świętych czeka nas wzmożony ruchu drogowy. Szczególnie niebezpiecznie będzie przy cmentarzach. Drogowcy już ustawili znaki ostrzegawcze A-30 i apelują o ostrożną, wolną jazdę i stosowanie się do oznakowania.
W związku ze zbliżającym się świętem wprowadziliśmy dodatkowe oznakowanie w rejonie cmentarzy przy drogach krajowych, które ułatwi przemieszczanie się i zwiększy bezpieczeństwo.
– W większości przypadków jest to zakaz zatrzymywania się oraz postoju, a także oznakowanie ostrzegawcze znak A-30 „Inne niebezpieczeństwo” z tabliczką „Cmentarz”. Przypominamy także o zakazie handlu w obrębie pasa drogowego - mówi Łukasz Minkiewicz, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału GDDKiA.
Gdzie szczególnie uważać?
Są miejsca, gdzie nekropolie są w sąsiedztwie ruchliwych dróg. W tych miejscach kierowcy musza być szczególnie ostrożni. Przy DK 12 jest to Dorohucza, przy DK 17 – Sitaniec, Łabunie, Krynice, przy DK 19 – Niemce, przy DK 48 – Dęblin, przy DK 63 – Wisznice, przy DK
74 – Olbięcin, Krzemień, Dzwola, Wielącza, Miączyn, Werbkowice, przy DK 76 – Jedlanka, przy 82 – Łuszczów, Wytyczno i Włodawa.
Warto wcześniej zaplanować podróż i sprawdzić na Google Maps, gdzie możemy spotkać utrudnienia, związane z trwającymi pracami budowlanymi. W woj. lubelskim kierowcy mogą się ich spodziewać w tych miejscach.
Utrudnień można spodziewać się n aDK74 między Janowem Lubelskim a Frampolem, gdzie trwa budowa obwodnicy Dzwoli oraz rozbudowa drogi krajowej. Na DK17 między Zamościem a Łabuniami trwa rozbudowa drogi.
Informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych będących w zarządzie GDDKiA, dostępne są dla kierowców na stronie drogi.gddkia.gov.pl oraz całodobowo pod ogólnopolskim numerem informacji drogowej: 19 111.
Uważaj na pieszych i „niedzielnych kierowców”
W dni około 1 listopada należy liczyć się z tym, że nie będziemy jedynymi kierowcami, którzy w krótkim czasie będą chcieli pokonać znaczne odległości i odwiedzić jak najwięcej cmentarzy.
Na drogi wyjedzie także wielu tzw. niedzielnych kierowców, którzy nie czują się zbyt pewnie za kierownicą. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w tym okresie nie zostały wprowadzone czasowo zmiany w organizacji ruchu na planowanej trasie, w rejonie cmentarzy czy parkingów. Być może uda się uniknąć dzięki temu nieprzyjemnych niespodzianek w trakcie podróży oraz stania w korkach i nadrabiania straconego czasu poprzez szybszą jazdę.
– Zdenerwowanie i pośpiech mogą sprzyjać bardziej agresywnej jeździe i wykonywaniu niebezpiecznych manewrów, a takie zachowanie przy tak dużym ruchu na drogach oraz ruchu pieszych, z jakim zwykle mamy do czynienia w tych dniach, jest ogromnym zagrożeniem – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Kierowcy powinni zachować szczególną czujność wszędzie tam, gdzie mogą spodziewać się wzmożonego ruchu pieszych, a więc przede wszystkim w okolicach cmentarzy i przystanków autobusowych. Należy również pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. O wiele ostrożniejsza jazda konieczna jest również, gdy widzimy rozłożone stragany ze zniczami i kwiatami w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, na przykład tuż przy drodze, po której piesi poruszają się wtedy często wbrew przepisom.
Zadbaj o wycieraczki i światła
Deszcz, błoto, mgła wymagają częstego używania wycieraczek. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy, należy wcześniej sprawdzić ich stan. Jeżeli wycieraczki przedniej bądź tylnej szyby rozmazują zanieczyszczenia, źle zbierają wodę i piszczą, to znak, że pióro wycieraczki jest najprawdopodobniej zużyte i należy ją wymienić. Należy również pamiętać, że reflektory powinny być zawsze czyste i prawidłowo wyregulowane.