Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało katalog swoich zbiorów. Publikacja ma być wysłana bezpłatnie m.in. do szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza.
Jak mówi Maciej Cybulski, dyrektor muzeum, "Katalog zbiorów Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej" to podsumowanie i dopełnienie dotychczasowej działalności placówki.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza z nich opowiada historię założenia dworskiego w Woli Okrzejskiej i powstania muzeum w miejscu urodzenia pisarza, a także skupia się na działalności placówki w ciągu 50 lat jej istnienia. Druga część prezentuje zgromadzone w muzeum kolekcje zbiorów.
- Katalog powstał przy współpracy z warszawskim wydawnictwem Nova Veda i jest owocem wytężonej pracy w 2018 roku. Uzyskany efekt jest dla nas niezmiernie satysfakcjonujący. Katalog wysyłany będzie bezpłatnie do szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza, zaprzyjaźnionych z muzeum placówek oświatowych, bibliotek, ośrodków naukowych z terenu całej Polski – zapowiada Cybulski, który wierzy że przyczyni się to do propagowania noblisty.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Muzeum od kilku lat pozyskuje pamiątki po Sienkiewiczu. Trafiły tu m.in. rękopisy "Potopu" i "Listów z Afryki". Ostatnio, dzięki darczyńcom, do placówki dotarły lupa powiększająca Henryka Sienkiewicza oraz srebrna grzechotka. Ale placówka chce jeszcze pozyskać inne pamiątki.
- Znajdują się one w zbiorach prywatnych, stanowią dużą rzadkość na rynku antykwarycznym, a zarazem są doskonałym źródłem wiedzy o pisarzu i epoce, w której żył i tworzył – zaznacza Cybulski. Mowa na przykład o srebrnej papierośnicy, czy obcinarce do cygar. Placówce można pomóc w pozyskaniu tych zbiorów, wpłacając pieniądze na portalu pomagam.pl.