Rada powiatu łukowskiego przeciwko „promowaniu ideologii ruchów LGBT”. Takie stanowisko poparło ośmiu radnych. Wnioskodawcą była Akcja Katolicka w Łukowie
Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił tuż przed sesją radny Bartłomiej Bryk (PiS).
– Nie ma nad czym się zastanawiać, albo jest się za, albo przeciw, albo nie ma zdania – tłumaczył radnym młody działacz PiS. – Siedzimy w radzie już prawie rok, ludzie którzy nas wybrali, chcą wiedzieć co sądzimy na tematy drażliwe i ważne w dzisiejszych czasach – przekonywał.
W tej sprawie najpierw mieli się zwracać do władz powiatu szefowie akcji katolickich poszczególnych parafii. – Jeżeli rada przyjmuje uchwałę, to później starosta i cały organ ma możliwość zastosowania tzw. prawa miejscowego, choćby w postaci utrudniania wejścia propagatorów LGBT do szkół – tłumaczy starosta Dariusz Szustek (PiS).
W uchwale „w sprawie przyjęcia stanowiska wyrażającego protest przeciw działaniom ukierunkowanym na promowanie ideologii ruchów LGBT” radni deklarują m.in. że „staną w obronie rodziny i szkoły przez rozprzestrzeniającą się ideologią sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami”. Jest też sprzeciw wprowadzenia do szkół wychowania seksualnego w myśl standardów Światowej Organizacji Zdrowia.
Poza tym radni sprzeciwiają sie wprowadzeniu „latarników”, czyli funkcjonariuszy poprawności politycznej w szkołach.
– Lepiej zapobiegać niż leczyć. „Latarnicy” jeszcze się nie zgłaszali, ale gdybyśmy byli tacy liberalni, to niewykluczone że pojawiliby się, tylko nie wiem jaki „kaganek” chcieliby nieść – zauważa starosta łukowski.
Dyskusja radnych była burzliwa.
– Przeciwko czemu my się chcemy sprzeciwiać? Czy mamy coś przeciwko temu aby 15-latek widział co to jest współżycie seksualne. Dokument WHO mówi o wielu potrzebnym młodym ludziom rzeczach. Warto go przeczytać, zanim będziemy się opowiadać przeciwko czemuś – tłumaczył radny Tomasz Sych (PSL).
– Czy uchwała choćby w jednym procencie wpłynie na to, że tych zachowań, które nie akceptujemy, będzie mniej? –pytał radny Krzysztof Fornal (PSL).
Ostatecznie, za przyjęciem uchwały zagłosowało 8 radnych, dwóch było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. W głosowaniu udziału nie wzięło trzech radnych.
W kwietniu takie stanowisko wobec LGBT przyjął sejmik województwa lubelskiego, a w maju samorząd Puław. Z kolei, radni Białej Podlaskiej w czerwcu przyjęli Samorządową Kartę Praw Rodzin. To dokument z konkretnymi zapisami i propozycjami dla lokalnych władz, jak mają bronić dzieci przed deprawacją i stać na straży rodziny.
Za: Włodzimierz Wolski, Bartłomiej Bryk, Krzysztof Gajowy, Władysław Karaś, Józef Głuchowski, Jacek Krzyszczak, Andrzej Soćko, Andrzej Wisiński.
Przeciw: Tomasz Sych i Władysław Mika
Wstrzymali się: Karol Ciołek i Aneta Mazur
Nie głosował: Krzysztof Fornal
Wyszli z sali: Janusz Kozioł i Zbigniew Zemło