Jarosław Okliński nie jest już wiceprzewodniczącym rady miasta w Łukowie. O jego odwołanie wnioskowali, do niedawna, jego klubowi koledzy z PiS. Na jego miejsce radni wybrali Urszulę Chruściel (PiS).
Najpierw koledzy wyrzucili Oklińskiego z klubu PiS. – Powodem odwołania jest utrata zaufania – tłumaczył na ostatniej sesji Artur Gałach, szef klubu PiS. – Każdy z nas radnych głosuje jak uważa, ale skoro na klubie ustalamy jak głosujemy pod daną uchwałą, a później radny Okliński głosuje inaczej, to gdzie jest uczciwość, gdzie jest zaufanie – zastanawia się Gałach. O sprawie przesądziło niedawne głosowanie nad wotum zaufania dla burmistrza Piotra Płudowskiego. Wiceprzewodniczący poparł wotum, a klub PiS był przeciwny.
– O tym, że jest wniosek o odwołaniu mnie z tej funkcji dowiedziałem się od pewnego redaktora, nie od szefa klubu. Mamy XXI wiek, żyjemy w cywilizowanym kraju, tak się teraz postępuje? – dziwi się Jarosław Okliński, który w radzie zasiada od 6 lat, na co dzień pracuje w liceum. –W ciągu sześciu lat opuściłem jedną sesję, nigdy się nie spóźniłem, reprezentowałem radę na miejskich uroczystościach– wylicza radny. – Mieszkańcy obserwują i wyciągną wnioski. Nasze działania powinny być skierowane dla dobra mieszkańców, a niektórzy widzą tylko swoje dobro– uważa Okliński.
Wniosek o odwołanie wiceprzewodniczącego zdziwił też burmistrza Piotra Płudowskiego. – Uzasadnienie zawierało tylko kilka zdań. Chcemy odwołać, bo nam wolno, bo statut na to pozwala– relacjonuje Płudowski i przypomina, że w listopadzie 2018 roku, klub PiS podkreślał profesjonalizm i zaangażowanie Oklińskiego. –W ten sposób rekomendując go na funkcję wiceprzewodniczącego. A przez kolejne lata, jego praca uwidoczniła dobre cechy, ten profesjonalizm– podkreśla burmistrz.
Przyznaje jednocześnie, że był on „surowym recenzentem tego, co dzieje się z mieście”. – Ale jestem otwarty na słowa konstruktywnej krytyki. Pomimo różnić, potrafimy ze sobą rozmawiać. Nie obrażamy się. Na tym polega sztuka– zauważa Płudowski. Jego zdaniem, takie odwołanie odbije się rykoszetem na radzie, urzędzie i władzach miasta. – Ten wniosek nie jest zrozumiały dla ludzi– tłumaczy burmistrz.
Ostatecznie, 12 radnych zagłosowało za odwołaniem Jarosław Oklinskiego z funkcji wiceprzewodniczącego, 6 było przeciw, a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Ustępujący wiceprzewodniczący zaproponował na swoje miejsce kandydaturę Macieja Nurzyńskiego, a Artur Gałach, szef klubu radnych PiS, kandydaturę Urszuli Chruściel (PiS). I to właśnie ona została nową wiceprzewodniczącą. – Dołożę wszelkich starań, aby funkcję wypełniać godnie i rzetelnie, mając na uwadze dobro naszego miasta i mieszkańców– powiedziała po wyborze radna.
W łukowskiej radzie, 10 mandatów ma Prawo i Sprawiedliwości, 4 mandaty – Przymierze dla Ziemi Łukowskiej. Również 4 mają radni z komitetu Razem Ponad Podziałami, a 3 z Alternatywy dla Łukowa.